הצעה: 5,000 דירות בשנה לציבור החרדי

על פי טיוטת ההצעה, שנשלחה לח"כים החרדים יוקצו אלפי דירות מדי שנה בערים חרדיות או באזורים חרדיים בערים מעורבות

חיים לב , ל' בסיון תשע"ו

מנחם אליעזר מוזס
מנחם אליעזר מוזס
צילום: פלאש 90

משרד השיכון גיבש טיוטה להצעת מחליטים בממשלה שתכליתה להוסיף דירות רבות לשוק הדיור החרדי.

על פי טיוטת ההצעה, שנשלחה לחברי הכנסת מהסיעות החרדיות בימים האחרונים, יוקצו למגזר החרדי אלפי דירות מדי שנה בערים חרדיות או באזורים חרדיים בערים מעורבות.

בהקדמה להצעה מוסבר כי "נוכח אומדן צרכים העומד על כ-200,000 פתרונות דיור הנדרשים למגזר החרדי עד לשנת 2035, מוצע לקבוע בשלב ראשון יעדים תלת-שנתיים לשנים 2016-2018, כאשר בכל אחת מהן יהיה יעד שיווק שנתי של 5,000 דירות לחרדים - ויעד תכנון להמשך של 6,500 דירות לחרדים בשנה".

בהמשך, ההצעה מרחיבה ומגדירה כיצד יובטח שהקרקע תהיה חרדית לבסוף, למרות שברור שעל פי חוק לא ניתן להגביל את מכירתה לפי זהות הרוכש.

כך למשל יהיו יחידות הדיור המדוברות במסגרת ערים חרדיות קיימות, במסגרת שכונות שיתוכננו לפי צרכי המגזר החרדי, בצמוד לשכונות חרדיות בערים מעורבות ובמסגרת ערים חדשות שתכנונן יהיה מותאם לצרכי המגזר החרדי.

בדיון במליאת הכנסת התייחס ח"כ מנחם אליעזר מוזס יו"ר סיעת התורה, להצעת המחליטים המתגבשת וטען כי מימושה יארך עוד שנים ארוכות.

"האוצר מתכנן להעביר החלטה על בניית 5,000 יח"ד לציבור החרדי, אני אמנם מברך על כך, אך יחד עם זאת אני חייב לשאול את השאלה: ומה עד מימוש ההחלטה? מה יעשה הציבור החרדי עד אז? הלא המצוקה נוראה. הצעת המחליטים מצוינת אך מימושה יארך שנים ארוכות. כשבינתיים בשטח חותם משרד השיכון מידי יום על תכניות בנייה לרחבי הארץ והציבור החרדי מודר מהם".

"אמנם, הצעת המחליטים טובה, אך היא איננה נותנת מענה מיידי, ועד שהאוצר לא יתערב בכך, נמשיך לראות גורדי שחקים, ללא מרפסות לסוכה, כדי שהציבור שלנו לא יוכל להתקרב לשם", הוסיף.