חמישה יהודים בפרלמנט האוסטרלי

לראשונה בתולדות הפרלמנט נבחר יהודי מהמפלגה הליברלית כנציג סאות' וולס.

גיל רונן , א' בתמוז תשע"ו

ראש ממשלת אוסטרליה מלקום טרנבול
ראש ממשלת אוסטרליה מלקום טרנבול
צילום: רויטרס

מקומותיהם של חמישה מועמדים יהודיים הובטחו בבחירות לפרלמנט של אוסטרליה.

בין החמישה נמצא גם היהודי הראשון שנבחר מטעם המפלגה הליברלית במדינת ניו סאות' וולז (New South Wales) מאז הוקם הפרלמנט האוסטרלי לפני 115 שנה.

הבחירות נערכו בשבת אך כמה ימים אחר כך, עדיין אין תוצאות סופיות.

שלושה חברי בית נבחרים יהודיים שמרו כנראה על הכיסאות שלהם. אלה הם אנשי מפלגת הלייבור, מייקל דנבי ומארק דרייפוס מוויקטוריה, וג'וש פרידנברג ממלבורן, איש המפלגה הליברלית.

דנבי, שעומד להתחיל את הקדנציה הרביעית שלו, נבחר לתפקיד התובע הכללי בממשלת הצללים של האופוזיציה בקדנציה האחרונה, ואילו פרידנברג שימש כשר למשאבים, אנרגיה וצפון אוסטרליה בממשלה האמיתית.

נציג הליברלים היהודי הראשון מניו סאות' וולז הוא ג'וליאן ליסר, שיחליף את פיליפ רודוק הליברלי. משך כהונתו של רודוק בפרלמנט היה השני באורכו בתולדות הבית.

"אני מודע מאוד להיותי הליברל היהודי הראשון שנבחר לבית הנבחרים מניו סאות' וולס", אמר ליסר לסוכנות JTA. "התחלתי את מסע הבחירות שלי בטקס הנחת מזוזה בנוכחות מאות אנשים, ואני בהחלט משתוקק לשרת את האזרחים מברוורה [פרבר של סידני] ולהיות קול יהודי גאה בממשלה הפדרלית".

באזור בחירות הסמוך לסידני, רופא הילדים ד"ר מייקל פרידלנדר (לייבור) נחל הצלחה בגיחה הראשונה שלו לפוליטיקה הפדרלית, והביס מועמד מכהן מטעם הליברלים.

אוסטרליה עדיין ממתינה לתוצאות הסופיות בכדי לדעת אם הליברלים יצליחו להמשיך ולאחוז בשלטון.

בכדי ליצור ממשלת רוב יש צורך ב-76 מושבים. ספירת הקולות, כולל אלה שנשלחו בדואר, נמשכת, ונכון ליום חמישי דווח כי לקואליציה יש כנראה 73 מושבים, ללייבור 66, חמישה מושבים הלכו למפלגות אחרות וגורלם של עוד שישה מושבים אינו ידוע.

ככל הנראה, ראש הממשלה מלקום טרנבול יצטרך לבחור בין הקמת ממשלת קואליציה או, אם יגיע לרוב מוחלט, למשול לבד באמצעות מפלגתו, בעזרת רוב דקיק.