תיעוד
שייטת 3 תרגלה מלחמה בלב-ים

שייטת ספינות הטילים תרגלה נטרול כלי שיט באמצעות טילי ים-ים המגיעים לטווח של 120 ק"מ. "ירי באש חיה דורש מיומנות ברמה גבוהה".

קובי פינקלר , א' בתמוז תשע"ו

תרגיל שייטת 13
תרגיל שייטת 13
צילום: דובר צה"ל

שייטת ספינות הטילים של חיל הים, שייטת 3, סיימה היום (חמישי) בן שבועיים במהלכו תורגלה תקיפת אוניות המאיימות על ישראל או על כוחות צה''ל.

הכוחות המיוחדים של השייטת תרגלו ניטרול של כלי שיט מאיימים. במהלך התרגיל הוטבע הסטיל הישן של חיל הים - אח''י עצמאות, שיצאה לפני כשנה וחצי מפעילות מבצעית יחד עם אח"י ניצחון, ומאז עגנו שתיהן בבסיס חיל הים בחיפה.

בתרגיל השתתפו כל הספינות של השייטת כאשר גולת הכותרת היתה ירי של טילי ים-ים המגיעים לטווח של 120 קילומטרים. קצין בכיר בחיל הים מספר שבמהלך התרגיל נורו לעבר המטרה שני טילים מדגם ''הרפון'', או בשמו העברי - "כנרית".

"הספינות אח"י חרב ואח"י חץ היו הספינות שמהן נורו הטילים והם פגעו במטרה בצורה מדוייקת. הפעם, בניגוד לפעמים הקודמות, נורתה אש חיה - דבר הדורש מיומנות ברמה גבוה", סיפר הקצין הבכיר.

"במהלך התרגיל פעלנו בטווחים רחוקים עם שהייה ארוכת טווח מחוץ למדינה כדי לפגוע בצורה מדויקת בכלי שיט של האויב", הוסיף הקצין.

טיל ה"הרפון" הוא טיל נגד ספינות, מונחה מכ"ם אקטיבי שהותאם לשיגור מספינות, צוללות, מטוסים וסוללות קרקעיות להגנת חופים. הטיל פותח כטיל ים-ים עבור הצי האמריקני, ובשנת 1979 פותחה גרסה לשיגור ממטוסים.

הטיל נמכר, בין השאר, לאיחוד האמירויות הערביות, אוסטרליה, מצרים, דנמרק וישראל. ספינות הטילים מדגמי סער 4,סער 4.5 וסער 5 של חיל הים הישראלי חמושות בטיל זה.