אחד מעצורי "דומא" שוחרר למעצר בית

בית המשפט שחרר למעצר בית צעיר שנעצר כחלק מחקירת הרצח בכפר דומא ומואשם בביצוע פעולות "תג מחיר" רבות. לצעיר אין קשר לרצח בכפר.

אלירן אהרון , א' בתמוז תשע"ו

איתמר בן גביר
איתמר בן גביר
צילום:ערוץ 7

בית המשפט המחוזי במרכז שחרר היום (חמישי) למעצר בית צעיר שנאשם בשורת פעולות ''תג מחיר'' ובהן הצתת כנסיית דורמיציון, הצתת מחסן בכפר עקרבה בשומרון והצתת מכונית פלסטינית בציר אלון.

הצעיר נעצר לפני מספר חודשים כחלק מחקירת רצח בני המשפחה בכפר דומא והוחלט להשאירו במעצר עד לתום ההליכים. נדגיש כי לצעיר לא מיוחס כל קשר לביצוע הרצח בדומא.

בעקבות ערעור שהגישו באי כוחו עורכי הדין איתמר בן גביר ואלדן דנינו קבע בית המשפט העליון כי יש לבחון את שחרורו של העצור בטענה ש''גם במקרים קשים צריך לזכור - מעצר אינו עונש".

לאחר ההחלטה בבית המשפט העליון ביקשו סנגוריו לשחררו למעצר בית בנוף איילון אך בשב"כ התנגדו לחלופת מעצר ביישוב זה.

היום התקיים דיון נוסף בבית המשפט המחוזי במרכז ועורכי הדין הציגו הצעה נוספת - מעצר בית באחד מיישובי רמת הגולן. הפרקליטות התנגדה בטענה כי המפקחים שהוצע כי יפקחו על הנאשם - אינם מכירים אותו.

עו"ד בן גביר טען בתגובה, "מצד אחד כאשר אנו מציעים פיקוח של בני משפחה הפרקליטות מסרבת לשחרור בטענה כי יש קרבה אידיאולוגית אך כאשר מציעים אנשים מבחוץ שיכולים להשפיע על שיקומו של המשיב - הפרקליטות מתנגדת שוב".

שופטת בית משפט המחוזי מרשק מרום קיבלה את טענות עורך הדין בן גביר וקבעה כי אין פסול באי ההיכרות במיוחד לאחר שהתרשמה מאנשים נורמטיבים וערכאים המונעים מרצון לשקם את הנאשם ולעזור לו.

השופטת קבעה שיש לשחרר את הקטין למעצר בית תמורת הפקדת ערבות על סך שלושים אלף ש"ח וכן בפיקוח צמוד של שני משמורנים. עוד קבעה כי ייאסר על הנאשם לשוחח בטלפון וכמו כן הוצא נגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ.

''מדובר בהחלטה חשובה וטוב עשה בית המשפט המחוזי והעליון שקיבל את טענתנו ואת התקדים שצרפנו שבמהלכם שוחררו מיידי בקבוקי תבערה על יהודים בין היתר בשל היותם קטינים והעובדה כי מעצר אינו על חשבון העונש", הגיב בן גביר.

''אם זאת הפסיקה, לא הייתה כל סיבה להחזיק את מרשי במעצר ואני מקווה שבית המשפט יוסיף ויקבל את טענותינו בתיק העיקרי ולפיהן ההודאות שהוצאו ממרשי נלקחו תוך התעללות והתעמרות והן אינן סבירות".

עורך הדין אלדן דנינו אמר בתגובה, "אני לא מבין מדוע הפרקליטות התנגדה היום לשחרור. בית המשפט העליון קבע שיש לשחרר את המשיב בחלופה והצענו היום חלופה טובה וראויה".