שיא מבקרים באושוויץ

מתחילת השנה ועד אמצע חודש יולי ביקרו במחנה ההשמדה הגרמני לשעבר בפולין מעל למיליון בני אדם, שיא של כל הזמנים.

ניסן צור , י"ג בתמוז תשע"ו

אושוויץ
אושוויץ
צילום: פלאש 90

יותר ממיליון בני אדם ביקרו החל מתחילת השנה הנוכחית ועד אמצע חודשי יולי במחנה ההשמדה לשעבר אושוויץ-בירקנאו, כך הודיעו אנשי מוזיאון אושוויץ.

מדובר במספר שיא של כל הזמנים עבור התקופה הזו, כאשר הנהלת מוזיאון אושוויץ מקווה לשבור את שיא המבקרים בכל הזמנים שעומד על 1.72 מיליון במהלך השנה כולה. השיא, אגב, נקבע בשנה שעברה.

"בשנה שעברה ביקר מספר שיא של 1.72 מיליון בני אדם את שטח מחנה הריכוז וההשמדה הגרמני לשעבר. חצינו את רף מיליון המבקרים רק בין יולי לאוגוסט בשנה שעברה, וכעת עשינו זאת כבר באמצע החודש. יש לנו עוד כמה חודשים עד סוף השנה, אבל עם זאת נראה כי זו תהיה שנת שיא מבחנת מספר המבקרים במחנה ההשמדה לשעבר. זו אינה תוצאה רק של השוואת נתונים מול שנים קודמות, אלא גם עניין חסר תקדים בביקור באושוויץ מצד משתתפי החג הקתולי 'יום הצעירים העולמי'", אמר אנדז'יי קצורצ'יק, סגן מנהל מוזיאון אושוויץ-בירקנאו, האחראי על הלוגיסטיקה והכניסה למחנה.

"יום הצעירים העולמי" נוסד על ידי הכנסייה הקתולית ומצויין מדי שלוש שנים במדינה אחרת. במסגרת החג מגיע האפיפיור לאותה עיר ויחד איתו מיליוני מעריצים מכל רחבי העולם. השנה אמור להיות מצויין החג בעיר קרקוב בפולין, בשבוע הבא, מה שמביא לעיר הסמוכה למחנה ההשמדה אושוויץ מיליוני מבקרים. גם האפיפיור עצמו הודיע כי יבקר באושוויץ בסוף החודש הקרוב.

עקב גל הביקורים הגדול הצפוי מצד משתתפי "יום הצעירים העולמי" הודיע מוזיאון אושוויץ-בירקנאו על סגירת שעריו למבקרים רגילים בין התאריכים 20 ביולי ועד 3 באוגוסט. בחודשים האחרונים גם מתקיימות במחנה ההשמדה לשעבר עבודות שימור ושיפוץ של חלק גדול מהמבנים, לרבות ביתני האסירים, הנמצאים בסכנת קריסה בעקבות גשמים עזים שפקדו את האזור.