בטוחים שנשיא אוגנדה הוא הטיפש?

גיחי גיחי, נשיא אוגנדה דיבר מצחיק. הישראלים לא קולטים כמה מעריצים אותנו באפריקה הנוצרית וכמה יש לנו להרוויח מזה.

גיל רונן , ד' בתמוז תשע"ו

מוסבני ונתניהו.
מוסבני ונתניהו.
צילום: רויטרס

איזה צחוקים. נשיא אוגנדה יוורי מוסבני דיבר בצורה טיפה מוזרה בקבלת הפנים למשלחת הישראלית. אמר "פלסטיין" במקום "ארץ ישראל", גמגם קצת כשניסה לבטא את שמו של אחמדינג'אד, בילבל בין משה רבנו לישו הנוצרי, ובין הצהרת בלפור ותוכנית אוגנדה. כולם נהנים לצפות בווידיאו ולומר: איזה כושי טיפש!

תרשו לי להעלות את האפשרות שמי שבאמת יוצא טיפש מהסיפור זה לא נשיא אוגנדה, אלא הלועגים.

בואו ניזכר מי אנחנו ואיפה אנחנו חיים. אנחנו מדינה קטנה של יהודים ששבו לארצם אחרי ח"י מאות בגלות. אויבינו מציירים אותנו כקולוניאליסטים. ככובשים. זה הנראטיב שלהם. אנחנו "הלבנים", אנחנו ה"אירופאיים", שבאנו וגזלנו את האדמה מהילידים שחומי העור. אנחנו דרום אפריקה. הכיבוש הוא אפרטהייד. צריך להחרים אותנו. אנחנו צריכים לחזור לאירופה.

זוכרים? נזכרתם? יופי, אז אפשר להמשיך.

קו ישיר מדוד ליוני

יוורי מוסבני התרגש מאוד במעמד הנ"ל. התרגש, כי עבור מיליונים רבים של אפריקאים כמותו, הנצרות היא אמונה פשוטה ואמיתית מאוד, שכוללת אמונה מלאה בניסים ותופעות על-טבעיות. התרגש, כי האפריקאים כמעט ולא מכירים את עם ישראל של תקופת הגלות הממושכת. הם מכירים אותנו דרך התנ"ך, בתור העם הנבחר, של דוד המלך ושלמה, ושל ישו הנוצרי. אחר כך באות כמעט אלפיים שנה שבהן אנחנו "נעלמנו", מבחינת התודעה ההיסטורית שלהם, ואז אנחנו צצים שוב במלחמת ששת הימים ובמבצע אנטבה. קו ישיר מחבר, מבחינת האפריקאים הנוצריים, בין דוד המלך ליוני נתניהו.

מוסבני סיפר, למי שהשכיל להקשיב, עד כמה הוא סובל במפגשים האינסופיים של המדינות "הבלתי מזדהות" שהוא נאלץ להשתתף בהם לאורך השנים. הוא סובל כי כל הזמן משווים שם בין ישראל לדרום אפריקה, והוא יודע עד כמה ההשוואה מופרכת, אז הוא מעדיף להירדם ולא לשמוע את ההבלים האלה.

הוא סיפר על מפגש עם אחמדינג'אד, שבו האיראני אמר לו שליהודים אין זכות קיום במזרח התיכון, ואילו הוא – מוסבני – שלף מולו ספר תנ"ך בתגובה, כהוכחה לזכותנו המלאה על אדמתנו.

אמר בלפור אבל התכוון לצ'מברליין

הוא דיבר על תוכנית אוגנדה בזלזול, והסביר כמה טוב שהיהודים דחו את ההצעה הבריטית ההיא, כי אם היו מקבלים אותה, הרי שכיום היינו אויבים במקום להיות בעלי ברית.

מי שהציע להרצל את תוכנית אוגנדה היה הלורד ג'וזף צ'מברליין, ששימש כשר המושבות הבריטי בין 1895 ל-1903, ולא הלורד ארתור בלפור, כמובן. אבל בלפור מפורסם בהרבה והערבים מרבים להתלונן על ההצהרה שלו, ומוסבני נאלץ כאמור לשמוע הרבה נאומים של ערבים ב-30 שנות מנהיגותו, אז הוא התבלבל בין הצהרת בלפור להצעת צ'מברליין. ביג דיל.

השימוש במילה "פלסטיין" לגבי ארץ ישראל גם הוא לחלוטין מובן ונסלח. כמנהיג אפריקאי, האיש מסתובב כאמור עם ערבים, הרבה יותר מאשר עם יהודים. כך נהוג לכנות את חבל הארץ שלנו, אצל מי שאינו יהודי ציוני, או נוצרי אמריקאי אוונגליסטי.

התינוק ההוא

הסיפור על ישו הנוצרי אינו טעות או בלבול עם סיפור משה רבנו. ב"ברית החדשה" יש סיפור על כך שהוריו של התינוק ההוא, יוסף ומרים, ברחו איתו למצרים בגלל נבואה שהתגלתה להורדוס, לפיה נולד תינוק אשר יהפוך למנהיג היהודים ויסכן את מעמדו. הורדוס שלח את חייליו לרצוח את כל התינוקות היהודים באזור בית לחם, על פי הסיפור באוונגליון, ועל כן נמלטה המשפחה למצרים עד יעבור זעם.

אומרים שהטון הכללי של מוסבני מצחיק, שהוא נשמע קצת שתוי. אבל מי שמכיר את האזור יודע שזה הטון הילדותי מעט שבו מדברים האפריקאים, במיוחד כשהם מדברים באנגלית בפני קהל לבן. העניין כנראה קשור למורשת הבריטית ולאופן שבו הבריטים חינכו את הילידים בתקופה שמשלו שם. זה יכול להצחיק וזה יכול להרגיז אבל מי שלא מכיר תרבות מסויימת ייטיב לעשות אם יכיר אותה לפני שילעג לה.

בין שחור ללבן

מוסבני היה במצב רוח טוב והוא אילתר. גם אני הייתי במצב רוח טוב אם הייתי מעין-דיקטטור שמושל על ארץ רחבת ידיים ועושה מה שמתחשק לו. בניגוד לנתניהו, העתונות באוגנדה לא תעז לומר עליו מילה רעה והפרקליטות לא תפתח לו תיקים. ויותר מזה: הוא כנראה פשוט התרגש מנוכחותו של מנהיג עם ישראל האגדי, העם של משה רבנו ודוד המלך, שאחיו נפל במבצע גבורה באוגנדה. הוא שמע את משק כנפי ההיסטוריה והתרגש מהחיבור בין אפריקה לישראל, ועל כך גם דיבר בנאומו המאולתר.

איני מבקש מכם לאהוב את מוסבני. כאמור, הוא דיקטטור לא קטן. אבל אי אפשר להגזים בחשיבות ההסברתית והאסטרטגית של האפשרות שמנהיגי היבשת השחורה יתחילו להוקיע בפומבי את הנראטיב השמאלני-הפלשתיני לגבי ישראל כדרום אפריקה, כפי שעשה מוסבני. כל תנועת החרם תהפוך ללעג ולקלס אם השחורים האמיתיים של העולם יתחילו לטעון מעל במות האו"ם השונות שהיהודים הם בעלי בריתם, שהישראלים הם בעצמם ילידים בארץ ישראל, ולא פולשים אירופאיים.

מי שמכיר את מזרח אפריקה יודע על המתח בין נוצרים למוסלמים שהגיע גם למעשי טרור נוראיים, כמו המתקפות של אל קאעדה ואל-שבאב בשטח קניה. גם את זה צריך להוסיף למשוואה. אין סיבה שהנוצרים באפריקה יזדהו עם המוסלמים יותר מאשר איתנו. המוסלמים גם הובילו את סחר העבדים לאורך מאות שנים. ישראל יכולה לנצל את כל זה בכדי לפרק את הגוש "הבלתי מזדהה" שעושה לנו כל כך הרבה בעיות לאורך השנים ולהעביר את אפריקה השחורה אליה. יש לי תחושה שנתניהו יודע את זה.

על רקע הנארטיב של דרום אפריקה, אותו סיפור בשחור ולבן שחלק גדול מהעולם ממשיך לספר, עדיף לנו למצב עצמנו במקום שהוא קצת יותר שחור וקצת פחות לבן.

חבל שהתגובה שלנו לנאום מוסבני מסתכמת בלעג ועוד יותר חבל שהלעג הזה הוא פומבי כל כך.