"פרדיגמה מוטה ולא מאוזנת"

עו"ס רונית סמדר דרור אומרת שהתשדיר למען מקלטי נשים מסלף נתונים וקוראת להוריד אותו ממסכי הטלוויזיה.

גיל רונן , ה' בתמוז תשע"ו

עו"ס רונית סמדר דרור
עו"ס רונית סמדר דרור
צילום: עצמי

עו"ס רונית סמדר-דרור

"אחת מתוך ארבע נשים זקוקה למקלט", טוענת פירסומת המנסה לגייס תרומות עבור מקלטים לנשים מוכות, המשודרת בערוץ 2 ובמקומות אחרים.

עו"ס רונית סמדר דרור, אשת אקדמיה המתמחה בתחום האלימות במשפחה ואחת המייסדות של עמותת "לצדכם" המסייעת לגברים נפגעי התעללות וגירושין, הזדעזעה כשראתה את הפרסומת.

"מדובר במגמת הפחדה שקיימת בכלל כנגד המגדר הגברי ומולו המגדר הנשי שזקוק להגנה", היא אמרה לנו. "בוודאי שיש נשים שזקוקות להגנה. יש נשים מוכות שחיות תחת טרור ואנחנו צריכים לטפל בהן ולהגן עליהן. אבל זה רחוק שנות אור מהפרסומת הזאת, שמבטאה פרדיגמה מאוד מוטה ולא מאוזנת".

"אנחנו יודעים מתוך המחקר על כך שנשים אלימות כמו גברים וגברים מוכים לא פחות מנשים", הסבירה. "אמנם זו עובדה שגברים יותר חזקים פיזית, ולכן הפציעות שהם גורמים עלולות להיות יותר קשות, ועדיין ילד שיראה את אמא מכה את אבא זה גרוע לא פחות מלראות את אבא מכה את אמא".

מהיכן נלקחו המספרים שמופיעים בפרסומת? "אין לי שום מושג", אמרה החוקרת ואשת הטיפול. "על פי זה, אנחנו מדברים על כך שמאות אלפי נשים זקוקות עכשיו למקלט. זה לא הגיוני. זה לא נכון וזה ברור אולי גם למפרסמים עצמם שזה לא נכון. להציג פרסומת כזו בפריים-טיים בערוץ 2 זה בעצם להמשיך וללבות ולשמר את התפיסה הזו שכל כך הרבה נשים פגועות ומוחלשות מסתובבות בינינו ושהגברים הם אלימים ומסוכנים. אנחנו חייבים להפסיק את האמירות המסולפות האלה. יש פה סילוף מאוד גדול של המציאות. צריך לטפל בכולם – גם במוכות וגם במכות".

'משסים מגדר במגדר'

סמדר דרור ציינה כי בדו"ח של הוועדה הממשלתית הבין-משרדית בנושא האלימות במשפחה שהתפרסם בשבועות האחרונים הוכרה לראשונה התופעה של אלימות כלפי גברים בקרב בני זוג. אבל הפרסומת המדוברת מהווה צעד לאחור, לדבריה: "אנחנו משסים מגדר במגדר. זה פוגע בגברים, בנשים ובילדים שלהם. זו פרסומת שחייבת לרדת מהאקרנים".

יש צורך ב"מחקר גדול ומקיף" שימפה את התמונה של האלימות בין בני זוג, היא הוסיפה, "ואז נהיה הרבה יותר חכמים. המחקר היחידי שנעשה היה ב-1998 ואותו מחקר בדק רק אלימות כלפי נשים. לצורך כך צריך תקציב של מאות אלפי שקלים, בכדי להכין מחקר גדול מקיף שיבדוק את המצב לאשורו היום".