הרמטכ"ל זימן את הרב קרים לשיחת הבהרה

הרבצ"ר המיועד זומן לשיחה הבהרה בלשכת הרמטכ''ל איזנקוט על רקע המתקפה של השמאל נגד מינויו.

עוזי ברוך , ז' בתמוז תשע"ו

הרב פרץ והרב קרים
הרב פרץ והרב קרים
Photo by Diana Hananshvili/Ministery of Defense

הרמטכ''ל רא"ל גדי איזנקוט זימן היום (רביעי) לשיחת הבהרה דחופה את אלוף משנה הרב אייל קרים המיועד לתפקיד הרב הראשי לצה''ל, בעקבות המתקפה משמאל נגד מינויו של הרב קרים.

מאז נודע על החלטת הרמטכ''ל למנות את הרב קרים לרבצ"ר החדש, החלה מתקפה משולבת של חברי כנסת משמאל וכלי תקשורת הדורשים לבטל את המינוי לאור שורת התבטאויות של הרב קרים מהעבר.

במקביל, שורת רבנים וחברי כנסת מהמחנה הלאומי מזהירים מביטול המינוי ואומרים כי מדובר בניסיון לנתק את הזהות היהודית מצה''ל.

הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון צהר, אמר כי "צה"ל התברך באדם, לוחם, ציוני, תלמיד חכם, מוסרי ואדם מאוד שקול".

הרב סתיו גיבה את הרב קרים ואמר בראיון לגלי צה''ל כי "אין רב בעולם שיגיד שפקודה גוברת על ההלכה. אין אדם דתי בעולם שלא יאמר שמוסר דתי גובר על הוראות הצבא במצב שהן מנוגדות. המטרה היא לדאוג שלא יהיה מצב כזה".

תא''ל במיל' הרב ישראל וייס, לשעבר הרב הראשי לצה''ל, גיבה גם הוא את הרבצ"ר המיועד. "אני חושב שההתבטאויות האלה הן של בית המדרש, של תלמיד חכם שיושב ועוסק בענייני התורה", אמר הרב וייס בראיון לתוכנית הבוקר של ערוץ 10.

באשר למצוות "אשת יפת תואר" ולהתבטאות של הרב קרים בנוגע להתנהגות בזמן מלחמה אמר הרב וייס, ''אני לא הייתי אומר אמירה כזו, אם הוא היה מתייחס אליה כיום הוא היה אומר את זה באופן שונה''.

לדברי הרב, ''הרב קרים עמד בראש השילוב הראוי בצה"ל והמציא את הרעיון של לשלב את הבנות בצבא, הוא הוביל את העניין הזה. הצבא של היום הוא לא הצבא של הפסיקה הראשית של הרבנות הראשית לישראל".

הוא סיפר כי ב-10 השנים האחרונות דאג הרב קרים לכל החיילות הדתיות והקים את התשתיות הצבאיות להתווית הדרך בה הן יתגייסו. "הוא הבין שצבא בלי בנות זה לא צבא".

"צריך לזכור שהוא שירת בסיירת מטכ"ל, יש לו עבר צבאי מפואר והווה רוחני מפואר, הוא צריך לסגל לעצמו את התובנה שהוא הרב הראשי לצה"ל והתובנות בהתאם. הוא קרוב להתבטאויות האלה כמו מזרח למערב".

אל"מ במיל' הרב משה הגר, ראש המכינה הקדם צבאית יתיר, אמר כי המתקפה נגד הרב אייל קרים נובעת ממניעים שליליים בלבד.

"המינוי של הרבצ"ר מצוין, גם איש הלכה, גם תלמיד חכם, לוחם ומפקד. אני חושב שההתקפה על המינוי שלו נובעת ממניעים שוליים, אנשים שלא מבינים את הצרכים של לוחמי צה''ל", אמר הרב הגר לערוץ 7 במהלך כנס ''ציון וירושלים'' לחיזוק הצביון היהודי של המדינה.

הרב הגר מקווה שהאש תדעך, כלשונו, והרב קרים ייכנס לתפקידו. באשר להמולה סביב הרבצ"ר החדש אומר הרב הגר כי ''יש שינוי מבני בחברה הישראלית, שינוי פנימי עמוק של חזרה למסורת.

"אנשים שדבקים בחילוניות שלהם חוששים מכל תנועה הכי קלה שקורית בתוך הציונות הדתית ומשפיעה על צה''ל. לכן כל מינוי של קצין ומפקד דתי מרתיע אותם אבל אנחנו מבינים שזה תהליך שהם יצטרכו להשלים איתו כי זה שינוי פנימי ועמוק, לא שינוי חיצוני''.

הרב הגר, סגן מפקד אוגדה במיל' המכהן גם כיו"ר איגוד המכינות הקדם צבאיות, מוטרד הרבה יותר ממה שהוא מגדיר "אופיו של הלוחם הישראלי העתידי".

"מידת המוטיבציה להילחם ולנצח, מידת האמונה של הלוחם בצדקת הדרך והרצון שלו למסור את הנפש. יש דברים יותר חשובים לביטחונה של המדינה, יותר חשוב אפילו ממינוי הרבצ"ר".