בקשב רב - ביקורת סרט

סרטו של בן בר שביט מנסה, בהצלחה חלקית, לפענח את דמותו של אחד מקרוביו החרדים: הרב שלום יוסף אלישיב

עפרה לקס , ח' בתמוז תשע"ו

בלי דעות קדומות. 'תורתו אומנותו'
בלי דעות קדומות. 'תורתו אומנותו'
במאי ועורך: עמי דרוזד, מפיק: ישראל גולדויכט

'תורתו אומנותו',

במאי ועורך: עמי דרוזד,

מפיק: ישראל גולדויכט;

מוצאי שבת, בשעה 22:30 בערוץ הראשון

בן בר שביט מעולם לא התעניין במשפחתו הדתית. הדתית מאוד. הוא צאצא של ה'לשם' המפורסם, ובעצם קרובו של הרב יוסף שלום אלישיב, שהיה נכד של הרב המקובל.

שנים אחדות אחרי פטירתו של הרב אלישיב ובעקבות ספר ביוגרפיה שנוחת על שולחנו, מתעוררת סקרנותו של בר שביט והוא הולך להכיר את הענף המפורסם אך העלום, מבחינתו, של משפחתו.

בר שביט מגיע למסע הזה חף מדעות קדומות, קשוב ולא מתנגח. מצד שני, הוא לא מתבייש לשאול גם שאלות קשות. הוא פוגש את בני דודיו מדרגה שנייה ושלישית, כלומר נכדיו של הרב אלישיב, את הרב פרופ' שטיינברג, את חנה קהת, את יוסי ביילין ועוד. מכולם הוא לומד על מסירותו לתורה שלא היה לה אח ורע, ועל מסירותם של כל הסובבים את הרב ללימוד שלו. קהת וביילין מעבירים עליו גם ביקורת. קצת קשה שלא לתמוה על הבחירה לשתף דווקא אותם בסרט. בר שביט מנסה להבין את גדלותו בכלים שהוא לא מכיר ולתהות על קנקנו של מי שהואשם בתחילת דרכו כציוני, ברח מכל שררה, הכרה ותפקיד רשמי וסיים כפוסק שאין עליו עוררין בציבור החרדי.

במהלך המסע מצטער בר שביט שלמרות שהוא נפגש עם אנשים רבים, הוא לא מצליח לגעת ממש באישיות של הרב. אל הסרט אמנם מבליחות לרגע בתו ואחייניתו של הרב שמסבירות שהרב כלל לא ידע ממה שנעשה בבית, לא מחלות של ילדים ולא לידות, ושהם חיו בדלות סגפנית. אבל כל מעשה אישי של הרב, כך הרגיש, נעטף במניע של אמונה גדולה שהוא לא הצליח לקלף.

זה כמובן גם מסע של חילוני לתוך המגזר החרדי: הוא מקשה על סוגיית הגיוס, שואל את בן דודו באופן ישיר אם הוא מרחם עליו שהוא חילוני ואם היה רוצה לשנות אותו, ובסופו של הסרט מגיע למסקנה שחייהם של החרדים הם פשוטים במובן הזה שהרב עושה בעבורם את תהליך החשיבה וההתלבטות.

הסרט מלווה בצילומים מתוך ביתו של הרב ומסיטואציות של פגישות עם אישים נכבדים, בריתות, מסיבות מלווה מלכה ועד כינוס פוליטי. הוא נותן טעימה מחייו של הרב ומעורר מחשבות על השאלה האם יש גבול למסירות למען התורה ומה באמת הפער בין אנשים חרדים שמטרת חייהם היא בכיוון אחד, לאנשים שאינם מאמינים שמטרתם במישור שונה לגמרי.