דו"ח אמריקני חושף:

הממשל בארה"ב תרם לארגון שפעל להפלת נתניהו

ניצן קידר , ח' בתמוז תשע"ו

פעילות V15 לקראת הבחירות האחרונות
פעילות V15 לקראת הבחירות האחרונות
צילום: דניאלה שטרית, פלאש 90

האם הממשל האמריקני התערב בבחירות בישראל? דו"ח שחיברו במשותף סנטורים רפובליקנים ודמוקרטים העלה כי מחלקת המדינה האמריקנית תרמה לגוף שמטרתו הייתה להדיח את ראש הממשלה בנימין נתניהו בבחירות האחרונות לכנסת.

מחלקת המדינה שילמה כ‑350 אלף דולרים מכספי משלם המיסים האמריקני לארגון השמאל הקיצוני 'קול אחד', שהשתמש בסכום בין היתר לקמפיין 'V15', שתכליתו הייתה הדחת ראש הממשלה נתניהו. הכסף, אגב, הועבר לארגון בשנת 2014 במטרה לתמוך במאמציו לקדם משא ומתן מדיני והקמת מדינה פלשתינית – שכן למטרה זו הוא הוקם. אלא שאז הוקדמו הבחירות וייעוד הכסף שונה.

ארגון 'קול אחד' נמצא על הכוונת של הקונגרס והסנאט כבר כשנתיים, לאחר שהואשם בהזרמת כספים לקבוצות פוליטיות שמטרתן הייתה להחליף את השלטון בישראל. לטענת גורמים אמריקניים, התנהלות כזו מצד עמותה כמו 'קול אחד' שמקום מושבה בארצות הברית, עלולה להוות עבירה על חוקי המס.

מהחקירה עלה כי 'קול אחד' השתמש בכסף כדי לבנות מסד נתוני בוחרים, לארגן פעילים ולהשתמש בחברות ייעוץ פוליטיות המקושרות לממשל אובמה - הכול במטרה להפיל את נתניהו. בינתיים לא מדובר במהלך פלילי, אבל אין ספק שהוא גורם מבוכה רבה לממשל אובמה.

החקירה העלתה כי הארגון ניתב את הכסף באופן מכוון לעמותות שפועלות נגד נתניהו, וכי באורח חשוד נמחקו כל התכתובות שהעידו על מערכת היחסים של הממשל עם הארגון – שפועל כעמותה ללא כוונת רווח. מעבר לכך, דו"ח ועדת המשנה בסנאט מותח ביקורת חריפה על העובדה שהממשל האמריקני לא עוקב אחרי המטרה של הכספים, במיוחד במקומות שבהם מערכת היחסים עם המדינה שבה מושקע הכסף בעקיפין רגישה מאוד.

בארצות הברית מייחסים חשיבות לסיפור השמדת התכתובת, שכן הקונגרס פועל באחרונה לשינוי שיטת התכתובות במחלקת המדינה בעקבות כשלים חמורים שהתגלו בה.

בפני הוועדה העיד מייקל ראטני, הקונסול האמריקני הכללי המשרת בקונסוליה בירושלים. הוא הודה שמחק תכתובות אימייל הנוגעות לתיאום מול 'קול אחד'. בעקבות כך כתבה הוועדה כי מחלקת המדינה לא מסרה את כל המסמכים והתכתובות בנוגע לארגון והדבר מתמיה. המחיקה של הודעות הדוא"ל נחשבת להפרה של החוק הפדרלי, המחייב לשמור בארכיון תכתובות מסוג זה.

"מחלקת המדינה התעלמה מהאזהרות ומהסימנים המוקדמים ומימנה קבוצת פעילים פוליטית בזמן רגיש מאוד בישראל", אומר הסנטור רוב פורטמן, שעמד בראש הוועדה שהפיקה את הדו"ח. לדבריו, "לא מקובל עלינו השימוש בכספי משלם המיסים האמריקני כדי לבנות תשתית רחבה נגד מנהיג בעלת הברית הגדולה ביותר של ארצות הברית במזרח התיכון. משאביה של אמריקה צריכים לשמש כדי לעזור לבעלות בריתנו באזור, ולא לערער אותן".

מחלקת המדינה האמריקנית הגיבה בתשובה מתחמקת. "להבנתנו הדו"ח מבהיר שאין הוכחה שארגון 'קול אחד' השתמש בכסף כדי להשפיע על הבחירות בישראל", אמר הדובר ג'ון קירבי.

גם נמרוד דוויק, ממייסדי V15, אמר לנו בתגובה כי "כפי שהדו"ח מציין מפורשות, לא נעשה כל שימוש בכספי מחלקת המדינה בזמן קמפיין V15. הקמפיין מומן כולו על ידי אנשים פרטיים, ישראלים ויהודים, מהארץ ומחו"ל".

בירושלים לא מגיבים באופן רשמי לדיווח, אבל גורמים מדיניים אומרים ל'בשבע' כי מדובר בהוכחה לטענות שהועלו בזמן הבחירות על התערבות אמריקנית – והמסמך של הסנאט מדבר בעד עצמו.

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה לנושא ואמרה: "זה דבר חמור ביותר שממשל מתערב בבחירות במדינה אחרת. אני העברתי השבוע את חוק השקיפות וזה ממחיש כמה הוא חשוב. במדינת ישראל מדינות אחרות לא מכבדות את ריבונותנו לפעמים ובוחשות בעניינים פנימיים. זה חייב להיפסק".