פסיפס עתיק נחשף במגדל-עוז

יחידת הארכיאולוגיה של המנהל האזרחי מצאה פסיפס עתיק שחשף את הקשר בין מערת קבורה לכנסייה ביישוב מגדל עוז שבגוש עציון.

אורלי הררי , ח' בתמוז תשע"ו

הפסיפס שנחשף
הפסיפס שנחשף
צילום: דוברות מתפ"ש

יחידת הארכיאולוגיה של המנהל האזרחי חשפה השבוע פסיפס אשר התגלה בחודש מרץ האחרון.

הפסיפס הפתיע את הארכיאולוגים אשר גילו באמצעותו כי הכנסייה במקום הוקמה בעקבות מערת קבורה קטנה אשר היוותה מוקד עליה לרגל של קהל מאמינים רחב.

העבודות במקום נעשות לטובת פיתוח האזור, צמוד לקיבוץ מגדל עוז שבגוש עציון ולאחר עבודה מאומצת שמומנה על ידי המנהל האזרחי.

קמ"ט ארכיאולוגיה במנהל האזרחי, חנניה היזמי, אמר כי ''חשיפת הפסיפס השלימה עבורנו את התמונה של ההתפתחות באזור. מדהים שמערה כל כך קטנה הביאה לבנייה של קומפלקס כנסייתי גדול ומפואר, מנזר ובית הארחה''.

לדבריו גודל המערה מצביע על הצניעות של האנשים אשר חיו במקום קטן לאור הרצון להתבודד ולחיות חיי צנע. ''ככל הנראה מי שחי פה הינם נזירים קדושים או אישיות בכירה בנצרות אשר לא מוכרת לנו כרגע, אך לאור חשיבותם בעולם הנוצרי נבנה הקומפלקס המיוחד הזה".

לפני כארבעים שנה התגלו במערה זו למעלה מאחד עשר שרידים של בני אדם מהמאה החמישית. ''הכניסה למערה מעידה על כך שהמקום שימש כמוקד עלייה לרגל לנוצרים רבים, שכן הכניסה והיציאה הינם מגרמי מדרגות שונים שנועדו לקלוט קהל רב כפי שאנו מכירים גם בכנסיית המולד''.

לארכיאולוגים נותרה שאלה אחת לפתור אשר עוסקת בזהות הקבורים במקום. מחוץ לכנסייה ובתוך תחומי הישוב מגדל עוז ישנו אתר גדול אשר טרם נחקר ומעורר תהיות נוספות לגבי הקשר שבין האתר לבין הקומפלקס של הכנסייה.

ארכיאולוג מחוז יהודה במנהל האזרחי, חיים שקולניק, הוסיף כי "מדובר במכלול מבנים אשר נמצאים שבעים מטרים צפונית לכנסייה ובו שרידים של מבנה ציבורי רחב ידיים עם פסיפסים, עמודים וחדרים אשר טרם נחפרו. קיים ללא ספק קשר בין הכנסייה למכלול מבנים זה ואנו מקווים שבעתיד הקרוב נוכל לבצע חפירה ארכיאולוגית במקום שתוכל להאיר לנו מידע על מהות הקשר בין שני המוקדים".

חלק מהממצאים שנחשפו
צילום: דוברות מתפ"ש

מאז תחילת החפירות המחודשות באתר הארכיאולוגי במגדל עוז, באוקטובר 2015, הובהרו מספר שאלות הנוגעות לשלבי הקמת האתר וזמניהם.

הקמת הקומפלקס הכנסייתי הושלמה באמצע המאה השישית, אך המשך החפירות באתר גילה שישנו שלב ביניים בין הפעילות במערה להשלמת הקומפלקס שלא היה ידוע קודם לכן וכעת יחידת הארכיאולוגיה של המנהל האזרחי בעיצומו של חקר שלב זה.

סופה של הכנסייה אירע במסגרת אירוע אלים במחצית הראשונה של המאה השביעית, וזאת ניתן לראות מחפצי קודש מנותצים ממאות כלים, שרידי מזון שהושלכו ומראש חץ שנמצא בין השרידים.

ניתוח ראשוני של שרידי בעלי חיים שנאספו במהלך החפירות מראה כי החזיר אשר היווה מאכל חשוב עבור יושבי המקום בתקופה הביזנטית נעלם לחלוטין עם חורבן הכנסייה, מה שמעיד על השינוי שחל באוכלוסייה לאחר החורבן.