בנט: לא אאפשר פגיעה במכינת עלי

השר נפתלי בנט מבהיר כי תקציב משרד החינוך למכינה בעלי לא ייפגע. "זוהי אם המכינות בישראל. אגן בכל כוחי על המפעל המדהים הזה".

עוזי ברוך , י"ד בתמוז תשע"ו

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) מבהיר היום (רביעי) כי לא יעצור את כספי המימון למכינה הקדם צבאית בעלי, על רקע נאומו של ראש המכינה הרב יגאל לוינשטיין שעורר סערה ציבורית.

במכתב ששיגר בנט לח"כ איתן כבל בתגובה לדרישתו של כבל להפסיק את הסיוע הכספי למכינה, בנט כתב כי הוא דוחה את הדרישה מכל וכל ואף יעמוד כחומה בצורה ''נגד ניסיונות לפגוע במוסד מפואר זה''.

"איני חושש לצאת כנגד אמירות קשות, כואבות ומסיתות מול ציבורים ויחידים בישראל, יהיה המחיר הפוליטי שאדרש לשלם אשר יהיה. כך נהגתי תמיד, וכך נהגתי גם השבוע כשיצאתי ראשון מבין חברי הממשלה לגנות דברים שנאמרו", הדגיש בנט במכתבו שהגיע לידי ערוץ 7.

לדברי שר החינוך, חברה מורכבת לא חייבת להיות בהכרח חברה מפולגת. ''צריך לחפש את הטוב בכל אדם ואדם ולהיזהר בכבודם של השונים ממך והחולקים עליך.

''יחד עם זאת, אין להסיק מכך כאילו יש בליבי על המכינה בעלי ועל הנעשה בה. ההיפך הגמור הוא הנכון. המכינה בעלי אינה זקוקה לי כדי שאספר בשבחיה, אולם לצורך העניין וחשיבותו אמנה רק מקצתם. המכינה בעלי אינה סתם מכינה. זוהי אם המכינות בישראל. המכינות הדתיות, החילוניות, המעורבות, הדרוזיות ואחרות – כולן ראו לנגד עיניהן את המכינה בעלי כשעלו על הקרקע''.

בנט סיפר במכתבו כי ראשי המכינה רקמו באצבעותיהם במיומנות את המודל הערכי אליו מתחנכים כבר דורות של לוחמים וקצינים בוגרי המכינה, ואף זכו להכרה על עבודתם זו בפרס ישראל.

''זו המכינה הגדולה ביותר, בעלת אחוזי הקצונה ושירות הקבע הגדולים ביותר, שרבים מבניה מובילים את שדרות הפיקוד הבכיר בצה"ל", ציין.

יו"ר הבית היהודי הוסיף, ''לצערי המכינה שילמה מחיר כבד כאשר היו אלו בוגריה שהיו ראשונים להסתער ולא שבו מן הקרב. השמות של חלקם כבר הפכו לחלק קאנוני מהאתוס הלאומי של כולנו: עמנואל מורנו, רועי קליין, אלירז פרץ, הדר גולדין''.

לדבריו המכינה בעלי מחנכת את תלמידיה גם לתרומה ציבורית וחברתית למשך כל חייהם. ''ואכן, גם לאחר שירותם הצבאי, תוכל בנקל למצוא את בוגרי המכינה שותפים בתפקידי מפתח והנהגה חברתיים וציבוריים בישראל.

''בשולי הדברים אוסיף, כי כשר חינוך מגיעות לשולחני פעמים רבות תלונות על אמירות קשות של חברי סגל הנהלה והוראה בקרב מוסדות חינוך - מכל קצווי הקשת הפוליטית. וכך, כשם שמעולם לא עלה על דעתי לפגוע במוסד החינוכי עצמו במקרים אלו, כך גם אני מתנגד בתוקף לפגיעה במכינת עלי במקרה זה''.

''אני גאה שמשרד החינוך משתתף במימון המכינה בעלי, ואגן בכל כוחי על המפעל המדהים הזה'', כך השר בנט.