תמיכה של אלף רבנים

דבריו של הרב לוינשטיין אודות הקהילה הלהט"בית עוררו סערה ציבורית, ואף איום על תקצוב מכינת 'בני דוד' בעלי

שמעון כהן , ט"ו בתמוז תשע"ו

הרב יגאל לוינשטיין
הרב יגאל לוינשטיין
צילום: אתר 'בני דוד'

הרב יגאל לוינשטיין, מראשי וממקימי מכינת 'בני דוד' שביישוב עלי, הוא אחד הרבנים המעורים ביותר בהוויה הישראלית.

זאת לא רק בשל עברו הצבאי העשיר כקצין בכיר בשריון ולא רק משום היותו בן למשפחה חילונית מאילת; אלא גם משום שמזה שנים ארוכות הוא פוגש מדי שבוע קבוצות בני נוער ומבוגרים הרחוקים מעולמו של בית המדרש כרחוק מזרח ממערב לשיחות מעמיקות על תרבות, אמונה, ישראליות ויהדות. עם זאת, ספק אם היכרות העומק שלו עם החברה הישראלית על רבדיה השונים הכינה אותו לעליהום הציבורי, התקשורתי והפוליטי שהוא סופג מאז התייחס בנאומו לקהילת הלהט"בים.

הקשבה חוזרת לדבריו של הרב לוינשטיין (גילוי נאות ומתחייב: זכיתי גם אני להיות מאלפי בוגרי מכינת 'בני דוד'. כל הנכתב כאן נכתב ללא תיאום עם הרב לוינשטיין או עם מי מרבני המכינה, ש"כ) מעלה כי הביטוי "סוטים" שקומם עליו רבים כל כך לא היה גולת הכותרת של דבריו. הרב לוינשטיין ביקש לקבול על תופעות פנים-צבאיות שבהן, בשם הפלורליזם, משתנה דמותו של צה"ל עד כדי קושי אמיתי לחיילים שומרי מצוות לשרת בו וביחידותיו הקרביות.

משרד הביטחון דורש הבהרות

"הקבוצה הזו מטריפה את המדינה ואיש לא מעז לפתוח את הפה", אמר הרב לוינשטיין בהתייחסו לקהילת הלהט"ב והציג כמה דוגמאות מתוך המתרחש בצה"ל. "בבה"ד 1 יש הרצאות של 'סוטים'. לפני שנה הצלחנו להפסיק עם זה, אמרנו שזאת פגיעה בזכויות הפרט של הדתיים, אבל הנושא לא יורד מסדר היום, היו גם סרטים סביב העניין. היו חיילים שיצאו מהסרטים שהציגו את אורחות חייהם של 'הסוטים' ונשפטו".

"השיא היה בקורס טיס. במסגרת בלבול הערכים, הצבא עוסק בשותפות עם חלקים חלשים בחברה. לפני כמה חודשים, צוער שלנו בקורס טיס בשלב מאוד מתקדם, נלקח להתנדב באיזה מועדון, לצבוע אותו. כשבירר התלמיד שלנו לאן הולכים, אמרו לו שהולכים להתנדב במועדון של 'הסוטים' בתל אביב. קורס טיס שולח את הקורס וחניכיו לצבוע מועדון של סוטים. הבחור לא מצמץ ולא התבלבל ואמר: 'אני לא הולך. מה זה קשור לקורס טיס? זה בניגוד לערכים שלי ולאמונתי הדתית ואני לא אוכל להשתתף'. המפקד חייב את החייל להגיע למועדון, שם הוא נאלץ לשמוע את עמדתם ותפיסת עולמם של האנשים האלה".

מאז נאמרו הדברים, הוחלט בצה"ל להקפיא את הרצאותיו של הרב לוינשטיין במסגרות הצבאיות עד לבירור הפרשה. כמו כן הוחלט לבטל את ביקור ראש אכ"א, האלוף חגי טופולנסקי, במכינה בשל הבדיקה שמתבצעת. מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במיל' אודי אדם, הורה לאגף הביטחוני-חברתי האחראי על המכינות הקדם-צבאיות לדרוש הבהרות מראשי 'בני דוד'.

כל אלה מצטרפים למתקפה שמגיעה מהזירה הפוליטית. חברי כנסת בשמאל תובעים להפסיק את תקצובה של המכינה, המתונים שבהם תובעים לתלות את התקצוב בהתנצלותו של הרב לוינשטיין וחזרה בו מדבריו. אבל לא רק משמאל עלתה הביקורת. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בחר לנקוט בביטוי חריף נגד הרב לוינשטיין כשאמר שבכל מערכת יש עשבים שוטים ותקלות, כלשונו, והבטיח בדיקה של הפרשה. השר נפתלי בנט, שר החינוך וראש הבית היהודי, קבע כי לא זו דרכה של הציונות הדתית. "אי אפשר לכנות ציבור שלם בכינויי גנאי ולהסתתר מאחורי ההלכה. הדברים שנאמרו אינם מקובלים עליי", ציין.

תמיכה של אלף רבנים

לעומת זאת, היו מי שהשמיעו מנגינות אחרות. בקרב זקני רבני הציונות הדתית היו שהתייצבו מאחורי הרב לוינשטיין. הרב זלמן מלמד, ראש ישיבת בית אל, כתב לרב לוינשטיין מכתב חיזוק תחת הכותרת "אשריך שנתפסת על דברי תורה", ובו נכתב: "התורה כולה חסד מתחילתה ועד סופה. התורה ניתנה מבורא עולם שברא את בריותיו כדי להיטיב עמהם, וכל המצוות כולן הן עצות טובות איך להיטיב עם הבריות. זאת התורה לא תהא מוחלפת. ומי שעוקר אות אחת מהתורה נעקר מכל התורה. רבני ישראל הם אנשי החסד האמיתיים האוהבים כל אחד מישראל. ושוב חזק ואמץ הרב יגאל לוינשטיין".

דברים ברוח זו נשמעו על ידי הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, שבריאיון לגלי צה"ל אמר: "הדברים שאמר הרב לוינשטיין הם הליבה של הזרם הדתי-לאומי. הייתי נוכח כשהוא דיבר. אולם מלא, כאלף רבנים, כולם חיזקו את ידיו. אלו הליבה של רבני הציונות הדתית". עוד הוסיף ואמר כי "התורה קראה לזה 'תועבה' ואני לא מתכוון להתנצל על מה שכתוב בתורה. אם אלוקים קבע, כנראה שהוא יודע יותר טוב מהרבה אחרים". בדבריו הזכיר הרב אליהו גם את דברי סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, לפיהם נכון להביע עמדה גם כאשר היא בניגוד לזרם.

הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן, התייחס גם הוא לדברים ואמר כי גם אם אופן הביטוי של הרב לוינשטיין היה בוטה, הרי שתוכנם נכון.

ומה באשר להלכי הרוח במכינה עצמה? שם, כך נראה, שומרים על דממת אלחוט מובנת. עם זאת, על פי דיווח בערוץ 2 השמועות שנפוצו על מתיחות בין ראש המכינה, הרב אלי סדן, והרב לוינשטיין מופרכות, ובמהלך שיחה שקיים עם תלמידי המכינה על הפרשה אמר הרב סדן בנוכחותו של הרב לוינשטיין כי "כמו שאנחנו לא כופים את דעתנו על אחרים, לא נסכים שיכפו עלינו ערכים בניגוד לתורה", כך על פי הדיווח.