"לפעמים זה צף ואתה קם ועושה מעשה"

פנחס שנדורפי מנחליאל הנאשם בפעולות חבלניות נגד ערבים מספר על דרך הפעולה ועל הסיבות שגרמו לו להודות בחקירה.

ערוץ 7 , ט"ז בתמוז תשע"ו

פנחס שנדורפי
פנחס שנדורפי
צילום: ערוץ 10

כתב האישום נגד פנחס שנדורפי מהישוב נחליאל בבנימין כולל שורת פיגועים שביצע בשנים האחרונות נגד פלסטינים.

בין היתר הצתת רכב, תקיפת פלסטיני ויידוי אבנים. אחת הפעולות שביצעה החוליה, בלעדיו, הייתה יידוי רימון גז לתוך בית פלסטיני בכפר ביתילו.

"אתה גדל במקומות שאתמול הורגים את אח שלך ולמחרת רוצחים את שכן שלך. קשה לחיות עם המציאות הזו. לפעמים אתה מצליח להחזיק מעמד ולפעמים זה צף ואתה קם ועושה מעשה. אתה אומר אולי זה יעצור את תחושת ההפקרות הזו", מסביר שנדורפי לערוץ 10.

לפני כארבעה חודשים נעצר שנדרופי יחד עם כמה בני משפחה וחברים. כפי שנהגו קודמיו בחדרי החקירות של השב"כ, תכנן שנדרופי לשתוק, אבל אז בחדר החקירות, פתח את פיו, והודה בהכל.

אחת הסיבות להודאה היא החשש מעינויים, חשש שנולד בעקבות הטענות שהשמיעו פעילי ימין במהלך חקירת החשודים בהצתה בדומא, על שיטות חקירה אכזריות. "מנסים לגרום לך להבין שאם לא תודה עכשיו תישאר פה לנצח", הוא מספר.

שנדרופי לא רק הודה, הוא גם סייע לחוקרים כששכנע חשוד נוסף בן משפחתו לספר הכל. "אמרו לי תגיד לו להגיד את האמת וזה יעשה לו טוב. זו סיטואציה קשה אבל אין דרך אחרת", הוא משחזר.

היום בגיל 22, נשוי ועוד רגע אבא, מתאר שנדורפי את המהפך שעבר, מנער גבעות שיוצא באישון לילה לשרוף רכב פלסטיני, ועד שנעצר, הודה, שחזר והצטער. "אני לא רואה את הדברים כפי שראיתי אותם קודם. אני מתחרט על כך כי זה לא באמת עוזר".