הממשלה תפעל לחיזוק הר הזיתים

שרי התרבות, ביטחון הפנים והדתות סיכמו עם ראש עיריית ירושלים על תוכנית להגברת הביטחון האישי בהר ובניית מרכז מבקרים חדש.

ערוץ 7 , י"ח בתמוז תשע"ו

הר הזיתים
הר הזיתים
צילום: יוני קמפינסקי

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שרת התרבות והספורט מירי רגב ושר הדתות דוד אזולאי קיימו היום (ראשון) דיון משותף עם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת וגורמים מקצועיים נוספים להגברת הביטחון האישי בהר הזיתים, טיפוחו וחיזוקו כאתר מבקרים.

השרים וראש העיר סיכמו כי מנכ"לי המשרדים ימפו את הצרכים - ובטווח הזמן הקרוב תוגש הצעת מחליטים בה יהיו שותפים כל משרדי הממשלה הרלוונטיים, להחלטת ממשלה בנושא השמירה וחיזוק הביטחון בהר הזיתים.

השרה רגב אמרה, "אני עוקבת ומלווה את הר הזיתים עוד מהיותי יו"ר ועדת הפנים משום שמדובר במקום היסטורי ומרכזי עבור העם היהודי. אמשיך להוביל מדיניות של חיזוק הנגישות והבטיחות למבקרי ההר במטרה להעירו לחיים. קיימנו ארוע הצדעה גדול ומרשים שזכה להצלחה גדולה ובכוונתי לקיים בהר ארועי תרבות נוספים במסגרת חגיגות היובל לאיחודה של העיר ירושלים".

השר ארדן ציין כי הוא מייחס חשיבות רבה לנושא. "עם כניסתי לתפקיד, קיימתי מספר סיורים ודיונים בנושא הר הזיתים, תוך מתן דגש על הגברת הבטחון האישי של המבקרים במקום ואבטחת בית הקברות. כל זאת כחלק מהגדרת הר הזיתים כנושא מרכזי של מחוז ירושלים״.

לדברי ארדן, כתוצאה מכך, בשנת 2016 לא נרשמו אירועי ונדליזם בשטח בית הקברות וגם מספר אירועי השלכת האבנים על הציר המוביל להר פחת.

בפגישה הוחלט על הרחבת שיתופי הפעולה בין העירייה למשרדי הממשלה במגוון נושאים הנוגעים להר הזיתים הכוללים בין היתר את האצת סיום עבודות הגידור להר שכבר תוקצבו, הוספת אירועי תרבות, הקצאת תקציב נוסף להמשך שיפוץ הקברים, בניית מרכז המבקרים בהר, שדרוג משמעותי להסדרי התנועה להר - בין השאר באמצעות השקת שאטל תחבורה ציבורית מהר הצופים ומגבעת התחמושת להר הזיתים ובחזרה.

כמו כן סוכם על המשך קידום יוזמת ברקת לבניית רכבל ממתחם התחנה לשער האשפות ולהר הזיתים.

ראש העיר ניר ברקת בירך את השרים רגב, ארדן ואזולאי על ההירתמות לנושא החשוב וציין כי "הר הזיתים הוא מהמקומות החשובים בירושלים, עם כמיליון מבקרים בכל שנה. יחד עם השרים סיכמנו על גיבוש הצעת מחליטים משותפת במטרה להאיץ את תהליכי הפיתוח בהר לקראת שנת ה-50 לאיחוד ירושלים".