'כשלוחמי דאע"ש ישובו לאירופה...'

פרופ' שביט, מומחה לקבוצות איסלאמיות, חוזה קושי אירופי גדול להתמודד עם לוחמי דאע"ש שישובו לאירופה תאבי נקם אחרי קריסת ארגונם.

שמעון כהן , י"ט בתמוז תשע"ו

מחבלי דאע"ש
מחבלי דאע"ש
צילום: רויטרס

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס פרופ' אוריה שביט, מומחה לחקר קבוצות איסלאמיות, לאירועי הטרור והירי האחרונים בגרמניה בפרט ובאירופה בכלל.

באשר לגרמניה מציין פרופ' שביט כי אין מדובר באירוע יחידאי שכן מאז האחד עשר בספטמבר הורשעו בגרמניה למעלה מ-110 מוסלמים במעורבות בטרור, ומאז המוטיבציה והיכולת לביצוע פיגועים ותקריות ירי שכאלה קיימת.

עם זאת מציין שביט הבדלים בין המקרים האחרונים בגרמניה. הוא מציין כי באחד מהם מדובר במוסלמי בדתו אך שהמניע לירי אינו דתי ולעומת זאת במקרים האחרים ברור מקור המוטיבציה כ הזדהות עם אלקעידה ובהמשך עם דאע"ש.

"גרמניה הטיבה להתמודד עם איומי טרור לעומת צרפת ובלגיה, ואחד ההסברים לכך הוא שאחד החוקים להתמודדות מעניקות לשב"כ הגרמני סמכויות רחבות יותר", אומר פרופ' שביט המציין כי המניע ליכולת הגרמנית להתמודדות טובה יותר נטוע בימים שאחרי מלחמת העולם השנייה, כאשר ניתנו לשב"כ הגרמני כוח וסמכויות להתמודדות עם תאים נאציים.

בהתייחסו למעורבותם של מוסלמים אזרחי אירופה שהשתלמו בטרור בעיראק ובסוריה, אומר פרופ' שביט כי כאן קיים הבדל בין המתרחש בגרמניה, שם מקורם של המוסלמים הוא בטורקיה, ומכיוון שכך השפעתם של אנשי דאע"ש פחותה יחסית, לעומת המוסלמים בצרפת ובלגיה שמקורם בארצות צפון אפריקה וממילא השפעת דאע"ש ואלקעידה עליהם רבה יותר.

באשר לעתיד חוזה פרופ' שביט כי ביום המתקרב של הבסת דאע"ש ישובו כמה אלפי לוחמים מאומנים היטב עם תאוות נקם לארצות מוצאיהם באירופה, ומול אלה יהיה קשה הרבה יותר להתמודד.