''חוק המקוואות'' אושר בכנסת

ח"כ עליזה לביא: פעם ראשונה שמקום של טהרה הופך למקום של הדרה. ח"כ יהודה גליק פנה לח"כ גפני: החוק הזה מפלג, תמשכו אותו.

עדו בן פורת , כ' בתמוז תשע"ו

משה גפני
משה גפני
צילום: יונתן סינדל

בתום דיון ממושך ולאחר הסתייגויות רבות, מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את ''חוק המקוואות'' של חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה). בהצעת החוק תמכו 41 חברי כנסת והתנגדו 35.

החוק קובע כי מועצה דתית לא חייבת להתקשר עם גופים רפורמיים וקונסרבטיביים לצורך טבילת גיור במקווה. כך תוכל הרבנות הראשית למנוע טבילה לצורך גיורים רפורמיים או קונסרבטיביים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "במדינת ישראל, מאז ומעולם, משמשות המקוואות לצרכי מסורת הלכה ומנהג ולשם כך ניתן מימון ציבורי לבניית ותחזוק המקוואות. בעקבות עתירת גופים שמטרתם לקעקע את יסודות היהדות המקובלת במשך אלפי שנים. פסק בית המשפט העליון, כי יש לאפשר לכתות שונות, לעשות שימוש במקוואות טהרה, לצורך טקסים שונים, שנערכים על ידם".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) זעמה על הצעת החוק ואמרה במליאת הכנסת ''יש שירותי דת במדינה יהודית, שירותי דת מכספי המסים של כולנו, שירותי דת באשר הם, גם לאזרחים ולאזרחיות של המדינה שלנו כולם.

''ובא החוק הקשה הזה ומבקש לצמצם את שירותי הדת, ומבקש לומר למי כן ולמי לא, בפעם הראשונה בחקיקה הראשית. זו פעם ראשונה שמקווה, שהוא מקום של טהרה, הופך למקום של הדרה. אנחנו רואים כאן אפליה בחקיקה ראשית", טענה.

לביא הזהירה מהפגיעה ביהדות התפוצות. ''הם פעם נוספת מקבלים את המסר המלבב הבא: מדינת ישראל לא סופרת אתכם. גם בכותל, גם בנישואים, גם בגיור, גם במקוואות – אין לכם מקום במדינת ישראל. זה חוק לא יהודי, לא חוקתי, לא דמוקרטי''.

ח"כ יהודה גליק מהקואליציה ביקש להסתייג גם הוא, ''למה גם במקוואות שזה הדבר היחיד שעוד משותף לנו אנחנו עושים מקוואות לאלה ומקוואות לאלה. ח"כ גפני מה מפריע לך שאישה רפורמית טובלת במקווה? היא לא מפריעה לך לטבול. למה לנו הפילוג הזה?

''אמרתם שהסוכנות תבנה מקוואות ונציג הסוכנות אמר לי שהם לא מתכוונים לבנות שום מקוואות. זה לא טובל ושרץ בידו זה טובל ושקר בידו. אני מקדיש לכם 30 שניות שכולו קול דממה דקה שכולו תחנונים בשם השם אנא תמשכו את החוק הזה שמפלג אותנו'', אמר גליק ושתק במשך חצי דקה.

יוזם החוק ח"כ משה גפני אמר בסוף הדיון, ''החוק הזה איננו מפלה בין איש ואישה. כל אדם רשאי על פי החוק הזה לבוא ולטבול במקווה וכל הדיבורים פה שמדובר על סלקציה מדובר באמירות סרק. הייתה הפרה של הסטטוס קוו על ידי בג"ץ, ביקשנו לא להפר את הסטטוס קוו.

''לרפורמים בארה"ב אין אפילו מקווה אחד, פתאום הם צריכים פה מקווה. מה שהחוק בא זה למנוע מהרפורמים לקבל את הלגיטימציה הזו מהדלת האחורית'', הסביר גפני.