"אסור שטרגדיית עמונה תחזור ב-2016"

שר האנרגיה והמים, יובל שטייניץ, מספר בראיון לערוץ 7 על מצב הסדרת היישוב עמונה וקובע נחרצות: יכולים לגבש חוק שימנע את האבסורד.

חזקי ברוך , כ"א בתמוז תשע"ו

יובל שטייניץ
יובל שטייניץ
צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90

שר האנרגיה והמים, יובל שטייניץ, מספר היום (רביעי) בראיון לערוץ 7 על מצב הסדרת היישוב עמונה - לאחר שוועדת השרים לחקיקה החליטה שלא לדון בנושא חוק ההסדרה הבוקר.

לדבריו, ההצבעה בישיבת ועדת השרים על חוק ההסדרה אמנם נדחתה - אך הדבר מצביע על שינוי לטובה.

"אני גיבשתי פתרון שאני חושב שיכול לעמוד במבחן בג"ץ, בניגוד לחוקים שהוגשו - שהם כנראה לא עומדים במבחן בג"ץ. מה שמאפיין את הפתרון הוא שגידרתי את אותם מקרים שבהם אפשר לחייב מסלול של פיצויים או קרקע חלופית - במקום הריסת בתים והשבת הקרקע", הוא אומר.

השר מסביר כי הפתרון שהוא מגבש יחול רק במקרים ספיציפיים, "המקרים בהם הפתרון הזה ימומש הם מקרים של שכונה שלמה או קהילה שלמה - ובמספר שנים מסוים. אני מקווה שלעמונה ימצא פתרון,ויתרה מכך אני מקווה שהפתרון שימצא יהיה כל כך הגיוני ופתרון של שכל ישר, שיתאים לא רק לעמונה אלא גם למקרים אחרים".

לשטייניץ, שכיהן כראש ועדת החקירה של אירועי עמונה ב-2006 יש מסר ברור אחד. "אני אומר בצורה חדה וברורה: אסור שהטרגדיה המיותרת הזאת תחזור על עצמה ב-2016. צריך לעשות הכל כדי למנוע את זה. למנוע אירועים כאלה שאין מאחוריהם שום היגיון ויש מאחוריהם הרס מיותר שאין לו שום סיבה והוא גם לא תורם שום דבר לאף אחד. צריך למצוא את הנוסחה הגואלת".


צריך לעשות הכל כדי למנוע אירועים כאלה שיש מאחוריהם הרס מיותר שאין לו שום סיבה והוא גם לא תורם שום דבר לאף אחד. צריך למצוא את הנוסחה הגואלת.
לדבריו המאמצים להסדרה של חברי הקואליציה הם שינוי מדיניות לעומת העבר. "במהלך הישיבה סיכמתי עם איילת שקד שתהיה הידברות בינינו לגבי הנושא הזה. בעבר נעשו שגיאות על ידי גורמים ממשלתיים שנתנו תשובות לא הולמות - שדרדרו אותנו למצבים הללו שלא לצורך".

שטייניץ מנצל את הראיון כדי לצאת נגד המונח 'חוק עוקף בג"ץ', "אני לא קורא לזה חוק עוקף בג"ץ כי בתי המשפט תמיד שופטים לפי המצב החוקי - וכל חוק חדש משנה את המצב החוקי, לכן תאורטית אפשר להגיד שכל חוק חדש הוא חוק עוקף בג"ץ, כי עד היום בג"ץ שפט לפי מערכת החוקים הישנה".

"המונח של 'חוקים עוקפי בג"ץ' הוא אבסורד מבחינה לוגית. אין חוקים עוקפי בג"ץ, יש חוקים. בתי המשפט צריכים לשפוט לפי החוקים הללו - והמצב החוקי משתנה ומתפתח. אנחנו יכולים לגבש חוק שימנע את האבסורד", מוסיף השר.

הוא גם מבקש להשוות את ההגיון החוקי בין תל אביב לעפרה, "נניח לצורך הדיון שבצפון תל אביב היה מישהו שמוכיח שעל רמת אביב ג' יש קושן של סבא שלו - והוא לא רוצה פיצוי. הוא רוצה לגלח את השטח שיהיה שדה חרוש כמו בתקופת הטורקים, אני חושב שאף אחד לא יפנה שכונה שלמה או כביש ראשי במדינת ישראל - אם יסתבר שיש מחלוקת.

''אני חושב שבמקרים כאלה ודאי שהיו מדברים על פיצויים בכסף או בקרקע. אותו היגיון שחל ברמת אביב ג' - צריך למצוא את הדרך החוקית שיחול גם על עמונה ועל מקרים אחרים ביהודה ושומרון".