הקץ למשבר המים בשומרון?

שר האנרגיה ביקר בקידוח 'אריאל 1' הצפוי להזרים מים כבר בימים הקרובים ולתת מענה ראשוני למצוקת המים באזור השומרון.

שמעון כהן , כ"ב בתמוז תשע"ו

שטייניץ בקידוח 'אריאל 1'
שטייניץ בקידוח 'אריאל 1'
צילום: לשכת השר

שר התשתיות האנרגיה והמים, יובל שטייניץ, ביקר היום (חמישי) באתר הקידוח ''אריאל 1'' הצפוי לתת מענה ארוך טווח למשבר המים בו מצויים ישובים יהודיים וערביים באזור השומרון.

בביקורו במקום אמר השר שטייניץ, "במסגרת ביקורי בעיר אריאל היום, הגעתי לבחון מקרוב את קידוח אריאל 1 של חברת מקורות, שנועד לתגבר את אספקת המים לאזור, הנמצאת בבעיה במיוחד בימי הקיץ החמים".

השר הוסיף ובישר כי "הקידוח צפוי להזרים מים למערכת בימים הקרובים, ולספק מענה בטווח הקצר הן להתיישבות והן לפלסטינים". עוד הוסיף ואמר כי "במקביל, משרד האנרגיה מקדם פתרונות ארוכי טווח על מנת לתת מענה הולם לצריכות המים ההולכות וגדלות באזור".

כאן המקום להזכיר דברים שאמר שטייניץ בהקשר זה בראיון ליומן ערוץ 7 כאשר סיפר על גיוסם של משאבים שונים ממקורות שונים וזאת על מנת לתת מענה מיידי למשבר בדמותן של מיכליות המים, הצבת מיכלי מים ואיתור פתרון רגולאטורי שיאפשר העברת כספים לישובים כדי לבנות מתקנים ניידים גדולים לאיגום מים לצורכי רזרווה.

כמו כן הזכיר אז בדבריו את זירוז קידוח ''אריאל 1''. לשם כך, סיפר השר, מובא ארצה מבריטניה מסנן ענק בגודל של שתי משאיות ענק, ועם הגעתו הוא יותקן בקידוח שיאפשר זרימת מים ראויה לאזור זה.

כשנשאל אודות הסיבות למשבר אמר שטייניץ: "כל זה נובע כי איש לא טיפל בתשתיות המים, והאוכלוסייה גדלה". בדבריו ציין כי בין השאר נוספה גם העובדה שהשטחים החקלאים שבהם ניטעו כרמים הלכו וגדלו ועימם הצורך בכמות עצומה של מים.

"לכן אני מטפל בתכנית חירום מיידית וגם נטפל בטווח ארוך לתכנית אב שתאפשר הכפלת המים שיזרמו לאזור השומרון כדי שבעתיד נוכל להגדיל את ההתיישבות בלי שיחזרו על עצמם מראות משבר".

שטייניץ באתר הקידוח
צילום:לשכת השר