"פנינים" נוספות מההרצאה בצבא לחיילים

"ברית מילה זה מנהג ברברי, פגאני ודוחה. היהדות תמיד זזה וזה המזל התרבותי שלנו, החתם סופר - הרפורמי הראשון ביהדות".

עדו בן פורת , כ"ג בתמוז תשע"ו

ברית מילה. אילוסטרציה.
ברית מילה. אילוסטרציה.
צילום: פלאש 90

לערוץ 7 הגיעו הקלטות מהרצאת חובה לחיילי צה"ל ששמעו אתמול (חמישי) מפקדים מגדוד 77 של השריון, ובמהלכה נשמעו אמירות בוטות נגד התנ''ך.

אמש פרסמנו כמה קטעים מההרצאה שהובילו להחלטת ראש אכ"א להשעות את המרצה שמועסקת על ידי חיל החינוך ושמה המלא שמור במערכת.

בהמשך ההרצאה, שומעים החיילים על הצורך לבצע שינויים ביהדות. "אתם יודעים מי הרפורמי הראשון ביהדות? הרב חת''ם סופר שעשה משהו מחריד במונחים תרבותיים, הרים הנדברקס על דת זזה".

כזכור מדובר בהרצאה על "יהדות חילונית". המרצה מספרת לחיילים כי הדת היהודית התאימה את עצמה במשך אלפי שנים למה שקרה בכל קהילה ובכל תפיסת עולם. "אין רק סידור אחד, יש סידור לכל עדה. החת''ם סופר הוא הרפורמי הראשון מלשון רפורמה, המשנה הראשון ועשה את זה באלימות חסרת שחר כשאמר 'חדש אסור מן התורה'.

"עשה דבר מאוד מסוכן, מאוד פחדני, ואני מדברת רק על דעתי, היום במדינת ישראל אם החת''ם סופר היה חלק מהסיפור, מעלית שבת - תשכחו ממנה, מיחם ופלטה - תשכחו מהם. למזלנו לא כולם נבהלים מהגדרות כאלו לכן הדת היהודית לדורותיה זזה. לפי היהדות גם אני לא יכולתי לעמוד כאן ושום אישה לא יכלה להחזיק כלי זין בחדר הזה. עיקרי היהדות זזו תמיד וזה המזל התרבותי שלנו''.

ברית מילה

על מצוות ברית המילה אומרת המרצה המשתייכת לישיבה החילונית בינה, כי "ברית מילה זה מנהג ברברי, פגאני ודוחה. עשו אותו הרבה לפנינו. הוא לא מיוחד רק לנו ולא מייחד רק אותנו. המוסלמים עושים את זה בגיל 13, 75% מגברי צפון אמריקה עושים ברית מילה מטעמים אסתטיים.

"הטיעון שזה מאחד אותנו זה קשקוש. המחשבה לפגוע בעולל בן שמונה ימים שלא יכול לבחור היא הזויה, לא נורמלית. זה בריא? על כל מחקר שאומר שהדבר הזה בריא יש מחקר נגד שאומר שהדבר הזה מזעזע. אני לא אומרת שזה לא מונע את האיידס, אבל תמיד למחקרים יש אינטרסים".

מדובר צה''ל נמסר: ''בעקבות הפניה על התבטאויות שנאמרו לכאורה על ידי מרצה חיצוני בעת הרצאה בפני מפקדים בגדוד, הנחה ראש אכ״א על ביצוע תחקיר מקיף בנושא. בתום התחקיר יוחלט באשר להמשך הופעות המרצה בצה״ל. יצוין כי עד לתום הבדיקה, לא יורשה הנ״ל להרצות בפני חיילי צה״ל''.