"רישיון לא מקבלים באמצעות עתירות"

83 נבחנים בבחינות לשכת עורכי הדין חויבו לשלם הוצאות ללשכה בסך כולל של כמאה אלף שקלים, בעקבות עתירות נגד שאלות בבחינה.

שלמה פיוטרקובסקי , ג' באב תשע"ו

אפי נוה
אפי נוה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מהלומה קשה לעותרים נגד בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין.

83 מתמחים שעתרו לבית המשפט וביקשו לפסול רבע מהשאלות בבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין חויבו ע"י בית המשפט המחוזי בירושלים לשלם 1,200 שקלים כל אחד ללשכת עורכי הדין. הסך הכולל של ההוצאות שנפסקו עומד על כמאה אלף שקלים.

83 המתמחים שנבחנו במאי 2016 עתרו לבית המשפט המחוזי בחמש עתירות מנהליות וביקשו לפסול 23 מתוך 100 השאלות שנכללו בבחינות ההסמכה בכתב של לשכת עורכי הדין או לחלופין להוסיף חלופות נוספות כתשובות נכונות.

העותרים טענו כי שאלות אלו אמורות להיפסל הן מחמת חוסר סמכות בהצגת השאלות והן בשל חוסר סבירות קיצוני בניסוח השאלות ובבחירת התשובות הנכונות.

בהכרעת הדין של סגן נשיא בית המשפט המחוזי ירושלים בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, השופט יורם נועם, נכתב כי העתירות הללו מצטרפות לעתירות חוזרות ונשנות במהלך השנים המוגשות ע"י נבחנים בבחינות ההסמכה ללשכת עורכי הדין.

בהכרעת הדין החמיא סגן הנשיא ליו"ר ועדת בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין, נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט יוסף אלרון, על התנהלותה והתייחסותה של הוועדה לנבחנים ולהשגות הקיימות לאחר קיום הבחינות ברגישות ובהוגנות.

בשאלת מתחם ההתערבות השיפוטית בהחלטות הוועדה הבוחנת ציין סגן הנשיא נועם כי כבר ניתנו מספר החלטות בידי בג"ץ בנושא בהן נפסק, "הכלל הוא שבית המשפט אינו נוטה להתערב בשיקול הדעת של מי שהוסמך לבחון את הכשירות המקצועית אלא אם כן הוכח לו כי שיקול הדעת לוקה בפגם של שיקולים זרים או בפגם אחר מן הפגמים שיש בהם כדי לפסול שיקול דעת מנהלי, וזה הכלל גם בתחום המשפטים".

סגן הנשיא התייחס בהכרעת הדין המורחבת לכל אחת ואחת מהטענות שהועלו ודחה את כולן על הסף, תוך שהוא מנמק את הסיבות לכך שאין עילה שיפוטית להתערב בשיקול דעתה המקצועית של ועדת בחינות ההסמכה.

"בנסיבות העניין" – קבע סגן הנשיא נועם – "ישלמו כל עותר ועותרת מבין עשרות העותרים, ללשכת עורכי הדין הוצאות בסכום 1,200 שקלים".

בעקבות פסק הדין אמר ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה: "פסק דינו של ביהמ"ש המחוזי מדבר בעד עצמו. אליו מתווסף פסק הדין שניתן בסמיכות זמנים גם בבג"צ אשר גם לפיו נדחתה עתירה לבג"צ כנגד הבחינה. המסר לציבור העותרים הינו שאת רישיון עריכת הדין יקבלו באמצעות לימוד ומעבר הבחינה ולא באמצעות עתירות משפטיות נגד הלשכה וועדת הבחינות".

לדבריו, "כפי שמתמחים בראיית חשבון ורפואה לא רצים בכל מחזור להגיש עתירות בעקבות כישלון בבחינות ההסמכה שלהם, הגיעה העת שגם מתמחים במשפטים יבינו שלא זו הדרך לצלוח את בחינות ההסמכה וראוי שיתמקדו בלימוד והכנה לבחינה הבאה. אני מבקש לנצל הזדמנות זאת ולהודות לוועדת הבחינות בראשות נשיא ביהמ"ש המחוזי חיפה כבוד השופט יוסף אלרון על עבודתה המסורה והמקצועית ולחזק את ידי חברי הועדה אשר פועלים בהתנדבות תוך השקעת שעות רבות ומוצאים עצמם בכל מחזור בחינות תחת מבול עתירות".