פרשת הקטין מיצהר
"ילד בן 15 הוא לא פצצה מתקתקת"

ח"כ סמוטריץ': אין לי אמון בשב''כ בכל מה שקשור לצווים מנהליים. ח"כ גליק: אם יש חשש שהוא יצייר על מסגד אז יש דרכים לטפל בכך.

חזקי ברוך , כ"ז בתמוז תשע"ו

הדיון הבוקר
הדיון הבוקר
צילום: חזקי ברוך

פרשת הקטין מיצהר שהורחק מבית הוריו הגיעה הבוקר (ג') לדיון בוועדה לזכויות הילד, לאור בקשתם של חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ויהודה גליק לערוך דיון מהיר בנושא.

הקטין בן ה-15 הורחק בצו מנהלי ללא ראיות וללא משפט, מכל רחבי יהודה ושומרון כולל בית הוריו ביצהר. בצו ההרחקה נאמר כי הנער הורחק בשל עבירות אלימות נגד פלסטינים.

במשך מספר שבועות הוא נאלץ לנדוד מבית אחד למשנהו משום שהוטל עליו גם צו מעצר בית לילי. מאז הוא נעצר מספר פעמים בשל טענות שונות של הפרת הצו.

בדיון השתתפו ח"כ יהודה גליק, ח"כ בצלאל סמוטריץ', ח"כ מוטי יוגב, יו"ר הוועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון, הקטין ובני משפחתו, אנשי ארגון חוננו המלווים את המשפחה, וכן משפחות מורחקים מנהליים נוספים.

חבר הכנסת גליק אמר בדיון, "צו מנהלי הוא כלי חירום שניתן בידי כוחות הביטחון במקרה שיש פצצה מתקתקת. ילד בן 15 הוא לא פצצה מתקתקת. אם יש חשש שהוא הולך לצייר על איזה מסגד או לפנצ'ר גלגלים – אז יש דרכים אחרות לטפל בכך. הילד המדובר הוא ללא שום רקע פלילי, שום כלום – משתמשים נגדו בכלי שהוא מיותר''.

גליק הזכיר את ניסיון התנקשות שעבר. ''משטרת ישראל שנלחמה בי, השמיצה אותי, ועשתה לי דמוניזציה, והציגה אותי כאדם המסוכן ביותר במזרח התיכון, ברוך ה' – בית המשפט פסק לי פיצויים על כך.

''כשהמשטרה נימקה את זה היא אמרה 'כי הוא מכריז שהוא רוצה לשנות את הסטטוס קוו'. בן אדם במדינה דמוקרטית רשאי לרצות לשנות את הסטטוס קוו. יש תחושה שכוחות הביטחון לוקחים על עצמם מעבר לתפקידם הביטחוני, תפקיד חינוכי – לחנך לאידאולוגיה הנכונה'', הוסיף.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מחה בדיון על הקלות הבלתי נסבלת, כלשונו, שבה מחליטים להפעיל צווים מנהליים, כוח ואלימות נגד צעירים וילדים מיהודה ושומרון.

''ההרחקה של הנער הזה ספציפית והיחס המחפיר ההולך ומתגבר כלפי כלל האוכלוסייה ביו"ש בכלל חייב להיפסק. להתנהלות הבלתי אחראית הזו של השב"כ ושל גופי הביטחון יש השלכות חמורות, ראשית באמון הציבור בגופי הביטחון - וזה כשלעצמו חמור מאוד", אמר.

סמוטריץ' הוסיף, ''גם לנו כחברי כנסת יש גבולות. אי ההופעה של נציגי משרד המשפטים ושל נציגי השב"כ אינה אלא זלזול בנו חברי הכנסת ובבית הזה ואסור לנו לעבור על כך לסדר היום.

"אז אני מודיע למי שעוד לא שמע, ההתיישבות איננה אויב העם ואם יש ילד ש'הלך לאיבוד' יש לטפל בו ולהחזירו למוטב. יש להצמיד לו קציני מבחן ועובדים סוציאליים במסגרת ההליך המנהלי בדיוק כמו שמקובל בהליכים פליליים המנוהלים נגד קטינים ולא להתייחס אליו כאחרון הטרוריסטים''.

סמוטריץ' קרא לשר הביטחון ליברמן ולשרת המשפטים שקד ''להכניס רוח מפקד שונה ממה שמתנהל בשנים האחרונות, להחזיר את השפיות ולא להפוך את המתיישבים לאויב. אין לי אמון בשב''כ בכל מה שקשור לצווים מנהליים".

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו אמר בדיון, "בשנה וחצי האחרונות החל שימוש מסיבי בצווים מנהליים, כאשר המערכת נתפסה לא מוכנה לשימוש בצווים הללו. הם הופעלו ללא שום שיקול דעת של רשויות הרווחה או עירוב שלהם, ללא ביקורת שיפוטית וגרמו נזקים עצומים, ומצבים שלא היו קורים מעולם בהליך פלילי.

''בנוסף רק בעקבות ערר שהגשנו וביקורת שיפוטית החלו לאחרונה לערוך שימועים מקדימים, דבר המתחייב על פי חוק", הוסיף עו"ד יאדו.