כמה ישראלים קוראים או לומדים בתנ"ך?

סקר שערכה המכללה האקדמית הרצוג בודק מה חשיבותו ומה מהותו של התנ"ך בעיני הישראלים. רק 5% מעולם לא קראו בתנ"ך.

עוזי ברוך , כ"ז בתמוז תשע"ו

תנ"ך
תנ"ך
istock

סקר שערכה ה"מכללה האקדמית הרצוג" בשיתוף אתר התנ"ך לקראת כנס התנ"ך הגדול בודק מה חשיבותו ומה מהותו של התנ"ך בעיני הישראלים.

הסקר קובע כי 71% מהישראלים קוראים או לומדים תנ"ך בתדירות כלשהי, 23% ציינו שהפעם האחרונה שקראו בתנ"ך הייתה לפני הבגרות בתיכון ו-5% מעולם לא קראו בתנ"ך והתנ"ך לא מדבר אליהם.

68% מהישראלים ציינו שהתנ"ך הוא "ספר הקודש" בשבילם, 12% ציינו שהתנ"ך הוא ספר "מעצב זהות", 12% ציינו שהם לא מחוברים לתנ"ך ומבחינתם זה ספר עתיק

74% מהישראלים סבורים שאתר התנ"ך באינטרנט חשוב מאוד וההנגשה מתבקשת, 8% סבורים שהתנ"ך באינטרנט יחליף יום אחד את הלימוד עם ספר התנ"ך המודפס ו-8% ציינו שהתנ"ך באינטרנט זה חילול הקודש

95% מהישראלים הצהירו שיש בביתם ספר תנ"ך כאשר מתוכם 89% ציינו בביטחון שיש בביתם ספר תנ"ך ו-6% מסרו שהם חושבים שיש ספר תנ"ך בבית אבל לא יודעים איפה הוא מונח, 5% ציינו שאין להם ספר תנ"ך בבית.

בולטת התופעה שבקרב תושבי ירושלים 97% ציינו שיש בביתם ספר תנ"ך לעומת רק 87% תושבי חיפה והצפון ו-86% תושבי ת"א והמרכז.

לשאלה מי היא הדמות התנ"כית המשפיעה ביותר: במקום הראשון משה רבנו (21%), במקום השני דוד המלך (10%), במקום השלישי אברהם (10%), במקום הרביעי שלמה המלך (9%), מקום חמישי רחל (6%), לאחר מכן יעקב (2%), יהושע בן נון (1%), שרה (1%), 30% ציינו שאף דמות תנ"כית לא השפיעה עליהם.

בקרב הגברים משה רבנו קיבל 27% ובקרב נשים 14% בלבד, ורחל קיבלה בקרב הנשים 11% לעומת 0.9% אצל הגברים.

הרב ד"ר יהודה ברנדס, ראש מכללת הרצוג מציין שהסקר מוכיח שוב, שהתנ"ך מהווה את היסוד המשותף של החברה הישראלית מבחינת השפה, התרבות והערכים המשותפים, "גם המחלוקות והסגנונות השונים של הלימוד אינם גורעים מכך. מכיוון שהתנ"ך הוא בסיס השיח המשותף, גם כשמתווכחים ולא מסכימים- נקודת המוצא לבירור הזהות המשותפת של החברה המתהווה במדינת ישראל ובתפוצות הוא התנ"ך.

מסגרות הלימוד הרבות והמגוונות, הישירות והדיגיטליות, בלימוד קבוצתי או אישי, מאפשרות לכל אדם בישראל לפגוש את התנ"ך שלו ולשאוב ממנו עידוד ותקווה, נחמה ותעצומות נפש".