"חזרתי לישראל כדי להיאבק בעקירה"

בראיון לערוץ 7 חוזר ח"כ אורן חזן לרגעי המאבק נגד תכנית העקירה מגוש קטיף וצפון השומרון. "המשבר הגדול בחיי היה משבר ההתנתקות".

אלירן אהרון , כ"ח בתמוז תשע"ו

אורן חזן
אורן חזן
צילום: אלירן אהרון

ח"כ אורן חזן (הליכוד) מספר לערוץ 7 על זיכרונותיו מהמאבק נגד העקירה מגוש קטיף וצפון השומרון לפני 11 שנים.

"אבא שלי היה חבר כנסת בתקופת ההתנתקות והוא היה מי שהקים את מה שנקרא 'המורדים', אבל יותר נכון לקרוא להם 'הנאמנים'. הוא הצביע נגד תכנית ההתנתקות ועמל רבות להיאבק באריק שרון, שהיה חברו ועזר לו להיבחר לכנסת, ואני זוכר את השיחות בבית על הניגוד שבין החברות לבין אהבת הארץ".

חזן סיפר, "אני גדלתי על ערכים, אבא שלי לפני ההצבעה אמר לי: 'ארץ ישראל שייכת לא רק לי, אלא גם לאבא וסבא שלי עליהם השלום, וגם לך ולבן ולנכד ולנין שעתידים לבוא'".

ח"כ חזן מפרט את הצעדים שהוא עצמו נקט נגד ההתנתקות, "אני זוכר את עצמי, עוד טרם ההתנתקות כשאריק שרון החליט לעשות משאל מתפקדי הליכוד, עזבתי את הטיול בדרום אמריקה, עליתי על מטוס וחזרתי לארץ כדי להקים יחד עם חברים את מטה המאבק במשאל המתפקדים ואנחנו ניצחנו.

"הדמוקרטיה ניצחה, מתפקדי הליכוד אמרו כן לארץ ישראל ולא לחורבן. ולמרות הכל כולנו זוכרים את ההיסטוריה. חודשים לפני (העקירה) עברתי לנווה דקלים לבית של חברים טובים מלווה אותם ברגעים האחרונים ומפונה מהגוש. אם היה משבר גדול בחיי זה היה משבר ההתנתקות".

למרות השהות הארוכה בגוש קטיף חזן עדיין חש חובה להמשיך להיאבק, "מנווה דקלים חזרתי הביתה וכשראיתי בטלוויזיה את התמונות הקשות אמרתי לעצמי 'אני לא יכול להיות כאן'. תפסתי טרמפים לצפון השומרון, הלכתי חצי לילה ברגל והגעתי לפנות בוקר לשאנור. טיפסתי על המצודה שם היו תושבים אחרונים יחד עם הרב דב ליאור. אני זוכר את הרגעים האלה כאילו זה היה אתמול".

לדבריו עדיין לא נלמד הלקח האמיתי מההתנתקות, "עברו כל כך הרבה שנים ונראה כאילו לא למדנו כלום. גם היום בהנהגת המדינה והימין יש לא מעט אנשים שלא מוכנים לפנות חלקים בארץ ישראל, וישנם לא מעט אנשים שבשביל איזשהו הסדר מדיני, היו מוכנים למסור את נחלת אבותינו. כואב לי על כך".

על המאבק להסדרת היישוב עמונה הוא אומר, "כשאני רואה שראש הממשלה בעד הסדרה, גם שר הביטחון ליברמן בעד וגם בנט ואפילו כחלון והם כולם מתנגדים להריסת עמונה. אז איך לא מוצאים פתרון?

"אני אדרוש לשנות את חוק נכסי נפקדים שלא יאפשר לרמות את כולנו, הרי לתת היום לתושבי עמונה קרקע חלופית כמה מטרים ליד היישוב אבל בידיעה שאם בשנים הקרובות יגיע מישהו ויטען שהקרקע שלו יפנו שוב את המשפחות זה בחזקת 'הרצחת וגם ירשת'''.

ח''כ חזן הבהיר, ''לא נאפשר לאדם לחזור אחרי כמה שנים ולדרוש בחזרה את הקרקע שנטש. כך נציל לא רק את עמונה אלא את כל ההתיישבות ביהודה ושומרון".