דיון סוער בוועדת החוקה

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי: בעמונה אין בעל קרקע שדורש את הבעלות על האדמות מלבד ארגוני השמאל הקיצוני.

חזקי ברוך , כ"ח בתמוז תשע"ו

דיון סוער התקיים הבוקר (רביעי) בוועדת החוקה של הכנסת שדנה בסוגיית היישוב עמונה וחרב הפינוי שמונפת עליו.

במהלך הדיון, יו"ר הוועדה ח"כ סלומינסקי, הוציא מאולם הוועדה את חברי הכנסת אוסמה סעדי ושולי מועלם רפאלי שהתווכחו ביניהם.

יו"ר הוועדה, חבר הכנסת ניסן סלומינסקי, יצא נגד הביטוי "חוק עוקף בג"ץ" ואמר כי למעשה כל חוק של הכנסת מנחה את בג"ץ כיצד לפסוק.

"יהודה ושומרון היו מאז מתמיד ביתנו. חברון, בית-אל ועמונה הם חלק בלתי נפרד מארץ ישראל, דינם בדיוק כמו תל אביב ורמת גן וכשם שבכל מקום אחר בארץ הגיעו לפתרונות שונים בין על ידי פיצוי כספי ובין על ידי מתן קרקע אחרת לבעלי הקרקע המקוריים, קל וחומר בעמונה ששם אין אפילו בעל קרקע שהוא עותר קונקרטי אשר דורש את הבעלות על האדמות''.

סלומינסקי הדגיש, ''אני מתנגד בתוקף לנוכח התאווה להרס עמונה אשר כזכור קמה בעידוד ממשלות ישראל. יש וניתן להגיע לפתרון בנושא הסדרת עמונה לשביעות רצון כולם ולחיזוק ההתיישבות בכל רחבי ארץ ישראל''.

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי אמרה בדיון כי "ישנם גופים פוליטיים הממומנים על ידי האיחוד האירופי ומנסים להשיג רווח פוליטי במסווה זכויות אדם. אני שואלת מי הם אותם בעלי קרקע? איפה הם נמצאים? לא הגיע עדיין אדם אחד שטען שהקרקעות שלו.

''אתם באים לטעון שהישובים הוקמו בחטא אבל הם הוקמו מתוך אידאל של שיבה לארץ – בעידוד ממשלות ישראל. מחזה של גירוש יהודים מבתיהם לא ישוב על עצמו 11 שנה לאחר ההתנתקות מעזה''.

לדבריה היישוב עמונה יוסדר וזו מטרתו של חוק ההסדרה – הן כלפי עמונה והן כלפי כלל ההתיישבות. ''יחד עם זאת, ברור שיהיו מקומות בהם לא יתאפשר לבצע את ההסדרה ונצטרך לגבש פתרון חלופי''.

הפה שאסר הוא הפה שיתיר

ח"כ יהודה גליק התייחס בדבריו לפתרונות האפשריים להסדרת עמונה. "אם רוצים לבטל את ההריסה בעמונה זה דבר מאוד פשוט - לבטל את צווי ההריסה. הפה שאסר הוא הפה שהתיר. צווי ההריסה שהוצאו בעמונה הם צווי הריסה מנהליים ולא שיפוטיים. בדיוק דקה ייקח לשר הביטחון לבטל את הצווים המינהליים וחסל סדר הריסת עמונה.

''אם רוצה הממשלה להכשיר את עמונה בהכשר בג"ץ, היא יכולה להודיע כי היא מתכוונת לאשר תב"ע לישוב, ולאחר האישור יוכלו תושביו לבקש היתרי בניה כדין בתוך כמה חודשים, ורק כנגד מי שלא יבקשם יחודשו הליכי ההריסה".

גליק הוסיף, "הפיתרון המתבקש הנוסף הוא החלת חוק התכנון והבניה על הישובים הישראלים באיו"ש, אם בצו צבאי או על ידי הכנסת. אם המדינה החילה עד היום כמעט את כל חוקיה באיו"ש, מדוע שלא יחול בו גם חוק התכנון והבניה, המחייב צו הריסה שיפוטי ביחס לכל מבנה העומד כבר 30 יום?''.

הוא הזכיר כי כאשר הכנסת החילה את חוק ההתנתקות על גוש קטיף, איש ממשרד המשפטים לא טען כי הכנסת לא רשאית להחיל את החוק הישראלי מחוץ לקו הירוק. ''פסק דין בבג"ץ קבע שהכנסת רשאית להחיל את חוקיה בכל מקום ללא הגבלה. הצעד המתבקש לעשות – לאשר את הישוב מיד, כל עוד הישוב נמצא בתהליכי אישור איש לא יוציא לו צווי הריסה".