"נכון שיהיה גוף ביקורת קשוב לאזרח"

הכנסת אישרה את חוק נציבות הביקורת על הפרקליטות שיזמה שרת המשפטים שקד. הגוף יבוקר על ידי מבקר המדינה.

ערוץ 7 , כ"ח בתמוז תשע"ו

הצעה לחיזוק המשילות. שקד
הצעה לחיזוק המשילות. שקד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה שניה ושלישית, ברוב של 87 תומכים ללא מתנגדים, את חוק נציבות הביקורת על הפרקליטות ועל מייצגי המדינה בערכאות.

את החוק יזמה שרת המשפטים איילת שקד והוביל בכנסת יו"ר ועדת החוקה, ח"כ ניסן סלומינסקי.

על פי החוק, שרת המשפטים תמנה את הנציב, שיהיה אמון על הביקורת הן של הפרקליטות והן של התביעה המשטרתית - בהסכמת השר לביטחון פנים והיועץ המשפטי לממשלה. זאת, לאחר התייעצות עם נשיאת בית המשפט העליון. הקדנציה של הנציב תימשך חמש שנים.

כל אדם שנפגע במישרין מפעולה של מייצג המדינה בערכאות, או שרת המשפטים או היועמ"ש יהיו רשאים לבקש מהנציב לבדוק את תלונתם.

מדי שנה יוגש דו"ח של הנציב לשרת המשפטים וליועץ המשפטי לממשלה - ובו סקירה על מספר התלונות שהוגשו, התלונות שנמצאו מוצדקות, מספר התלונות שעלה חשש לעבירה פלילית או לעבירה משמעתית ונתונים נוספים.

החוק קובע עוד כי הנציב יהיה אמון על התלונות הפרטניות כלפי מייצגי המדינה בערכאות, בעוד שהביקורת המערכתית תופקד בידי מבקר המדינה.

שרת המשפטים איילת שקד אומרת כי "ביקורת היא לא על מנת למצוא אשמים אלא על מנת להשתפר. צריך ללמוד מתרבות התחקירים בחיל האוויר. אחרי כל גיחה עושים תחקיר. זו מטרת החוק שאושר כעת במליאת הכנסת".

"אנשי פרקליטות המדינה עושים עבודה חשובה ביותר בבתי המשפט, ובהגנה על החוק והצדק. יחד עם זאת, מרוכז בידיהם כוח אדיר ונכון שיהיה גוף ביקורת עם קשב לאזרח. בחודש הקרוב אמנה נציב חדש שיחליף את הנציבה הילה גרסטל, אשר ביססה את נציבות הביקורת", אמרה שקד.