9000 ילדים ללא מעונות ומשפחתונים

הוועדה לפניות הציבור דנה בחֶסֶר הגדול הקיים במעונות היום ובמשפחתונים.

מיכל לוי , ג' באב תשע"ו

ישראל אייכלר
ישראל אייכלר
פלאש 90

הוועדה לפניות הציבור התכנסה היום (א') לדיון פגרה מיוחד סביב החֶסֶר הגדול הקיים במעונות היום ובמשפחתונים.

במהלך הדיון התברר כי ל-9000 ילדים אין מעון או משפחתון לשנה הקרובה. הדיון התקיים בעקבות פניות של הורים רבים שכלל לא יכולים להגיש בקשות לדרגות סבסוד בגלל שילדיהם לא התקבלו למסגרות הלימוד אליהן נרשמו מבעוד מועד.

יו"ר הוועדה, ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) אמר כי "נאלצנו לזמן לכאן את הנהלת האגף למעונות במשרד הכלכלה, שעמלים בימים אלה לשבץ תינוקות ופעוטות בעבודה מסורה ובלתי אפשרית. לחלק פחות מעשרים אלף מקומות ליותר משלושים אלף תינוקות וילדים. יש כאן מצב שלא סובל דיחוי נוכח שנת הלימודים המתקרבת. עשרות אלפי ילדים שנענתה בקשתם למעון גם להם אין עדיין תשובה שהתקבלו.

"לעומתם יש קרוב לעשרת אלפים שערעורם נדחה בגלל מחסור במעונות ובמשפחתונים. שר הרווחה חיים כץ שקיבל רק עתה לידיו את אגף התעסוקה, יצטרך להתמודד ולהשקיע הרבה כסף כדי למלא את המחסור במשפחתונים''.

אייכלר הציע, ''יש להחזיר את הקיצוץ שנגזר על המשפחתונים שלא בצדק. זה לא רק ענין של כסף רב, אלא גם ובעיקר הקלת הדרישות ממטפלות ומשטחי מבנה, כדי לקלוט אלפי ילדים שאין להם קורת גג או שנדחסים במחסנים פרטיים, במחיר יקר".

בפתח הדיון הציגו מספר אימהות, רובן בעלות משפחות מרובות ילדים, את המצוקות בהן נתקלו שהביאו לכך שאין לילדיהן מסגרת לשנת הלימודים הקרובה.

המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה, מיכל צוק דיווחה על מצוקת ההורים וילדי הגיל הרך. "נעשה מצדנו מאמץ גדול להקל על המצוקה המאוד גדולה. יש צורך דחוף בהיצע יותר גדול ממה שיש במעונות היום. אנחנו בהליכי עבודה ראשונים עם השר חיים כץ. זה אחד הנושאים החשובים והראשונים שהוא עוסק בהם. ישנה תוכנית, שתיקח עוד מעט זמן. הגיל הרך הוא אחד הנושאים המרכזיים שנעסוק בהם. פתיחת מעונות ומשפחתונים רבים, זה המענה האמיתי. ככל שיהיו יותר מסגרות כך יינתן מענה מלא יותר".

צוק ציינה במהלך הדיון כי השנה היו 300 מעונות עם ועדות קבלה, ועד כה כ-9,500 בקשות נדחו, אך יש תקווה כי יתפנו עוד כשש-מאות מקומות שיאושרו לבסוף.

יו"ר אגף מנהל ופניות ציבור בארגון נעמ"ת ונציגי ויצ"ו ואמונה, וכן יובלים, העלו את מצוקת בעלי המעונות העומדים מול הורים חסרי אונים שאינם יודעים מה יהיה על ילדיהם כמה שבועות לפני שנת הלימודים.

הם טענו כי משרד הכלכלה לא מאשר להם לתת תשובות להורים שכבר התקבלו, עד תום הדיונים בערעורים השונים: "הורים רבים עדיין לא קיבלו תשובות למרות שהתקבלו ואלפי ילדים נדחו רק בנעמ"ת ואין תשובה".

נציגי משרד הכלכלה הודו כי יש בעיה להודיע על קבלת ילדים לפני שיודעים את תוצאות הערעורים. מנהלת האגף למעונות יום אמרה: "כל אלה שלא התקבלו מקבלים הודעות שלא התקבלו, כדי שיוכלו לערער. הוצאנו אישור לכל מנהלות המעון להוציא את האישורים עם אלה שכן התקבלו למעון, עם הערה שייתכנו שינויים".