מיכאלי: "התנגדתי להתנתקות"

יו"ר סיעת המחנה הציוני מגלה את עמדתה אבל מציינת כי "ההתנתקות חסכה למדינת ישראל חיי אדם".

יוני קמפינסקי , ד' באב תשע"ו

ח"כ מיכאלי בכנס קטיף, היום
ח"כ מיכאלי בכנס קטיף, היום
צילום: מירי צחי

ח"כ מרב מיכאלי מספרת היום (שני) בכנס קטיף לציון 11 שנים להתנתקות כי התנגדה למהלך.

"אני התנגדתי להתנתקות בזמן אמת. חשבתי שככל שחובה עלינו לצאת מרצועת עזה אסור לנו לקרוע את הקרע בלי שהוא מבטיח שמה שבא בעקבותיו משיג למדינת ישראל יציבות ושקט, כלומר - צריך היה לצאת בהסכם".

"עם זאת", היא הוסיפה "ההתנתקות חסכה למדינת ישראל חיי אדם. ברור שישראל עדיין חייבת למצוא פתרון לסוגיית עזה: הטילים שנוחתים במדינת ישראל והמשבר ההומניטרי החמור שעלול להתפוצץ עלינו."

מיכאלי ציינה כי "הדבר שהכי מטריד אותי במדינת ישראל כמו שאני חוששת שיקרה הוא שאנחנו הולכות והולכים ומתבצרים. אנחנו רגילות ורגילים לחשוב שיש לנו מנהיגות שמספרת לנו שכל העולם נגדנו".

היא ניסתה לחבר בין עבר והווה וציינה, "אני חשבתי בזמנו שהיה צריך לעשות את הפינוי בהסכם. אילו היינו עושים את זה בהסכם הסיכוי שעזה הייתה נופלת בידי חמאס היה אפסי. השאלה עכשיו היא מה עושים הלאה. החכמה שלנו היום היא למצוא פתרון, יש לנו צבא שעושה עבודה מדהימה, יש לנו מטכ"ל מדהים שמבין את כל האיומים העומדים לפתחנו, החל מהאיומים הקטנים ביותר עם שייכות ארגונית ובלי שייכות ודרך המבנה המדיני המתגבש. המטכ"ל שלנו עומד עם עמוד שדרה ולא מהסס להתמודד עם כל הפצעים בחברה הישראלית".

כשנשאלה האם תתמוך בפתרון עתידי למפונים אמרה מיכאלי, "אנחנו התמכרנו למשא ומתן בינינו, אני אעשה כל מאמץ כדי להגיע לפתרון עתידי. אם יש פתרון שמאפשר לכמה שיותר אנשים להישאר בבית שלהם אני אתמוך בכך".

מנכ"ל מרכז קטיף להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון, מוכי בטר, אמר "הרגשות הקשים שהותירה ההתנתקות מחזקים עוד יותר את הצורך לפעול ולקדם ערך זה, דווקא היום, עם השקפות העולם השונות, חילוקי הדעות והמחלוקות הקשות, אנו בוחרים לקדם את הדיאלוג, השיח וההקשבה מתוך כבוד הדדי, למען המשך רעיון קיומה של מדינת ישראל כביתו של העם היהודי".