"המנהל האזרחי אשם במשבר המים"

ראש מועצת קדומים, חננאל דורני, מספר על משבר המים בשומרון: נציג המתפ"ש מדבר כאילו הוא מהאו"ם ולא כאילו הוא אחראי לפתור את הבעיה.

חזקי ברוך , ד' באב תשע"ו

חננאל דורני
חננאל דורני
צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

ועדת המשנה לעניינים אזרחיים וביטחוניים ביו"ש של ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), קיימה היום (שני) דיון מעקב בנושא משבר המים ביו"ש.

לבקשת ח"כ יוגב התמקד הדיון בהצגת תכנית אב אסטרטגית לאספקת המים לכלל האוכלוסיות ביו"ש, אשר נדונה בהרחבה, אולם הוועדה קיבלה מספר עדכונים גם באשר לפתרונות המיידים למשבר המים הנוכחי - בהם כי תחנת נעלה קיבלה אישור פעולה לשלושה חודשים על בסיס גנרטור, וכי קידוח אריאל 1 צפוי להתחיל פעול בימים הקרובים.

יחזקאל ליפשיץ, סמנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות אמר כי תכנית אב למשק המים ביו"ש נמצאת בתהליכים זה כמה שנים בין רשות המים למנהל האזרחי.

לאור הנחיית השר, התכנית עוברת עיבוי לכלול גם את צרכי האוכלוסייה הפלסטינית - וגם להרחבת התכנון בה משנת 2030 לשנים 2040 ו-2050. כעת מתבצע אומדן עלויות לעיבוי זה, בכדי להבין מהיכן יגזרו המשאבים הדרושים, בשים לב לכך שמדובר גם במימון תשתיות לרשות הפלסטינית.

עודד פיקסלר, סמנכ"ל רשות המים ציין כי "חלוקת כמויות המים סוכמה עם הפלסטינים בהסכמי הביניים (31 מיליון קוב לשנה) וכל דבר מעבר לכך נמכר במחיר עלות. אין כאן עניין של מכסות, ובפועל אנו מספקים להם 64 מיליון קוב בשנה. אנו מנהלים את הקשר מול רשות המים הפלסטינית מאז הסכמי הביניים, לצורך שמירה על אקוויפר ההר. אנו מנהלים בו מדיניות ברת קיימא, לפיה לא שואבים יותר מכמויות המילוי החוזר הטבעי שלו, שפוחתות עם השנים, בכדי להשאיר משהו לדורות הבאים".

תא"ל גיא גולדשטיין, סגן מתאם פעולות הממשלה בשטחים אמר לוועדה כי מקובל עליהם שמשרד התשתיות יהיה הגורם המוביל בעיצובה של תכנית האב - אולם הציע לוועדה כי בכל תכנית תילקח הערכת גידול האוכלוסייה הפלסטינית המחמירה ביותר, על מנת לוודא שלא יהיו חוסרים עתידיים.

ח"כ יוגב סיכם את הדיון ואמר, "חייבם לשנס מותניים כדי לגשר על חוסר התכנון שנעשה בעבר, בכדי שהמדינה תמלא את מחויבויותיה לאספקת כלל צרכי המים של כל האוכלוסיות ביהודה ושומרון".

"בעת המיידית, הוועדה מבקשת מפיקוד המרכז ומהמנהל האזרחי לקיים הערכת מצב שבועית, בה ידונו במחסורי המים, גם של האוכלוסייה הפלסטינית וגם הישראלית, ובפתרונות הדחופים להם, כפי שמתקיימות הערכות מצב עיתיות בכל משבר וחירום".

"אנו מצפים כי עד חודש ספטמבר יגיעו ההערכות לגבי השנים 2040-2050, שיספקו בסיס לפתרונות בטווח הארוך, וראוי כי משרד התשתיות כבר ייתן דעתו לדברים בעת דרישות התקצוב שלו לתקציב 2017-18", סיכם יוגב.