תושבת יצהר מואשמת בהסתה ברשת

אלירז פיין מואשמת כי כתבה ברשתות החברתיות דברי הסתה נגד כוחות הביטחון כולל קריאה לפגוע בהם "בסיטואציות מסויימות".

רעות הדר , ה' באב תשע"ו

הסתה ברשתות החברתיות. אילוסטרציה
הסתה ברשתות החברתיות. אילוסטרציה
פלאש 90

פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום (שלישי) לבית משפט השלום בפתח תקווה כתב אישום נגד אלירז פיין, תושבת יצהר בת 24, בגין הסתה לאלימות.

כתב האישום הוגש באישורו של היועץ המשפטי לממשלה - כפי שנדרש על פי דין לנוכח אופי העבירות המיוחסות לנאשמת המשיקות לחופש הביטוי.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד רועי רייס, לאחר שבחודש אפריל 2014 פונו ונהרסו על ידי כוחות הביטחון מבנים בלתי חוקיים ביצהר, נקטו בתגובה מתיישבים יהודים מקומיים, חלקם רעולי פנים, בפעולות אלימות רבות, לרבות יידוי אבנים, כלפי אנשי ורכוש כוחות הביטחון.

באותה תקופה היו כ-200 חברים בקבוצת גוגל בשם "יצהרניקים", וכל תוכן שהועלה ופורסם בקבוצה הופץ לכלל חבריו.

מכתב האישום עולה כי בקבוצה החל דיון רב משתתפים בדבר לגיטימיות פעולה אלימה של יידוי אבנים על כוחות הביטחון, בתגובה לפעילות פינוי המבנים.

במסגרת הדיון כתבה פיין, "אני בעד זריקת אבנים (על יהודים, כמובן שעל ערבים אין שאלה) בסיטואציות מסוימות - גם אם האבן תביא למותו של חייל!!! אגבה מול כל גוף חיצוני את זורקי האבנים, גם במקרים שבהם לא היו נחוצים בעיני!".

לטענת הפרקליטות, שעות ספורות לאחר שפרסמה את ההודעה יודו אבנים על כוח יס"מ אשר נכח ביישוב.

עוד לפי כתב האישום, על רקע אירועי חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון, אירוע ההצתה בכפר דומא ורצח הנער מוחמד דוואבשה ואירועים נוספים - פרסמה פיין סטטוס ותגובות בעמוד הפייסבוק שלה, כאשר כלל פרסומיה הוזנו באופן ישיר ועקבי בחשבונותיהם המקבילים של כ-800 חבריה בפייסבוק - ובנוסף היו פתוחים ונגישים באינטרנט לעיני כל.

בפרקליטות אומרים כי פיין פרסמה בתפוצה נרחבת קריאות לעשיית מעשי אלימות או טרור נגד ערבים פלסטינים וערבים ישראלים - ודברי שבח ואהדה כלפי מי שעושים אותם.

זאת חרף העובדה שנחקרה באזהרה ואף נעצרה בגין עבירות דומות.

פיין מסרה בתגובה להגשת כתב האישום נגדה, "מוזר שרק היום 'נזכרו' בפרקליטות לעדכן אותי, הוציאו במקביל הודעה לכל כלי התקשורת ואף מנעו ממני שימוע שאני זכאית לו על פי החוק. כפי שאמרתי כבר בשלב המעצר אני חוזרת ואומרת ואמרתי זאת כי אנחנו אוהבים את חיילי צה"ל, אנחנו מחבקים אותם ותומכים בהם ככל שיש בידינו".

"עשרות חיילים נהנו מעוגות מעשי ידיי, יש לי אחים וקרובי משפחה רבים בצה"ל, חלקם בסיירות מובחרות ומעולם לא חשבתי לפגוע בחיילי צה"ל", היא מבהירה.

לדבריה, "התנהלות המבישה של הפרקליטות שביד אחד סוגרת תיקים לערבים אזרחי ישראל שתמכו בדעא"ש, בזריקת אבנים ובקת"בים על ג'יפים של צה"ל ובמחבלים רוצחים וביד השניה מגישה כתבי אישום נגד פעילי ימין תוך הוצאת דברים מהקשרם מקוממת".

פיין מוסיפה, "גם השופט שפסק לשחרר אותי בזמנו קבע כי לא נשקפת מהדברים מסוכנות ולא הבין על מה נעצרתי. ברור שמטרת הפרקליטות היא להשחיר את פני המתיישבים בכל מקום שהם על בסיס כלום על מנת להכשיר את השטח לגירוש נוסף דבר שיפגע בסופו של דבר בחוסנו ובטחונו של עם ישראל".

"נשאר לי רק לקוות שעם ישראל הבין שאין הרבה אמון במערכת שהופכת כאן אוהב לאויב ואני תפילה שלא יאמינו להכפשות נגדי", חותמת פיין את תגובתה.