"השבת הדר תהיה נצחון הרוח שלנו"

שרים, חברי כנסת, אנשי ציבור ומאות בני משפחה וחברים הגיעו לבית העלמין הצבאי בכפר סבא לאזכרה לחייל הדר גולדין הי"ד.

יוני קמפינסקי , ה' באב תשע"ו

צור גולדין באזכרה. היום
צור גולדין באזכרה. היום
צילום: יוני קמפינסקי

בבית העלמין הצבאי בכפר סבא מתקיימת אחר הצהריים (שלישי) האזכרה לקצין צה"ל סגן הדר גולדין הי"ד, חלל צה"ל שגופתו מוחזקת בעזה.

באזכרה משתתפים מאות בני משפחה, חברים, חניכי סניף בני עקיבא כפר סבא בו גדל והתחנך הדר וארבעה משרי הממשלה, שרת המשפטים איילת שקד, שר השיכון יואב גלנט, שר החקלאות אורי אריאל, השר צחי הנגבי וסגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן.

השתתפותם של השרים באה על רקע מחאת המשפחה בראשית השבוע על כך ששרי הממשלה לא מתכוונים להגיע לטקס האזכרה.

בין המשתתפים באזכרה גם ח"כ רויטל סוויד, שר הביטחון לשעבר משה יעלון שבינו לבין משפחת גולדין ישנה קרבת משפחה וח"כ לשעבר משה פייגלין.

אחותו של הדר, אילת, אמרה בדברי הפתיחה, "אני מאוד מקווה שנציגי הציבור שידברו פה היום לא ידברו מילים ריקות מתוכן".

שרת המשפטים איילת שקד סיפרה על דמותו של הדר ועל ענוותנותו, "לא פלא שרק אחרי מותו נתגלו הסיפורים עליו".

שקד הוסיפה, "המחויבות שלנו כלפי הדר לא תמה, ונותר להחזיר אותו יחד עם אורון שאול. הרמב"ם אומר שאין מצווה כמו פדיון שבוים. לא ננוח עד שנקיים את המוטל עלינו".

השר צחי הנגבי אמר בנאומו, "הדר לא שב מהמלחמה. מפקד נערץ שטיפח חיילים שהלכו אחריו. רעיון הערבות ההדדית שעיצבו חז"ל מטיל עלינו את האחריות להשיב את הדר ואורון לקבר ישראל, ובעיקר להמשיך את מורשתו, מורשת של עוז וענווה".

תא"ל עופר וינטר, אשר היה מפקד חטיבת גבעתי בה שירת הדר בזמן מבצע צוק איתן, אמר באזכרה, "כמפקד החטיבה זכיתי להכיר את הדר עוד לפני האירוע. הדר בחר בדרך של דוגמה אישית. ערבות הדדית בה אנו מסכנים את חיינו לא כסיסמה, אלא כדי להציל חבר".

צור, אחיו התאום של הדר, התייחס גם הוא לדרישת המשפחה להשבת גופתו לקבר ישראל, "באמצע הלילה, במוצאי שבת מאות ואלפים התאספו ברחוב ושרו לנו שירים. בתוך הבית הרבצ"ר הודיע לנו שהדר נהרג ונשבה. בבית רגיל כשמודיעים שהבן נהרג הדיון עוסק במעבר למשפחת השכול, איפה תהיה ההלוויה ואיך מטפלים בילדים, אבל אצלינו בבית הדיון היה שונה. הדיון היה דיון על חוסן לאומי, בין ההורים שלי לדוד בוגי, על השאלה מה טוב לעם ישראל ואיך לסיים מלחמה קשה. באופן חסר תקדים ההורים שלי הסכימו לקבל את מותו של הדר וגם ביקשו לערוך הלוויה משתי סיבות, כי הבינו שיש חיילים במלחמה שזה יכול להשפיע על חייהם, וכן כדי למנוע מצב כמו בעבר בו חמאס מתפאר בחטיפת לוחם חי ומנסה לסחוט מדינה שלמה".

"לא היה כעס באותו חדר, היתה אהבה רבה וכאב גדול, ובסוף השיחה הזאת היתה ערבות. היה ברור לכולם בחדר שמדינת ישראל תפעיל את מלוא כוחה על מנת להשיבך, שהמלחמה שלנו מול חמאס היא מלחמת ערכים ושהשבת הדר תהיה ניצחון הרוח שלנו כישראלים על אויב שרוצה לפורר את רוחנו. כך צעדנו להלוויה ביום למחרת, כך אנחנו צועדים עד היום. אני גאה להיות בן למשפחה כזאת, אני חושב שגם הדר גאה. כך חשבנו שצריכות להתקבל החלטות ושיקולים, מתוך חוסן לאומי וערכי, כך היו צריכות להתקבל גם ההחלטות להשבתך. חוסן ורוח צריכים לעמוד בבסיס ההחלטות", הוסיף צור גולדין.

גולדין ציין כי המציאות בסופו של דבר היתה שונה, "מצאנו את עצמנו נפגשים יום יום עם חברי כנסת ושרים, עם ראשי מדינות, וצריכים להזכיר להם את הצורך לקבל החלטות מתוך מנהיגות ועל פי ערכים, באומץ ולא בפחד".טוען....