ראש העיר בית שמש עונה לנחום ברנע

לאחר שנחום ברנע דיווח על חששם של ראשי ערים מ'התחרדות' כפי שקרה בבית שמש, פרסם ראש עיריית בית שמש מאמר והדף את טענותיו.

מיכל לוי , ה' באב תשע"ו

משה אבוטבול
משה אבוטבול
צילום: פלאש 90

ראש עירית בית שמש משה אבוטבול יוצא למאבק ציבורי על שמה של עירו.

לאחר שהעיתונאי נחום ברנע כתב בטורו ב'ידיעות אחרונות' בסוף השבוע האחרון על חששם של ראשי ערים ברחבי הארץ, ביניהן אשדוד, מ'התחרדות' בגבולות עריהם כפי שקרה בבית שמש, פרסם היום (ג') ראש אבוטבול מאמר שבו הוא הודף את טענותיו וטען כי מדובר בסיסמאות בחירות.

ברנע כתב בין היתר כי "האמת היא ששום ראש רשות לא נלהב לקבל חרדים: זהו אפקט בית שמש. במיוחד לא נלהבים לקבל חרדים אשכנזים ירושלמים, מהסוג שהגיע לבית שמש".

"זה רחוק מאוד מהדיוק ההיסטורי", כותב אבוטבול. "גם בבית שמש עצמה לא קיבלו את החרדים עם פרחים, לא מעט מראשי העיר בעבר התנגדו להקמת שכונות חרדיות בעיר, והקמת הקריה החרדית הראשונה בעיר הייתה כעין הוראת שעה בתקופת היותו של שר הפנים אריה דרעי 'מנכ"ל המדינה' לפני כחצי יובל שנים.

"לא נכון יהיה לומר שבאותה עת מישהו פתח דלת לחרדים עם חיוך, מה שהיה הוא שיהיה, עם בית שמש ובלי בית שמש, זה מאבק שמלווה את המדינה עשרות שנים, עוד כשבית שמש הייתה עיירת עולים קטנה, ולוואי שמאבק זה יסתיים בדרכים של הבנה והכלה, אבל להפיל את כל תחלואי המדינה על כתפיה של בית שמש זה יומרני מדי".

לדבריו תושבי בית שמש חיים בדו קיום. "אך אדרבה אם אתה מחפש להגדיל ולהעצים את סיפורה של בית שמש, הייתי שמח דווקא להזמין אותך לביקור בבית שמש, ולהראות לך איך חיות זו לצד זו אוכלוסיות שונות מתוך כבוד הדדי. כל הסיפורים שהנך מנסה לייחס לתושבי בית שמש, אם זה 'פרשת היריקה' שכיום יודעים כולם שלא הייתה ולא הוגשה אפילו תלונה למשטרה, או 'קווי המהדרין', אלו כלל לא קשורים לתחומי בית שמש הוותיקה, ורק הערבוב התקשורתי בין תחומים ושכונות מציג את התמונה הלא נכונה, כביכול החרדים 'השתלטו' על בית שמש הוותיקה והחליטו למסד בה מדרכות נפרדות, דבר שכמובן לא היה, וגם משל לא היה.

"אדרבה בבית שמש רק מתוך רצון להביא לדו קיום, "העירייה החרדית" פועלת להקמת שכונות חדשות לצעירי העיר, אם זה ברמב"ש ה' על כ-2000 דירותיה בשלב הראשון, ואם זה שכונה לכוחות הבטחון ליד הכניסה לעיר וכן שכונה נוספת ליד מכללות המשטרה באזור התעשייה המערבית של העיר , וכן פינוי בינוי 1700 יחדות למגזר הכללי שלא לדבר על כך שהעירייה משקיעה בימים אלו קרוב ל-15 מיליון שקלים בהקמת מגרש ספורט חדש בכניסה לעיר.

"לכן, אם ראש עיר בכל מקום אחר בארץ מחפש דוגמא למופת, הוא ימצא אותה דווקא בבית שמש, עיר שיש בה דו קיום באמת, עיר של כבוד הדדי, ועיר שכולם יודעים שיש בה הבנות ברורות בכדי לשמור על האיזון בין הציבורים השונים בעיר".

לסיום הזמין אבוטבול את ברנע להתארח בבית שמש. "אשמח לארח אתך בבית שמש, ולהראות לך את 'אפקט בית שמש' האמיתי, לא של הכותרות מהבחירות, אלא את העיר שחוברה לה יחדיו, אומנם לא כולם באותה דעה, אבל כולם באותה דעה שצריך לכבד את דעתו של השני".