שמולי ראשון, גליק אחרון

המדד המדרג את הצבעות הח"כים על הצעות חוק כלכליות וחברתיות מעלה כי ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני הוא חבר הכנסת החברתי ביותר.

ערוץ 7 , ו' באב תשע"ו

מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
צילום: דוברות הכנסת

המדד החברתי לקיץ 2016, מטעם עמותת המשמר החברתי הנתמכת על ידי הקרן החדשה לישראל והאיחוד האירופי, מעלה כי חברי כנסת מכל סיעות האופוזיציה הגיעו לעשירייה הראשונה של המדד.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) שמר על מקומו בראש המדד החברתי, מיד אחריו מדורג חברו לסיעה חיליק בר, וגם הוא שמר על המשכיות במקום השני. במקום השלישי מדורג ח"כ מיקי לוי, שכמו חברי כנסת נוספים מיש עתיד רשם עלייה לעומת המדדים הקודמים.

לוי חולק את המקום השלישי יחד עם חברי הכנסת אילן גילאון(מרצ) ודב חנין (הרשימה המשותפת). חברות הכנסת של "כולנו", מירב בן ארי וטלי פלוסקוב ממשיכות להוביל את דירוג חברי הכנסת של הקואליציה,בעיקר בזכות השתתפותן הרבה בהצבעות. במקום השלישי מבין חברי הקואליציה נמצאת סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מהליכוד – אולם הסיבה לכך היא העובדה שהיתה בחופשת לידה במהלך כנס הקיץ וכלל לא השתתפה בהצבעות, ובשל כך לא צברה ניקוד חיובי או שלילי.

בתחתית המדד: אל המקום ה-120 בדירוג הגיע ח"כ הליכוד הטרי יהודה גליק. גליק, שבתחילת כהונתו קונן על הכורח להצביע נגד מצפונו בשל המשמעת הקואליציונית, הגיע אל המקום האחרון בשל שילוב בעייתי של תמיכה בחקיקה אנטי-חברתית, לצד היעדרות מהצבעות לקידום חקיקה חשובה.

עוד "כניסה חדשה" לתחתית העשירייה נרשמה לחבר הכנסת יעקב אשר מיהדות התורה, וכן סגן השר הטרי מייקל אורן (כולנו), שנמצא הרחק מאחורי חברי סיעתו. בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שומר על מקומו בתחתית הדירוג של סיעתו. מרצ מובילה את דירוג הסיעות במדד החברתי של כנס הקיץ.

יש עתיד הציגה שיפור ניכר, ונצמדה למחנה הציוני במקום השני. בקואליציה סיעת יהדות התורה סוגרת את מדד הסיעות אחרי הבית היהודי, שנחלצה מהמקום האחרון. סיעות הקואליציה שחבריהן נטו להצביע באופן חברתי קצת יותר היו אלו של ישראל ביתנו וש"ס.

אחד הממצאים הבולטים במדד הקיץ הוא הפערים הגדולים בין ח"כים שונים מאותה הסיעה, בכל הנוגע להצבעות על נושאים חברתיים וכלכליים. בסיעת המחנה הציוני גדלו הפערים בין חברי הכנסת המדורגים בראש המדד מבין חברי הסיעה לבין אלו שבתחתית.

כך, בין ח"כ איציק שמולי, שנמצא בראש הסיעה לבין ציפי לבני ועמיר פרץ שבתחתיתה מפרידים יותר מחמישים מקומות דירוג. הפערים בולטים גם ביש עתיד: לצד מיקי לוי שנטה להצביע באופן חברתי, אפשר למצוא בתחתית הסיעה את חבר הכנסת יאיר לפיד, שמדורג 46 מקומות דירוג אחריו. פערים גדולים אפשר למצוא גם בפילוח הסיעתי של הרשימה המשותפת ושל סיעת כולנו.