האחיות של ספיר ניסני 'חיות בפחד'

בעוד חודש יפוג תוקפו של צו ההרחקה נגד העיתונאית לשעבר המואשמת בגרימת מות אמה, מרים, ברשלנות.

גיל רונן , ו' באב תשע"ו

ספיר ניסני
ספיר ניסני
צילום: צילום מסך

עו"ד ברק פרידמן על מקרה ספיר ניסני

בעוד כחודש יפוג תוקפו של צו ההרחקה שהוציא בית המשפט נגד ספיר ניסני, עיתונאית המואשמת בגרימת מות אמה, מרים, ברשלנות.

אחיותיה הצעירות, פליאה וקסם, "חיות בפחד", לדברי עורך הדין המייצג אותן, והן קיבלו "בתדהמה" את החלטת הפרקליטות שלא להאשים את האחות ברצח או בהריגה - אלא רק בגרימת מוות ברשלנות.

נציין כי בעוד שבצווי הרחקה הניתנים במסגרת הליכי גירושין בגין תלונות קלות בהרבה וללא הוכחות, טווח ההרחקה נמדד בדרך כלל בקילומטרים או בעשרות קילומטרים, הרי שלדברי עורך הדין של האחיות, עו"ד ברק פרידמן, צו ההרחקה שהוצא נגד ניסני מדבר על עשרות מטרים בלבד.

קדמה להחלטה זו החלטה לא פחות מפתיעה לשחרר את ניסני למעצר בית, עוד כשהיתה חשודה ברצח. על החלטה זו אמרה לערוץ 7 בשעתו עו"ד טלי גוטליב כי לא היתה ניתנת אילו היה מדובר בחשוד שהוא גבר.

בשיחה עם עו"ד פרידמן, ניכר כי הוא זהיר מאוד ואינו רוצה לומר משהו שעלול להטיל ספק במקצועיות השיקולים של מערכת המשפט. עו"ד פרידמן אישר עם זאת כי הופתע מאוד מההחלטה שלא להאשים את ספיר ניסני בהריגה או ברצח. הוא אישר כי בעבר הוציא בית משפט צו הרחקה נגד ספיר ניסני לבקשת אימה. למיטב זכרונו, אמר, הצו ניתן לתקופה של חודשיים.

'מתות מפחד'

בראיון בערוץ 2 לפני מות האמא אמרה פליאה על אחותה, "אנחנו מתות מפחד שהיא תחזור. חד משמעית, כמו שזה נשמע. אני ממש מפחדת שהיא תחזור, ובטח ובטח שקסם. כי כמו שהיא עשתה תאונה עם אמא, פעם באה היא תביא סכין, תשלוף ו'אופס, רציתי לחתוך משהו וחתכתי לקסם את הראש'".

התקרית אירעה ב-22 באפריל. השמן ששפכה ניסני על אמה בת ה-60 השחית את פניה של האם וחדר עד לקנה הנשימה שלה. היא אושפזה תחת הרדמה והנשמה, ונפטרה חודשיים אחרי.

ניסני טענה שנכנסה לחדר השינה של האמא בכדי לקחת מהארון שלה תבלינים, אותם ביקשה להוסיף לשמן הרותח שהחזיקה בתוך סיר. אז, לדבריה, מעדה על שואב רובוטי והשמן נשפך על האמא בטעות.

לא ניתן כל הסבר סביר לשאלה, מדוע היתה חייבת להיכנס לתוך חדרה של האמא כאשר היא מחזיקה את סיר השמן הרותח, במקום להשאירו במטבח.

כמו כן, לא ברור כיצד ההחלטה שלא להאשים את ניסני בהריגה או רצח מתיישבת עם העובדה שבינה לבין האמא היתה היסטוריה קשה שכללה את המקרה בו הוצא צו הרחקה נגד ניסני לבקשת האמא. בזמן שאימן היתה מאושפזת, האחיות התראיינו בכלי תקשורת שונים ותיארו את הפחד שחוו לאורך שנות החיים המשותפים עם ספיר.

פליאה הסבירה בראיון לערוץ 1 כי ספיר נכנסה לחדר של האמא עם סיר מלא בשמן, "כמות השמן היא כל כך לא הגיונית", אמרה. רק על הגוף של האמא נשפך ליטר של שמן, לדבריה, ויתרת השמן היתה כה גדולה שהיא נספגה במזרון והגיעה ממנו לרצפה ואף לקירות. ספיר "פגעה באמא שלי המון פעמים", אמרה. היא "איימה עליה עם חפצים חדים וסכינים שמשטרה כבר לקחה", אבל האמא "לא רצתה להגיש תלונה ולא רצתה שזה יהרוס לה את החיים..."

'קברנו את אמא כי ספיר הרגה אותה'

פליאה אף כתבה בפייסבוק לאחר מותה של האמא "אהובתי שלי, הסיוט הכי גדול שלי היה שיקרה לך משהו. ואתמול, הכניסה אותי הרופאה לחדרך לנשום איתך את נשימותייך האחרונות, להריח אותך בפעם האחרונה, לנסות לסנכרן את פעימות הלב שלי ושלך, לוחשת באזנך 'אמא שלי, סיכמנו שאני אהיה חזקה בשבילך ואת בשבילי, ועכשיו אמא'לה שלי, לא אני ולא את חזקות'.

"שמתי את ידי על ראשך, החזקתי את ידך הקרה, המוניטור הפסיק לצפצף, שקט, דממה. ונשקתי לך נשיקה אחרונה אמא שלי, נשיקה אחרונה".

לפני כן כתבה הבת השכולה ואחות הנאשמת "אמא שלנו מתה לא בגלל התקף לב וגם לא בגלל מחלה קשה, אנחנו קברנו את אמא כי אחותנו ספיר ניסני הרגה אותה... לאורך שנים עברנו בבית שלנו אירועים שיכולים היו להיכתב בספר אימה, כמה פעמים חזרנו וביקשנו מאמא שלנו שתאמר, שתדבר, שתצעק, שתצרח החוצה את מה שקורה, אבל אמא שלנו הגיבורה, שתמיד הייתה גיבורה, אמרה שהיא תשמור על כולם, עלי, על קסם וגם על ספיר...

"גם בחלומות הפרועים ביותר שלי, גם בחלומות הפרועים ביותר של קסם... לא האמנו שנספר איך ספיר ניסני מבשלת במטבח בשעות הלילה המאוחרות איזשהו תבשיל שלתוכו היא מרוקנת סיר מלא עד סופו בשמן, ואיך כאשר סיר השמן הזה רותח, היא לוקחת אותו בידיה מהמטבח לכיוון חדר השינה בו אמא הגיבורה ישנה. לא האמנו שאי פעם יכול להתרחש מצב שבו סיר השמן הרותח נשפך על פניה ועל גופה של אמא.

"ספיר ניסני, את יודעת את האמת, את יודעת היטב מה קרה שם באותו החדר, את יודעת מה בדיוק עשית שם".