אמנות בלי מגבלות - ביקורת תערוכה

שיתוף פעולה בין אקי"ם למוזיאון לאמנות בהיכל שלמה הוליד תערוכת יודאיקה קצת אחרת

יוסף ארנפלד , ז' באב תשע"ו

פרשנות ייחודית. ירושלים והחומות, אבנר מושקוביץ - מתוך התערוכה
פרשנות ייחודית. ירושלים והחומות, אבנר מושקוביץ - מתוך התערוכה
אוצרים: מוטי יפרח, דינה קסטנבאום ומייט רוטנברג

'אהיה אשר אהיה',

תערוכה בהיכל שלמה, ירושלים;

אוצרים: מוטי יפרח, דינה קסטנבאום ומייט רוטנברג

בהיכל שלמה בירושלים מוצגת כבר שנים רבות תערוכת קבע של אמנות יהודית, עם שלל פריטי יודאיקה מעניינים.

ביקור של סדנת האמנות אקי"ם ירושלים (אגודה לקידום אנשים עם מוגבלויות) לפני כחצי שנה, הוביל לתערוכה חדשה המוצגת בימים אלה בגלריית המבואה של היכל שלמה בירושלים.

סדנת האמנות של אקי"ם ירושלים קיימת כבר עשור ומחצה וכוללת 16 אמנים דיירי המקום, אשר לא נדרשים לכישורים מיוחדים, אלא רק רצון ותשוקה ליצירה. במהלך הביקור במוזיאון לאמנות בהיכל שלמה, נחשפו אמני הסדנה לסיפורים על חפצי היודאיקה השונים ולחפצים עצמם. כל אמן בחר אובייקט מסוים שצולם על ידי המנחים ושימש השראה לבסיס היצירה, ונתן פרשנות אישית וייחודית ליצירה שלו.

תערוכת 'אהיה אשר אהיה' מציגה דיאלוג ייחודי עם חפצי יודאיקה אלה, ביניהם מבחר ספרי תורה, כוסות לקידוש ולהבדלה, ארון קודש, רימונים ואצבע של ספר תורה וגם יצירות כלליות יותר, כמו של אדמה ושמיים. יצירה מיוחדת של יבגני שיינין מתכתבת עם הפסוק "והארץ הייתה תוהו ובוהו". האמנים השתמשו במגוון טכניקות לביצוע היצירות: פסטל, שמן, צבעי עיפרון, טושים וצבעי אקריליק.

כמצופה מתערוכה של אמנים בעלי מוגבלויות, הפרשנויות והכיוונים שאליהם לוקחים היוצרים את היצירות השלהם, קצת שונים משאר תערוכות שהכרנו עד עכשיו. מאידך, זוהי הזדמנות מצוינת לצאת קצת מהשבלונה ולראות את הדברים מזווית קצת אחרת.

25 העבודות מוצגות לרכישה, ההכנסות ממכירת העבודות הן קודש להרחבה ופיתוח של סדנת האמנים. במהלך ביקור בתערוכה אפשר לשלב ביקור בתערוכת הקבע של היכל שלמה ולצפות בחפצי היודאיקה המקוריים. התערוכה לזכרה של רחל מתיא ז"ל, ששימשה עד לפני כשנה מנכ"ל אקי"ם בירושלים ונפטרה ממחלה. התערוכה תוצג עד כ"ז באב תשע"ו.