קצר רואי - סיפור לשבת

בימי הצנע שלאחר קום המדינה השתדכו יהושע ולאה.

עודד מזרחי , ז' באב תשע"ו

סיפור לשבת
סיפור לשבת
צילום: פנימה

משפחותיהם שתו "לחיים" וקבעו תאריך למסיבת האירוסין, הווארט. באותם ימי צנע לא היו אולמי שמחות וקייטרינג, ולפיכך משפחת הכלה טרחה יומם וליל להכין את כל המאכלים לכבוד הסעודה.

באותה עת החלו ספקות חמורים לחלחל בנפשו של החתן, שהושפע מהרוחות הזרות שנשבו ברחוב. הוא החל להתחרט על כך שלא בחר כלה יפה יותר. הפריעה לו במיוחד העובדה שלאה הרכיבה משקפיים. באותם ימים המשקפיים היו מגושמים יותר וגרעו מיופיו של מי שהרכיבם. זה נראה בעיניו כמום חסר תקנה.

לבו של החתן נחמץ בקרבו, והוא השתכנע, בעזרת קומץ בני משפחה וחברים, שיוכל למצוא כלה נאה יותר, ולכן החליט מבלי לשמוע רב כלשהו שלא יגיע למסיבת האירוסין. חד וחלק.

יום האירוסין הגיע. בבית הכלה היו שולחנות עמוסים בכל טוב, דברי מאפה ומעדנים, משקאות וממתקים כיד המלך, שהוכנו בעמל רב. בשעה שש בערב הכול היה מוכן. בשעה שבע התפללו בבית הכלה ערבית, ובשעה שמונה רוב האורחים הגיעו, ואז נכנס רב הקהילה עם שטר האירוסין בידו.

בשעה תשע החתן עדיין לא הגיע. היו שם כמה מבני משפחתו שלא ידעו על כוונתו ותמהו על היעדרו. לאה הזילה דמעה על האיחור הגדול והוריה היו מודאגים ביותר.

לא היה טלפון שאפשר להתקשר אליו. גיסו של החתן נסע בדחיפות לבית הוריו של יהושע החתן, ונדהם לשמוע מפיו את המילים הבאות: "היא מכוערת בעיניי! איני יכול לסבול את המשקפיים שלה ואיני רוצה אותה!"

גיסו של יהושע צעק עליו וניסה לשכנעו שאסור לעשות דבר כזה לבת ישראל, אבל דבריו לא נשמעו בשום אופן.

בלית ברירה חזר הגיס לבית הכלה, ומתוך מבוכה גדולה ובושה עצומה נאלץ לומר לאבי הכלה: "לצערי הרב יהושע חזר בו מכוונתו להתחתן עם בתך. לא תהיה חתונה".

כמובן שאין צורך לתאר את הבושה ועוגמת הנפש של הכלה ומשפחתה בפני כל המוזמנים. פרט לביזיון הצורב, הם השקיעו כסף רב בארגון המסיבה, בשמלה החדשה של הכלה ובשולחנות העמוסים בכל טוב, והנה הכול ירד לטמיון.

לאה פרצה בבכי מר. היא הרגישה שהבית שכה חלמה עליו נחרב. אמה לא הייתה מסוגלת לעמוד על רגליה מרוב צער, והאב ניסה להבליג על מה שאירע בכל כוחות נפשו. גיסו של יהושע והרב ניסו לעודדם ולשכך את צערםהגדול, ואמרו: "הכול לטובה. לאה תמצא חתן טוב ממנו ותקים עמו בית נאמן בישראל".

יהושע לא ראה לנכון לפייס את לאה ואת משפחתה. כעבור זמן מה הוא מצא, כפי שרצה, כלה נאה שלא הרכיבה משקפיים. כמה חודשים לאחר חתונתם חלה לפתע הרעה בראייתה, עד שהיא נזקקה למשקפיים...

שנה לאחר חתונתם נולד להם בנם בכורם, אך לצערם התגלתה אצלו פזילה עמוקה בשתי עיניו והוא נזקק לטיפולים יקרים ואף לניתוחים, והרכיב משקפיים עבים במיוחד.

חלפו עשרים וחמש שנים. באחד מימי החול יצא יהושע לעיסוקיו, וכאשר חצה את הכביש הגיחה לפתע מכונית, פגעה בו והעיפה אותו למרחק עשרה מטרים. לאחר שהזעיקו אמבולנס, יהושע הוסע מחוסר הכרה בצפירות רמות למחלקת טיפול נמרץ. הרופאים אמרו לבני משפחתו שאם יחיה, יהיה קרוב לוודאי צמח. כעבור זמן ממושך וטיפולים רבים יהושע יצא מכלל סכנה, אך נגרם נזק בלתי הפיך למרכז מוחו, בחלק השולט על הראייה.

עיניו היו חשוכות מרפא. הוא ראה דמויות כפולות וראייתו היטשטשה כמעט לחלוטין. שום משקפיים לא יכלו לעזור לו. ראייתו הכפולה עייפה ותסכלה אותו מאוד במשך עשר שנים, עד שהלך קצר ימים ושבע רוגז לבית עולמו.

ומה עלה בגורלה של לאה?

שמונה חודשים אחרי ביטול האירוסין, קיבלה לאה הצעה לשידוך עם בחור מצוין מכל הבחינות. היא זכתה להקים עמו בית יהודי נאמן, ובילתה עשרות שנות נישואין מאושרות עם איש מכובד ומצליח, שעמו ראתה בנים ובני בנים עוסקים בתורה ובמצוות, ומקדשים שם שמיים בעיסוקיהם.

היה מי שזכר מה אירע לפני שנים רבות במסיבת האירוסין שביטל יהושע המנוח, וקלט לפתע את יד ההשגחה, שפגעה בו במשך כל ימי חייו בדיוק באותו הדבר שבו פגע בזולתו, וסיפר לרבים את סיפורו, בהדגישו עד כמה היה כבר אז קצר רואי.

על פי הספר 'נפשי תידום' מאת הרב אליעזר ברוידא

ליצירת קשר לסיפור בעל מסר יהודי שחוויתם: odedm@neto.net.il