שרי הממשלה מחריפים המאבק ב-BDS

בירושלים החליטו להחריף באופן משמעותי את המאבק נגד מי שעושים דה לגיטימציה לישראל.

ניצן קידר , ז' באב תשע"ו

מחריפים את המאבק בחרם. השר גלעד ארדן
מחריפים את המאבק בחרם. השר גלעד ארדן
צילום: אוהד צוינברג, פול, פלאש 90

שר הפנים אריה דרעי והשר לביטחון פנים גלעד ארדן החליטו השבוע על הקמת צוות משותף, אשר יפעל לגרש ולמנוע כניסה של פעילים למען חרם על מדינת ישראל.

ההחלטה התקבלה בישיבה שערכו שני השרים עם אנשי המקצוע במשרד הפנים, על פי הוראת הדרג המדיני. הצוות החדש יפעל כדי לאתר את מאות הפעילים המצויים כיום בישראל וגם למנוע כניסה עתידית של פעילים לישראל.

בישראל פועלים עשרות ארגונים, תחת כובעים ושמות שונים, לאיסוף מידע ברמות שונות ומשתמשים בו כדי לקדם חרמות נגד ישראל ולבודד אותה בעולם. גורם מדיני אומר ל'בשבע' כי "הגענו למצב שבו פעילים למען החרם מגיעים לעתים קרובות לשטחי יהודה ושומרון, מתסיסים את התושבים המקומיים נגד כוחות הביטחון ומשבשים את פעילותם. זה לא יימשך עוד".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הבהיר כי אסור לאפשר לפעילי חרם להיכנס למדינת ישראל: "מדובר בצעד מתבקש לנוכח הכוונות הזדוניות של אותם פעילי דה לגיטימציה, שפועלים להפצת שקרים ולעיוות המציאות באזורנו". ארדן הבטיח כי "בקרוב יוגשו גם מסקנות הצוות המשפטי שהקמתי וניישם המלצות נוספות לפעילות משפטית והפעלת סמכויות נגד ארגוני חרם ופעיליהם".

שר הפנים דרעי הוסיף כי "המאבק בארגוני החרם נגד ישראל מתחיל באלו המגיעים לחבל מתוך מדינת ישראל. מוטלת עלינו החובה לעשות הכול כדי למסמס את החרם ולומר בקול ברור שלא נרשה לפגוע במדינת ישראל, כאשר הקמת הצוות היא צעד חשוב בכיוון הזה".

ל'בשבע' נודע כי פעולות ראשונות בתחום כבר נעשו בשבועות האחרונים. כך, לראשונה גורשה בימים האחרונים מישראל פעילת BDS משווייץ, בטרם הספיקה להיכנס לארץ. הפעילה הגיעה לנמל התעופה בן גוריון ומיד נלקחה לחקירה, בה עלה כי היא חברה בארגון שמנסה לפגוע בישראל. בעקבות זאת הוציא שר הפנים צו גירוש מיידי נגדה. מדובר בפעילה שסומנה כבעייתית בביקורים קודמים שלה בישראל, ונהגה להפריע לכוחות הביטחון שפעלו בסמוך לשטחי הרשות.

במערכת הביטחון קיבלו מידע שהיא אמורה להגיע לישראל ופעלו באופן מיידי. גורם ביטחוני סיפר לנו כי "מדובר בפעילה שגרמה נזק רב לישראל. היא הייתה מצלמת פעילויות של חיילים, מוציאה אותן מהקשרן ומפיצה את החומרים המסיתים בעיקר במדינות אירופה. כעת היא לא תוכל יותר להמשיך בפעילות הזאת, וכך נטפל בכל אנשי ה‑BDS, בוודאי באלו המזוהים על ידינו".

הגורם מציין כי לאחר גירושה של הפעילה הוחלט להפוך את הגירוש לשיטת פעילות, שכן רבים מאותם פעילי חרמות מוכרים למערכת הביטחון וניתן למנוע את כניסתם לישראל.