תקציב המדינה אושר פה אחד

הממשלה אישרה את התקציב לשנים 2017-2018. אושרה גם התוכנית הכלכלית לשנים הבאות. כחלון: גידול של מיליארדים בתקציבים החברתיים.

חיים לב , ח' באב תשע"ו

נתניהו וכחלון
נתניהו וכחלון
צילום: אדי ישראל, פלאש 90

יש תקציב. בתום יממה מורטת עצבים ורווית דיונים, אישרה הבוקר (שישי) הממשלה את תקציב המדינה לשנים 2017-2018. במקביל אושרה גם התוכנית הכלכלית לשנים הבאות.

התקציב ל-2017 צפוי לעמוד על 454.1 מיליארד שקלים, והתקציב ל-2018 צפוי לעמוד על 463.6 מיליארד שקלים.

שר הבריאות יעקב ליצמן שהודיע כי יתנגד לתקציב תמך בו בסופו של יום לאחר שמשרד האוצר הגיע עמו להסכם אודות הרחבת שירותי הבריאות בבתי החולים לצד הישגים נוספים.

השרים סיכמו בין היתר כי סל התרופות יגדל ב-200 מיליון שקלים; משרד החינוך יקבל תוספת לבניית 17 אלף כיתות לימוד; תוגבר התחרות בטלויזיה הרב ערוצית ובשוק התשתיות פס רחב; קצבת זקנה לקשישים מקבלי הבטחת הכנסה תגדל ב-350 מיליון ש"ח.

הגידול הריאלי בתקציב המדינה בין השנים 2016 ל- 2018 עומד על 8.3%, כאשר הגידול הריאלי לשנת 2017 הוא 5.2% לעומת 2016. יעד הגירעון יעמוד בשנים 2018-2017 על 2.9% מהתוצר.

"יש לנו כלכלה חזקה ומתפתחת", בירך שר האוצר משה כחלון. ''בתקציב הקרוב יש מנועי צמיחה משמעותיים וגידול של מיליארדים בתקציבים החברתיים. נמשיך להוביל את הכלכלה הישראלית באחריות ובשיקול דעת".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי ''זהו תקציב חשוב, תקציב שיש ‏בו הרבה יסודות של תחרות, רפורמות וצמיחה, הפחתת יוקר המחייה וצמצום פערים - יעד חשוב שלנו. ‏אתם יכולים להבין שאחרי יום, לילה ותחילתו של יום את יתרונות התקציב הדו שנתי, לטובת כלכלת ישראל, אזרחי ישראל, לטובת מדינת ישראל''.

נפתלי בנט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

במסגרת דיוני התקציב הוחלט להקצות למערכת החינוך תוספת תקציבית בהיקף של כ-4.7 מיליארד ש''ח. תוספת זו תעמיד את התקציב הכולל של משרד החינוך על כ-57 מיליארד ש''ח. נציין כי בשנת 2016 עמד תקציב החינוך על כ-53.3 מיליארד ש''ח.

במסגרת הדיונים על התקציב, המשרד עמד על כך שלא יהיו פיטורי מורים ולצד זאת, דאג לתת מענה מידי לצרכים של החינוך המיוחד, לצמצום פערים וקידום שוויון הזדמנויות וכן לתגבור המצוינות במתמטיקה ובאנגלית ולהרחבה משמעותית של בינוי הכיתות במדינת ישראל .

המשרד מנע את הקיצוץ הגדול אשר היה אמור לעמוד על כמיליארד ומאתיים מיליון ש''ח, ובעקבות הסיכומים עם האוצר נקבע כי הוא יעמוד על 565 מיליון ש''ח.

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר כי "הצלחנו להגדיל את תקציב החינוך ב-4.7 מיליארד ש''ח, בכך מנענו את פיטורי המורים והבאנו בשורות אדירות: לחיזוק לימודי אנגלית ומתמטיקה, לילדי החינוך המיוחד, למשפחות בפריפריה, להמשך הקטנת הכיתות, וליישום דו״ח ביטון.

''תקציב זה מבטיח שנים של חינוך איכותי וערכי לילדי ישראל. אני מודה לראש הממשלה ולשר האוצר כחלון על ההבנה שחינוך הוא בראש סדר העדיפות הלאומי״, הוסיף בנט.