גם בתשעה באב: הח"כים נשארו מחוץ להר

חברי כנסת שביקשו לעלות להר הבית נדחו. שר החקלאות ביקש פעמיים לאפשר לו לעלות הבוקר להר ונענה בשלילה. ארבעה יהודים נעצרו בהר.

ידידיה בן אור , י' באב תשע"ו

ח"כ גליק קורא קינות בשערי הר הבית
ח"כ גליק קורא קינות בשערי הר הבית
מטה ארגוני המקדש

חברי כנסת שביקשו לעלות הבוקר (ראשון) להר הבית, לרגל צום תשעה באב, נענו בשלילה, עקב מדיניות נתניהו האוסרת על עליית חברי כנסת להר הבית.

נציין כי למרות הדיווחים על כוונה לפתוח את ההר לעליית חברי כנסת סביב סיום תקופת הרמדאן, הוחלט בדרג המדיני להותיר את האיסור הקיים על כנו.

בעקבות זאת, ח"כ יהודה גליק (ליכוד), שהגיע הבוקר לשערי הר הבית, לא הורשה להיכנס להר, ובמקום זאת נשאר לאמירת קינות וקריאת איכה סמוך לכניסה להר.

שר החקלאות אורי אריאל שביקש לעלות להר נענה בשלילה, וגם בקשתו לשקול את העניין פעם נוספת סורבה.

מלשכת השר אורי אריאל נמסר, "אין יותר טבעי מלעלות למקום בית המקדש בהר הבית בצום תשעה באב. אלא שלמרות הבקשות והפניות שלנו, ראש הממשלה סירב לאפשר לשר אריאל ולשאר חברי הכנסת והשרים לעלות להר יחד עם המוני ישראל. הגיע הזמן להפסיק עם ההתרפסות הלאומית בהר הבית ולהרים את ראשנו גם בימי חג וגם בימי החורבן".

ממשטרת ישראל נמסר כי לרגל תשעה באב נערכה המשטרה לקליטה מוגברת של יהודים בהר הבית.

משעות הבוקר עלו להר 304 יהודים. במשטרה מציינים עוד כי במהלך הביקורים עוכבו 7 יהודים שהפרו את כללי הביקור בהר. עם צאתה של הקבוצה האחרונה משטח ההר עכבו השוטרים לחקירה שני עולים נוספים בחשד להפרת הכללים.

"תוך כדי עיכובם והוצאתם מההר החלה התגודדות של מוסלמים וקריאת קריאות. השוטרים הרחיקו והדפו המוסלמים וליוו הקבוצה עד לסיום הביקור וצאתם משטח ההר", מציינים במשטרה, ומדגישים כי בניגוד לטענות שנשמעו הבוקר הר הבית נסגר בשעה היעודה.

פעילים שעלו הבוקר להר הבית טענו מנגד כי בעקבות התנכלויות מצד מוסלמים ליהודים שעלו להר הוציאה המשטרה את היהודים מתחומי ההר וההר נסגר לעליית יהודים.

מקרב העולים להר שנעצר, גבר כבן 20 נעצר בחשד שהתפלל, שני עולים נוספים נעצרו לאחר שצעקו "שמע ישראל" ואדם רביעי נעצר לאחר שביצע "קריעה" בבגדו. עו"ד רחביה פילץ מארגון "חוננו" מסייע לעצורים.