אישום: סחטו לווי "שוק אפור"

גיסים שהפעילו עסק למתן הלוואות "שוק אפור", גובים שעבדו מטעמם ובעל עסק שהשתמש בשירותיהם מואשמים בשורת עבירות סחיטה, איומים ועוד.

שלמה פיוטרקובסקי , י' באב תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

כתב אישום הוגש בצהריים לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד שישה נאשמים, לירן יחזקאל (32), נתנאל ביטון (27), דוד יחזקאל (42), ברוך סרגיי אפסנייב (33), עידן אפרייט (35) וואכד חנבוט (56).

כתב האישום מייחס לשישה, כל אחד על פי חלקו, עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה באיומים שהביאה לידי מעשה, שיבוש מהלכי משפט, סחיטה בכח, הצתה, איומים, עבירות מס, הלבנת הון ועבירות נוספות.

על פי כתב האישום, במסגרת עסק למתן הלוואות וניכיון המחאות "שוק אפור", פעלו לירן, נתנאל, דוד, ברוך ועידן בדרכים שונות ובתקופות שונות, הכוללות אלימות מילולית ופיזית קשה, בהרכבים שונים ותוך צירוף אנשים נוספים, בשיטות חוזרות ונשנות של הטלת אימה על הלווים השונים ובני משפחותיהם, הכל במטרה להבטיח את גביית החזר החובות. חמשת הנאשמים פעלו, כל אחד על פי חלקו ותפקידו, בכדי לממש מטרה זו.

בכתב האישום מתואר הרקע לפעילות, במסגרתו בין 2008-2012 הפעיל וניהל לירן פעילות כלכלית שהיוותה בפועל "עסק" בעל מנגנון. במסגרת זו עסק לירן במתן הלוואות בריבית ובניכיון המחאות והפיק הכנסות מעיסוק זה, עליהן נמנע מלדווח בכוונה להתחמק מתשלום מס כדין. בשלהי שנת 2012 צרף לירן את נתנאל לעסק בתור שותף. מאותו שלב הפעילו וניהלו השניים את העסק יחד והפיקו הכנסות מעיסוק זה, עליהן נמנעו מלדווח בכוונה להתחמק מתשלום מס כדין.

במסגרת פעילותם העסקית, ביצעו לירן ונתנאל פעולות במטרה להסוות את זהותם כנהנים מכספים ובמטרה למנוע דיווח כדין על ידי נותני שירותים פיננסים, באמצעות שימוש באחרים כבעלי חשבון בנק וכרטסות אצל נותן שירותי מטבע, והלבינו הון בהיקף של 1,076,658 ש"ח.

במהלך השנים 2010-2013 ובמהלך תקופת העבודה המשותפת או בסמוך לה, הועסקו דוד, ברוך ועידן כשליחים לאיסוף והעברת כספים וכגובים מטעמם של לירן ונתנאל, והיו חלק בלתי נפרד ממנגנון העסק. במקרים רבים ושונים ולאורך תקופה ארוכה, סחטו לירן, נתנאל, דוד וברוך כספים מחייבים אשר לא עמדו בהסדר החזרי ההלוואות שלהם, בין היתר תוך שימוש בכוח ובאלימות פיזית, ותוך השמעת איומים קשים, חוזרים ונשנים כלפיהם.

בבקשת המעצר נכתב, "פעילותם העבריינית המאורגנת של המשיבים - עסק למתן הלוואות וניכיון המחאות 'בשוק האפור', לוותה דרך קבע בעבירות פליליות קשות של סחיטה באיומים ובכוח – תוך שימוש באלימות פיזית, בבקבוקי תבערה, ואף ברימון הלם. כל זאת לצד איומים קשים, חוזרים ונשנים, כלפי חייבים שלא עמדו בהסדרי החזר ההלוואות שלהם".

"היכרותם של המשיבים עם מרבית עדי התביעה מקימה חשש כי ינסו להשפיע על עדים אלו. מהודעות רבות של עדי תביעה ניתן ללמוד באופן ברור על פחדם הרב מהמשיבים, ואין להתעלם מכך שרבים מעדי התביעה חששו להתלונן נגד המשיבים, חרף ראיות ברורות ואובייקטיביות לאיומים קשים שבוצעו כלפיהם על ידי מי משהמשיבים", נאמר עוד בבקשה.

החקירה נוהלה על ידי משטרת ישראל- ימ"ר ת"א, יחידת יהלום ברשות המיסים ובשיתוף הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.