הדרת דגל ישראל – כניעה לטרור

ח"כ רזבוזוב תובע מהוועד האולימפי לאסור על מדינות ערביות להעלים את דגל ישראל מתחרויות ספורט. "יש כאן עניין של הרבה כסף".

שמעון כהן , י' באב תשע"ו

לא להעלים עין. רזבוזוב
לא להעלים עין. רזבוזוב
צילום: פלאש 90

קרב הג'ודו בין אורי ששון לג'ודוקא המצרי ובעיקר מה שאירע לאחר הקרב, סירובו של המצרי ללחוץ יד ולקוד קידה כמתחייב בתחרות, ומה שאירע לפני הקרב כאשר הג'ודוקא המצרי סירב להתחרות מלכתחילה, כל אלה עוררו מחדש את סוגיית הערבוב בין פוליטיקה לספורט, בעיקר כאשר ישראל בתמונה.

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס חבר הכנסת יואל רזבוזוב מ'יש עתיד' לסוגיה. רזבוזוב שיגר בימים האחרונים מכתב עליו החתים נציגים מכל סיעות הכנסת ובו דרש מתומאס באך, יו"ר הוועד האולימפי הבינלאומי, שלא לאפשר את הדרת דגל ישראל מתחרויות בינלאומיות.

"מבחינתי כשספורטאי שלנו מתחרה ובסוף עומד על הפודיום ללא דגל ישראל אלא סמל של איגוד בינלאומי זה כניעה לטרור", אומר רזבוזוב המשמש גם כיו"ר שדולת הספורט. "הרי מה מדינות ערב רוצות? הן רוצות שבגלל שיש להן הרבה כסף כשהן מארחות תחרויות הן יסתירו את הדגל שלנו ובכך אומרות שהן לא מכירות בנו. כך היה כשספורטאים מאיראן לא רצו להתחרות מולי כי לא רצו להכיר בנו כמדינה".

כשנשאל על המניע שגורם לעולם להעלים עין מהיחס הזה לו זוכים ספורטאים ישראליים, אומר רזבוזוב כי "יש כאן עניין של הרבה כסף. תחרות נקבעת שנתיים מראש, מדינה משקיעה הרבה כסף ושבוע לפני כן היא מודיעה שהיא לא נותנת ויזות למשלחת הישראלית, או כשכבר נותנים ויזה הם אומרים שלא יתנו להתחרות תחת הדגל או שפשוט בלי להודיע לא מסמנים את הדגל הישראלי".

בפנייתו ליו"ר הוועד האולימפי, קובל רזבוזוב על ההסכמה של איגודים בינלאומיים להדרת הישראלים שמוצאים את עצמם על פודיום כשמאחוריהם במקום דגל ישראל דגלו של האיגוד הרלוונטי. את תוקפו של מכתבו תולה רזבוזוב בעיקרון הראשון של הצ'רטר האולימפי ולפיו יש לשמור על הספורט מחוץ לפוליטיקה. לדבריו העיקרון הזה היה לו לעזר כאשר הסביר את הדבר לחברי הכנסת מהסיעות השונות ואכן אלה חברו אליו וחתמו על המכתב.

כשנשאל אם לא נכון יהיה לנסות ולגבש קואליציה בינלאומית שתשפיע הרבה יותר ממכתבם של חברי כנסת ישראליים, הוא מספר כי אפשרות כזו תישקל במידה והמהלך הנוכחי לא יניב פירות. את מכתבו מסר ליו"ר הוועד האולימפי ישירות בביקור אליו יצא לריו על מנת לעודד את ספורטאי הנבחרת הישראלית, ובמקביל גם שוחח על כך עם חברי ההנהלה של הוועד האולימפי.

בהמשך הדברים נשאל מה הפך את הג'ודו ליבואן המדליות של הספורט הישראלי, ולדבריו, הדברים תלויים עוד באולימפיאדה בה זכו יעל ארד ואורן סמדג'ה במדליות, בכך גרמו לילדים רבים להירשם לחוגי ג'ודו שנפתחו ברחבי הארץ וכאשר בסיס הפירמידה רחב ניתן לצפות לתוצאות.

עוד נשאל רזבוזוב אם יתכן ונכון לישראל להשקיע פחות בענפים חסרי סיכוי, ענפים בהם עליה לחצי גמר נחשב להישג שיא כדוגמת שחיה.

לדבריו ישנם ענפי ספורט בהם ישראל יכולה להגיע לתוצאות ראויות וליצור את אותו בסיס פירמידה רחב ובין השאר הוא רואה שם גם את ענפי האתלטיקה והשחייה, אך לשם כך "צריך להשקיע בשחייה ולפתוח עוד בריכות. חשוב מבחינה בריאותית שהילדים שלנו ידעו לשחות ואין סיבה שבעתיד ספורטאים שלנו לא יצליחו".

באשר לכישלון השחיינים הישראלים בבריכה האולימפית הוא אומר כי נראה שאכן יש לערוך בדק בית מסוים בהתנהלות הענף שכן תומרקין שהיה מקום שביעי באולימפיאדה הקודמת אמור היה להתקדם ולא לסגת, אך את זאת הוא משאיר למומחים.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il