בשומרון נחנך קידוח המים 'אריאל 1'

השר שטייניץ חנך במעמד סגן שר הביטחון, מנכ"ל מקורות, ואישים נוספים את קידוח המים שייתן פתרון ראשוני למשבר המים בשומרון.

שמעון כהן , י"א באב תשע"ו

משיקים וחונכים
משיקים וחונכים
צילום: לשכת שר האנרגיה

הבוקר (שני) נחנך קידוח אריאל 1 סמוך לעיר אריאל במעמד שר האנרגיה יובל שטייניץ, סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן יו"ר ומנכ"ל חברת מקורות, נציגי המינהל האזרחי וראשי רשויות.

כזכור, האצת מיזם הקידוח הסמוך לאריאל בוצעה כחלק ממאמציו של השר שטייניץ להביא לפתרון למשבר המים של החודשים האחרונים בצפון השומרון.

במעמד חנוכת הקידוח אמר השר שטייניץ כי "על רקע מצוקת המים באזור, החלטנו, בין היתר, על הפעלת קידוח אריאל 1, שיאפשר אספקת מים סדירה לבתים ולחקלאות ביישובים. מחובתנו לדאוג לאספקת מים סדירה ושוטפת לכלל התושבים, ישראלים ופלשתינים, ואני מודה לגורמים המקצועיים, שפעלו בשיתוף פעולה למציאת פתרונות הולמים ומהירים".

מרדכי מרדכי, יו"ר "מקורות", אמר בטקס, "כזרוע הביצועית של ממשלת ישראל בתחום תשתיות המים מוכיחה "מקורות" גם ביהודה ושומרון את עמידתה חסרת הפשרות ביעדי אספקת המים. הפתרונות המידיים ייתנו מענה למשבר הנוכחי והפתרונות ארוכי הטווח שהצענו יתנו פתרון לעשרות השנים הבאות".

סגן שר הביטחון, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן, אמר כי חניכת קידוח המים היא שינוי מדיניות: "חניכת הקידוח היום מסמלת שינוי כיוון, שינוי מדיניות. למרות שמים הוא צורך בסיסי אוניברסלי ובוודאי אין אף אדם, משמאל או מימין שיגיד שלא כל בני האדם צריכים מים ושלא לכל בני האדם מגיע מים עדיין במדינת ישראל השמאל הישראלי מתייחס לאזרחי יהודה ושומרון כסוג ב'. לא עוד".

עוד הוסיף סגן שר הביטחון ואמר כי "ויכוח אידאולוגי על יו"ש אינו מצדיק כפירה בזכות למים ואם עד היום חששו לקדם את משק המים ביו"ש-לא עוד, תמו הימים הללו. אני מודה לכל הגורמים שפעלו בנושא ובראשם שר האנרגיה ידידי ד"ר יובל שטייניץ, רשות המים, המנהל האזרחי, מקורות, רח"ל והרשויות המקומיות".

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון אמר "אני רוצה להודות לשרים שטייניץ וסגן השר בן דהן על המנהיגות שגילו בהתגייסות להבאת המשבר לפתרון. עם זאת אני מוכרח לציין שיש משהו מביך בחגיגה על כך שתושבי מדינת ישראל ישראל יקבלו את מה שמגיע להם בברזים: מים.

קידוח המים באריאל יפתור שליש מבעיית המים בשומרון הן אצל הישראלים והן אצל הערבים. אנחנו מצפים לפתרון ארוך טווח. תושבי השומרון אינם סוג ב'. הם לא צריכים להתחנן לזכות אלמנטרית כמו מים ואני שמח שהאמת הזו מחלחלת גם כאן".

כזכור, ראש המנהל האזרחי, תא"ל אחוות בן חור, אישר בסוף חודש יוני 2016 הגדלת חיבור החשמל בקו המים אריאל 1 כמענה ראשוני למצוקת המים אשר אירעה באזור, דבר המאפשר שימוש בקידוח זה.

בלשכת השר שטייניץ אומרים כי "אישור זה מוסיף 5,000 קוב ליום אשר מהווה תוספת של 10% לכמות המים המסופקת כיום למרחב חוצה שומרון".

עוד מוסיפים אנשי שר האנרגיה והמים כי במסגרת הפעלתו המיידית של קידוח המים סמוך לעיר אריאל, השקיעה "מקורות" מאמצים רבים בהקמת מערך מתקדם ביותר של אמצעים הידרולוגיים, טכנולוגיות שאיבה, מנועי דיזל-גנרטורים, מתקני סינון ותשתיות אספקה, להפקת המים והבאתם באיכות הראויה.

בטקס החניכה
צילום: לשכת סגן שר הביטחון
במעמד חנוכת הקידוח
צילום: לשכת השר שטייניץ