מי שיגיד 'מחנה השמדה פולני' – ייאסר?

ממשלת פולין מציעה לאסור בחוק כל ניסיון להאשים את פולין במעשי הנאצים.

גיא כהן , י"ג באב תשע"ו

אושוויץ בירקנאו
אושוויץ בירקנאו
צילום: פלאש 90

ממשלת פולין הגישה הצעת חוק לפיה השימוש במונחים כמו "מחנות מוות פולניים" יוגדר כעבירה שלצידה מאסר.

החוק המוצע יאסור כל ניסיון להאשים את פולין במעשי גרמניה הנאצית. האיסור לא יחול על אמירות של היסטוריונים ואמנים במסגרת עבודתם ויצירתם.

החוק – שנוסח ע"י משרד המשפטים – יאסור גם על האשמתה של פולין בפשעי מלחמה בינלאומיים או בפשעים נגד השלום או נגד האנושות. העבריין ייענש בקנס, או במאסר עד שלוש שנים.

"פעולות דיפלומטיות שנועדו למנוע את זיוף ההיסטוריה שלנו ולהגן על שמם הטוב של פולין ושל העם הפולני – לא השיגו תוצאות", אמרה הממשלה בהודעה מטעמה. "עדיין נשמעות הערות, במיוחד בתקשורת הזרה, הרומזות כי פולין והפולנים השתתפו בפשעי מלחמת העולם השנייה".

נשיא פולין אנדז'יי דודה
צילום: רויטרס

סוכנות הידיעות JTA הסבירה שהמתיחות עם רוסיה גורמת באחרונה להתעוררות הלאומנות הפולנית, וזו מצידה גוררת ניסיון של היסטוריונים, פוליטיקאים ופעילים לנקות את מדינתם מאשמה כלשהי לגבי מלחמת העולם השנייה והשואה – גם כשהעובדות ההיסטוריות מראות אחרת.

בחודש מרץ השנה יצר המוזיאון הממשלתי באושוויץ-בירקנאו תוכנה שמתקנת דיווחים עיתונאיים ומחליפה את צירוף המילים "מחנה מוות פולני" במונח "מחנות מוות נאציים על אדמת פולין".

מפלגת "חוק וצדק", שעלתה לשלטון בשנה שעברה, העניקה כיבודים לפולנים שהצילו את שכניהם היהודים בזמן השואה, אבל כאשר היסטוריון כלשהו מנסה להצביע על חלקם של פולנים בביצוע זוועות, הוא צפוי לספוג התנפלות של פעילי ימין שיכנו אותו "בוגד".

נגד יאן גרוס, היסטוריון פולני-אמריקאי שכתב על טבח היהודים ע"י פולנים בז'דוובנה ב-1941, נפתחה חקירה פלילית בגין "העלבת האומה הפולנית". גרוס כתב שהפולנים הרגו יותר יהודים מגרמנים במהלך שנות השואה.