בקרי הגבולות מתריעים: סכנה בטחונית

יו"ר מועצת העובדים של בקרי הגבולות, שני שבתוב, טוענת כי העומסים הכבדים בנתב"ג נובעים מקיצוץ חד במספר בקרי הגבולות בכל משמרת.

ידידיה בן אור , י"ז באב תשע"ו

עומסים כבדים בביקורת הגבולות
עומסים כבדים בביקורת הגבולות
צילום: באדיבות מועצת העובדים של בקרי הגבולות

בשיא עונת הטיסות, רשות האוכלוסין וההגירה קיצצה במספר המשמרות של בקרי הגבולות הבודקים את הדרכונים בנתב"ג, מ-100 ומעלה במשמרת באוגוסט שעבר לפחות מ-60 במשמרת באוגוסט הזה, כך טוענים בקרי הגבולות.

"הרשות מסתירה מהציבור את הסיבה העיקרית לעומס האדיר שאנחנו מתמודדים אתו בנתב"ג דווקא השנה", אומרת שני שבתוב, יו"ר מועצת העובדים של בקרי הגבולות.

לדבריה, "זהו ניסיון ציני להפריט נקודה רגישה בשמירה על ביטחון מדינת ישראל – על חשבון פרנסתם של בקרי הגבולות ועל חשבון הציבור, שמאבד ימים שלמים בתור מיותר בדרך לחופשה שלו".

את מקומם של כ-45 בקרים מיומנים ומנוסים בכל משמרת תופשים כ-15 נערים בגילאי 16-17, ביניהם ילדי עובדים של רשות שדות התעופה, שמשמשים כבודקים בעמדות בדיקת הדרכונים הביומטריים.

הבקרים מציינים כי מדובר בנערים שלא עברו את המיונים הקפדניים, הקורסים וההכשרות של עובדי מעברי הגבול, שהכשירו אותם להבחין בין נוסעים רגילים למתחזים ובין דרכונים אמתיים למזויפים, לא צברו ניסיון ואינם מעודכנים על מקרים של חשש להתחזות ומבוקשים שידועים לעובדי המעברים.

לדבריהם, המשמעות בפועל היא שכל אדם יכול להיכנס לישראל ולעלות על מטוסים שיוצאים מהמדינה.

במועצת העובדים מציינים אמנם כי הנערים – כ-15 בכל משמרת יום - מאיישים את עמדות הבידוק של הדרכונים הביומטריים, שאמורות לפעול בעתיד ללא בדיקת דרכונים, לאחר שטביעות האצבע של הנוסעים ישויכו למאגר הממוחשב של טביעות האצבעות בישראל.

אולם לטענת אנשי המועצה, טביעות האצבע טרם שויכו למאגר, כך שטביעת האצבע היא כרגע בדיקת סרק חסרת משמעות מעשית. בימים עמוסים מופנים לעמדות של אותם נערים גם דרכונים רגילים. בשעות הערב מאיישים את העמדות הביומטריות עובדים מחברת כוח אדם, שגם להם אין את ההכשרה המתאימה.

"מעבר לפגיעה בציבור הנוסעים ובנו, יש כאן סכנה ביטחונית: כל אדם יכול להיכנס לישראל ולעלות מישראל על מטוס מישראל וממנה בלא בדיקה", אומרת שבתוב, "בדרך, המדינה רומסת במשך שנים את הזכויות שלי ושל חבריי. עובדים מסורים שבמשך שנים מסכנים את עצמם בשמירה על גבולות המדינה מפסידים עשרות אלפי שקלים בגלל בלגן, הזנחה פושעת, הלנות שכר, הפרטה זוחלת וסחבת בירוקרטית בלתי נסבלת".