סוסיא: התיישבות ערכית בהר חברון

גאוות היישוב היא בבוגרים החוזרים משירות צבאי, לרוב ביחידות מובחרות, מתקופת לימודים ועוד - ובוחרים לקבוע את מקומם בסוסיא.

איציק הלל , י"ז באב תשע"ו

בנייה בסוסיא
בנייה בסוסיא
צילום: יח"צ

על אתר העתיקות של סוסיא בטח שמעתם. בית הכנסת המרשים, המערות ומבני המגורים, העיר המרשימה שכוסתה בעפר והתגלתה שוב בתקופתנו מספרת לנו את סיפורם של היהודים בתקופת התלמוד ובתקופת מרד בר-כוכבא.

לגור בסמיכות לחתיכת ההיסטוריה הזו זה מחייב. אך נראה שתושבי סוסיא עושים זאת בגבורה.

150 משפחות מתגוררות בסוסיא ומהוות אי- מחבר בין דרום הארץ לירושלים. מידי יום יוצאים עשרות מתושבי המקום לעבודתם, בערד, בבאר שבע, בריית ארבע ובירושלים ובכך הם מחברים בין המקומות הללו.

לבירורים אודות קליטה ביישוב לחצו כאן

הבנייה בעיצומה
צילום: יח"צ

בראשית ימיו הוקם סוסיא על ידי בני מושבים בוגרי ישיבות שהתאחדו במטרה להקים יישוב חקלאי ביש"ע. עד היום תושבים רבים עוסקים בחקלאות והחיבור לאדמה ולשורשים מורגש בכל פינה ביישוב.

עם השנים צמח היישוב ולגרעין המייסד חברו משפחות רבות שהפכו את סוסיא לאחד המרכזים בחבל יתיר ובהר חברון. בריכה, ספריות, מרכז חוגים, סופרמרקט גדול, אולם ספורט ובית ספר אזורי הפכו את סוסיא למרכז עבור תושבי הסביבה הנהנים מהשירותים השונים במקום.

המדרשה הפועלת בסוסיא מביאה תיירים רבים המקיימים טיולים באזור ונהנים מחדרי אירוח, חדרי אוכל ואולמי הרצאות רחבים.

גם הישיבה התיכונית הפועלת בסוסיא הפכה להיות שם דבר בעולם הצעירים כאשר היא מצמיחה בכל שנה בוגרים ערכיים המחוברים לארצם, לעמם ולתורתם והופכים עם השנים להיות אזרחים טובים התורמים לעם ולמדינה במקומות שונים ובצמתים משמעותיים.

גאוות היישוב היא בבוגרים החוזרים משירות צבאי, לרוב ביחידות מובחרות, מתקופת לימודים ועוד ובוחרים לקבוע את מקומם בסוסיא.

בתקופה זו נמצאת סוסיא בתנופת פיתוח שבמסגרתה נבנית שכונת "גבעת-משואה" 10 יחידות דיור בבתים דו משפחתיים הנמצאים ממש במרכז היישוב במרחק הליכה מהסופר, מבית הכנסת, מהספריה ומשאר השירותים המוצעים.

השכונה, הנבנית, על ידי חברת הר-כביר, בסמיכות רבה לבתי התושבים הותיקים מהווה מוקד משיכה לצעירים, בוגרי היישוב ותושבים חדשים הבוחרים לקבוע את מקומם בהר חברון.

לבירורים אודות קליטה ביישוב לחצו כאן