פולין: בית העלמין הפך יעד למתנכלים

על אף שבית העלמין מגודר באמצעות גדר גבוהה ניסו צעירים מקומיים לפרוץ למקום במטרה לזרוע הרס בבית העלמין.

חיים לב , י"ח באב תשע"ו

קברים בפולין
קברים בפולין
חזקי עזרא

בית העלמין העתיק בעיר קוז'ניץ שבמרכז פולין מהווה בתקופה האחרונה יעד למעשי התנכלות מצד צעירים פולנים המנסים שוב ושוב לפרוץ לבית העלמין ולזרוע במקום הרס וחורבן.

בית העלמין בקוז'ניץ, הוא אחד מבתי העלמין העתיקים ברחבי פולין, אשר הוקם לפני כשש מאות שנה ויותר. בבית העלמין עומד אוהלו הקדוש של רבי ישראל, הידוע בכינויו 'המגיד מקוז'ניץ', מבחירי תלמידי רבי אלימלך מליז'ענסק, כשלצידו באוהל טמונים בנו ונכדיו – ששה דורות מיוצאי חלציו.

על אף שבית העלמין מגודר באמצעות גדר גבוהה ניסו צעירים מקומיים לפרוץ למקום במטרה לזרוע הרס בבית העלמין.

עדי ראיה שהבחינו בהם מיהרו להזעיק את המשטרה, וכשזו הגיעה, פתחו הצעירים במנוסה, ואולם בתום מרדף קצר נתפסו השלושה ונעצרו, כשברשותם כלים ותכשירים המיועדים לריסוס כתובות נאצה. אז הבינו השוטרים כי אכן בכוונתם של הצעירים היתה לפרוץ לבית העלמין, ולבצע במקום מעשה וונדליזם.

יש לציין כי אכן, בשל הגדר הגבוהה שמקיפה את בית העלמין אשר נבנתה במקום לפני מספר שנים לא הצליחו עדיין הצעירים לבצע את זממם, והם נתפסו עוד קודם למעשה.

זו אינה הפעם הראשונה בה מתנכלים צעירים פולניים לבית העלמין בקוז'ניץ. בשנה האחרונה אירעו שני מקרים בהם נתפסו צעירים פולניים כשבידיהם כלי ברזל כדי לפרוץ את שער בית העלמין. בחקירתם הודו כי בכוונתם היתה לזרוע הרס וחורבן בבית העלמין, ובפרט באוהל של המגיד מקוז'ניץ ויתר המצבות, בטענה שהם שונאים יהודים.