ויכוח מוסלמי על כוסות הרוח של פלפס

סימני כוסות הרוח על גופו של אחד מענקי האולימפיאדה האחרונה, השחיין מייקל פלפס, מעוררים בעולם המוסלמי ויכוח - הכוסות הישג מוסלמי?

שמעון כהן , י"ח באב תשע"ו

הוכחה למוחמד? פלפס בבריכה
הוכחה למוחמד? פלפס בבריכה
צילום: Stefan Wermuth רויטרס

אוליממפיאדת ריו נחתמה ובשלב הסיכומים נראה כי משלחות המדינות המוסלמיות לאולימפיאדה לא הניבו תוצאות מרשימות.

התקשורת הערבית מטיחה לא מעט ביקורת על היעדר ההישגים ואף על הג'דוקא המצרי וסירובו ללחוץ יד לג'ודוקא הישראלי אורי ששון, מהלך המתפרש כניסיון לחפות על הפסדו.

בין הדיונים העיתונאיים סביב סיכומי האולימפיאדה מתעורר ויכוח מוסלמי אודות הצילומים בהם נראו סימני כוסות רוח על גבו של השחיין האמריקאי מייקל פלפס, מגיבוריה המרכזיים של האולימפיאדה האחרונה, כמו גם קודמתה.

מכון ממר"י העוקב אחר תקשורת המזרח התיכון מדווח על הוויכוח בו נדונה השאלה אם השימוש בכוסות רוח הוא למעשה עדות לניצחונו של האיסלאם הנחשב לאבי השיטה הרפואית של הכוסות המדוברים.

באתר muslims-res.com - המגדיר עצמו כ"יוזמה מדעית" של חוקרים ומדענים להעברת הידע המדעי לקורא המוסלמי - נכתב: "ברכות לכל מי שעניינו היחיד הוא להטיל דופי באמרות הנביא מוחמד, גם אם המדע מוכיח את אמיתותן בכל יום". האתר מצטט כמה מאמרותיו של נביא האיסלאם מוחמד בשבח הטיפול בכוסות רוח.

אתר אחר הסביר כי מדובר ב"שיטה ידועה ביותר בחברות האסלאמית מזה מאות שנים... שורשיה של שיטה זו בחברות הערביות נעוצים במה שמכונה 'הרפואה של הנביא' המבוססת על ההמלצות של הנביא מוחמד...".

לעומת קביעות אלה היה מי שהתנגד. ח'אלד מנתצר, בעל טור ביומון המצרי אל-וטן כתב: "העובדה שרבים מן המוסלמים, ובפרט הסלפים, שמחו למראה הכתמים הסגולים שנראו על גופו של השחיין האמריקאי מייקל פלפס באולימפיאדת ריו מעידה רק על גודל האסון שפקד את השכל, המחשבה והנפש של המאמינים...

"סיבת השמחה העזה שהציפה אותם הייתה משום שהכתמים הללו נגרמו כתוצאה מטיפול כוסות רוח והם סברו שפלפס השתכנע מעקרונות האסלאם והתאסלם ושזוהי הוכחה לצדקת האסלאם ולצדקת הרפואה של הנביא... כאשר מקבלים בשמחה מידע מעין זה ורואים בו ניצחון לדת האסלאם מקנים לה שבריריות ורואים בדת דת חסרת מערכת חיסונית שכל נגיף חיצוני עלול למוטט אותה.

"אחרת, נשאלת השאלה מדוע הסינים אינם רוקדים משמחה, למרות שכל כלי התקשורת שדיווחו את הידיעה בדבר הכתמים הללו של פלפס אמרו שמקורו של טיפול זה הוא סיני? מדוע הסיני אינו מכריז שהבודהיזם ניצח ושבודהא צדק וכיו"ב? משום שהוא אדם בטוח בעצמו, בידע שלו וביכולת שלו לפתח את הידע הזה ומשום שאינו מערבב בין הדת המוחלטת לבין הידע היחסי ולכן הוא לא התייחס לדיווח הזה...".

עוד קבע בעל הטור כי "אין מדובר ב'רפואה של הנביא' אלא ברפואה שהייתה נהוגה בתקופת הנביא, אשר לוּ היה חי בינינו היום כי אז היה מאמץ את כל שיטות הרפואה המודרנית והיה עושה בדיקות אולטרסאונד ו- MRI וכו'.

"מי שמבקש מאתנו כיום לקבל טיפול רפואי באמצעות כווייה או הקזת דם כמוהו כמי שמבקש להרדים חולה לפני ניתוח באמצעות מכת פטיש בראשו. אשר לאלה המטיפים הסוחרים ב'רפואת הנביא' שאין לה שום קשר לנביא, מדוע שלא יְיַשמו את שיטת התחבורה של הנביא וירכבו על נאקה במקום על מרצדס?".

לדבריו "על הסלפים להבהיר לנו, האם אנו מחקים את הכופרים האמריקאים או שאנחנו נמצאים בעימות עמם? כאשר האמריקאים אומרים שהומוסקסואליות אינה מחלה הסלפים צורחים: כופרים, מינים, מטיפים להפקרות, הִרגו את האמריקאים או השליכו אותם ארצה!... ואילו כאשר השחיין הזה יוצא עם הכתמים הסגולים שלו אנו רואים זאת בבחינת... ניצחון ברור על ארה"ב... אני נעצב כשאני רואה אתכם [הסלפים] פושטים יד כדי לקבל תעודת הכרה בדתכם משחיין שעשה טיפול בכוסות רוח", חתם.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il