בשבע מהדורה דיגיטלית

"טעויות קשות של שרשרת הפיקוד"

ביקורת חריפה על התנהלות מפקדי הבסיס נשמעה מחבר הכנסת אלעזר שטרן (יש עתיד) שהתייחס השבוע לפרשה.

שמעון כהן , כ"א באב תשע"ו

"טוב יעשה הרמטכ"ל אם יבחן שוב את הפקודות בנוגע לזקנים".
"טוב יעשה הרמטכ"ל אם יבחן שוב את הפקודות בנוגע לזקנים".
צילום אילוסטרציה: אביר סולטן, פלאש 90

ביום שישי האחרון, זמן קצר לפני שאמורים היו לצאת מהבסיס לחופשת שבת, קיבלה קבוצת חיילי הנדסה קרבית שומרי מצוות הוראה לפיה לא ייצאו לשבת אם לא יגלחו את זקנם.

ראשיתה של הפרשה באישור זמני שקיבלו החיילים שלא לגלח את זקניהם, עד שהטיפול בבקשתם יושלם ויוכרע אם יקבלו אישור קבע או שיחויבו להתגלח. במשך כמה שבועות נותרו החיילים בלתי מגולחים בשל הפטור הזמני, עד לבוקר שבו הופתעו לשמע ההוראה שיצטרכו להחליט אם להתגלח או להישאר בשבת בבסיס.

כעשרה מהחיילים החליטו שלא להתגלח ולהישאר בשבת בבסיס, בעוד חמישה אחרים התגלחו. על פי אחת העדויות, אחד החיילים שקיבלו את ההוראה יצר קשר טלפוני עם הוריו ובדמעות דיווח להם על המתרחש בבסיס. בשיחתו עם הוריו הבהיר כי אין בכוונתו להיעתר לדרישה ומשום כך לא יגיע לשבת כמתוכנן. החייל אף העלה באותה שיחה אזכורים מתקופות אפלות שבהן אולצו יהודים לגלח את זקניהם.

"טעויות קשות של שרשרת הפיקוד"

ביקורת חריפה על התנהלות מפקדי הבסיס נשמעה מחבר הכנסת אלעזר שטרן (יש עתיד) שהתייחס השבוע לפרשה. לדבריו, ידוע לו מהיכרות אישית כי חלק מהחיילים שקיבלו את הפקודה הם חיילים ש"גידלו זקן מזה שנים וזקנם היה חלק מזהותם הדתית".

שטרן, שעד כה התבטא לא פעם בהבנה לפקודות המחייבות גילוח בצה"ל, קבע נחרצות כי "אירוע כזה אסור שיתרחש בצה"ל". לדבריו "אין כאן מלחמה על יהדות, אבל יש כאן כנראה טעויות קשות של שרשרת פיקוד, החל מנוהל הפקודה עצמה ועד לטיפול המפקד בשטח, שלא גילה אחריות בסיסית והתנה יציאה של חיילים לביתם בגילוח זקנם".

חבר הכנסת שטרן אמר כי הוא "משוכנע שצה"ל יידע לטפל באירוע זה במהירות וביסודיות". עם זאת הוסיף ואמר שלדאבונו ידוע לו כי "ישנם גורמים המחכים לטעויות כאלו של צה"ל ומנסים לצבוע גם אירוע זה כמלחמת תרבות. אסור לצה"ל לשחק לידיהם".

שטרן ציין כי הוא מבין את ההיגיון שבפקודה הכללית לגילוח חיילים כחלק ממתווה המשמעת הצה"לית, אך מיד הוסיף כי "אם בסוף מפקדים בשטח מביאים לכך שחיילים שזקנם הוא חלק מזהותם יתגלחו - יותר טוב שהפקודה לא הייתה באה לעולם".

ביקורת על התנהלות המפקדים השמיע גם שר החקלאות, אורי אריאל, שבריאיון ל'גלי ישראל' קבע כי מדובר ב"דברים גם מכאיבים וגם מכעיסים. אין להם מקום בצה"ל, צבא של עם ישראל שקם לאחר אלפיים שנות גלות". עוד הוסיף אריאל ואמר: "אני חושב שטוב יעשה הרמטכ"ל אם יבחן עוד פעם את ההנחיות והפקודות, ובעיקר את ההתנהלות שלהם, כי לעתים גם כשיש אולי כוונה טובה, בין הכוונה לבין הביצוע יש כל כך הרבה פשלות".

בעקבות הפרשה נפתחה בדיקה בצה"ל. בדובר צה"ל אומרים כי "הפקודה והמדיניות בצה"ל היא שגידול זקן יאושר רק למי שאורח חייו דתי, או חייל חילוני שהזקן הוא חלק מאורח חייו טרם הגיוס. הפקודה הונהגה כדי להבטיח משמעת ביחידות צה״ל. אין לצה״ל שום כוונה לפגוע ברגשותיהם ובאורח חייהם של חייליו, דתיים וחילונים כאחד. קצין הנדסה ראשי הורה לחיילים לא להתגלח עד לקיום תחקיר בראשותו". תחקיר שכזה נפתח בראשית השבוע החולף.

סגן שר הביטחון, ח"כ בן דהן, מסר בתגובה לפרשה: "בתקופה האחרונה אירעו תקלות רבות בנושא של פטור זקן בצה"ל בגלל חוסר בהירות של הפקודה. נעשו טעויות על ידי מפקדים. גם ביום שישי האחרון, כאשר נודע לי על המקרה, פניתי ללשכת הרמטכ"ל בנושא. אני כרגע בחופשה משפחתית וכשאחזור אני מקווה שנוכל, יחד עם צה"ל, להבהיר את הפקודה ולמנוע את התקלות".