שר ביטחון חדש, מדיניות חדשה

צה"ל תקף השבוע באופן חריג עשרות יעדים של חמאס בתגובה לירי הרקטות בדרום

חגי הוברמן , כ"א באב תשע"ו

צה"ל פגע ביעדי טרור אסטרטגיים של חמאס. פגיעה של חיל האוויר בעזה
צה"ל פגע ביעדי טרור אסטרטגיים של חמאס. פגיעה של חיל האוויר בעזה
צילום: Ibraheem Abu Mustafa, רויטרס

ישנו קשר הדוק בין מדיניות המקלות והגזרים של ליברמן ביו"ש, ובין התקיפה הנרחבת ברצועת עזה בתחילת השבוע.

המדיניות ביו"ש קבעה כי כפרים, ערים ועיירות שמהם לא יוצא טרור לישראל יקבלו הטבות, הקלות ופיתוח כלכלי, ואילו אזורים שמהם יוצא טרור לכיוון ישראל - צה"ל יכביד עליהם את ידו, כולל הטלת סגרים, כתרים, שלילת אישורי עבודה בישראל ועוד.

הצגת המדיניות הזאת אותתה לעולם על השינוי שבין ליברמן לקודמו, משה (בוגי) יעלון. אם יעלון גרס שאסור לפגוע בשום צורה בכלל האוכלוסייה, וכל תגובה על אירוע צריכה להיות נקודתית רק כלפי מבצעי האירוע, הרי שליברמן דוגל במדיניות של "אוי לרשע ואוי לשכנו".

השינוי הזה הופגן השבוע גם ברצועת עזה. על פי מדיניותו של יעלון, שנתמכה בידי הרמטכ"ל איזנקוט, נהג צה"ל להגיב בצורה ממוקדת מאוד על כל הפרת שקט בעוטף עזה, בעיקר על ידי תקיפה של יעדים בודדים של חמאס ברצועת עזה בלילה שאחרי שיגור רקטה.

הפתעה לחמאס

ביום ראשון בצהריים נורתה רקטה מצפון הרצועה לעבר שדרות, ונפלה בתוך העיר. בנס לא היו נפגעים. הייתה זו הפעם השנייה שבה נורתה רקטה לכיוון ישראל מאז נכנס ליברמן ללשכת השר. בפעם הקודמת, בתחילת חודש יולי הגיב צה"ל בתקיפה "סטנדרטית" של ארבע מטרות של חמאס. ליברמן ספג ביקורת על כך שהדיבורים הרמים שלו על הצורך להגיב ביד קשה כלפי שלטון חמאס נאלמים ונעלמים כשהוא יושב בלשכת שר הביטחון.

תחילה היה נדמה גם השבוע שמדובר בסבב התכתשות שגרתי. התקיפה הראשונה הייתה של מגדל מים בבית חנון. אבל בלילה התברר עומק המפנה. צה"ל תקף אור ליום שני עשרות פעמים ברצועת עזה – כ‑50 תקיפות. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו בכמה גלים במשך קרוב לשעתיים עשרות מטרות. את הדי הפיצוצים ברצועת עזה אפשר היה לשמוע ביישובי עוטף עזה. בתקיפות הושמדו יעדים ותשתיות של חמאס ושל הג'יהאד האסלאמי. בנוסף לכך ירה צה"ל פגזים לעבר מטרות חמאס בבית חנון. צה"ל לא פירט אילו יעדים הותקפו. מדיווחים פלשתיניים עולה כי אחד מהיעדים שהותקפו היה מוצב של מנגנון הביטחון הלאומי השייך לחמאס, ובמקביל דווח גם על תקיפות מוצבים של הג'יהאד האסלאמי. הפלשתינים דיווחו על נער בן 17 שנפצע קל בתקיפות ועל שלושה ילדים שלקו בחרדה.

זו הייתה התקיפה הרחבה ביותר מאז מבצע 'צוק איתן'. צלילי ההפנינג שנערך באותו ערב בשדרות התמזגו בהדי הפיצוצים. התקיפה הפתיעה את אזרחי ישראל – אבל בעיקר את החמאס. גם מעבר לגבול הרצועה הבינו שמשהו השתנה. ליברמן עצמו התייחס למחרת לאירוע ואמר: "חמאס לא יכול לצפות שישראל תאפשר לו להתעצם ולהמשיך לגנוב כסף מהמיסים של תושבי עזה. במקום לדאוג לרווחת התושבים בכספי המיסים, חמאס בונה מהם מנהרות".

הצלחתו של ליברמן לא הייתה רק מול החמאס, אלא גם ביכולתו לרתום את הרמטכ"ל איזנקוט לתמיכה בקו הזה. בדרך כלל שרי ביטחון מתקשים לממש מדיניות שהם דוגלים בה, בעיקר צבאית, בלי לקבל את תמיכתה של הקצונה הבכירה בקו שלהם, ובעיקר של הרמטכ"ל.

והייתה סיבה נוספת לתקיפה: ישראל ניצלה את הרקטה ששוגרה לשדרות כדי לפעול נגד נכסים מבצעיים של חמאס. בידי מערך המודיעין הצטבר לאורך זמן מידע רב על היערכות של החמאס לעימות הבא ועל נכסים מבצעיים שהחמאס צובר בחסות הרגיעה. התקיפה הייתה הזדמנות לפגוע בנכסים הללו.

ליברמן מציב רף גבוה

שר הביטחון הציב לעצמו, בראש ובראשונה, רף גבוה שממנו יתקשה לרדת בפעמים הבאות. המסר שהעביר לחמאס היה ששיגורי רקטות לעבר מדינת ישראל לא מקובלים עליו, ואם לא יהיה מאמץ מצדם לאכוף את השקט – היקף התקיפות יורחב. בפעם הבאה שיהיה ירי לעבר ישראל, גם אם לא בידי החמאס, יצטרך שר הביטחון להורות על תגובה קשה וחריפה יותר.

ואחרי הכול, זאת הייתה הצלחה של ישראל בהליכה על הסף בלי לעבור אותו ובלי לקרוע את החבל. נכון לשעת כתיבת שורות אלו, השקט ברצועה נשמר. ישראל וחמאס הבהירו כי אין הן מעוניינות בהסלמה: קצין ישראלי בכיר אמר כי התקיפה חריגה, "אבל אין כוונה ללכת להסלמה". דוברי חמאס גינו את ישראל על שהיא מנסה "לייצר משוואות חדשות", אבל באותה נשימה הבהירו כי חמאס מחויבת לרגיעה ורק אם תמשכנה התקיפות תהיה "תגובה ברורה" מצדה של חמאס. בפועל הם הבליגו ולא הגיבו על התקיפה.