למה הנכים צריכים לשלם יותר?

בדיקה מעלה כי דירות המונגשות לנכים יקרות יותר להשכרה ורכישה. הטעמים מובנים, אבל גם הקושי של הנכים. האם מישהו ייקח אחריות על כך?

שמעון כהן , כ"ד באב תשע"ו

חניה היא רק חלק מהצרכים. אילוסטרציה
חניה היא רק חלק מהצרכים. אילוסטרציה
פלאש 90

בדיקה שבוצעה באחרונה גילתה כי עלות רכישתן או השכרתן של דירות מונגשות לנכים גבוה בפערים משמעותיים לעומת דירות אחרות.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ליאור דינר, יזם ושותף באפליקציית zoome, העומדת מאחורי הבדיקה על התוצאות ומשמעויותיהן.

דינר, שהאפליקציה שהוא ממפתחיה מסייעת בחיפוש דירות למכירה ולהשכרה על פי מפות גוגל, מציג שורת דוגמאות למחירן הגבוה של דירות מונגשות, הן בשכירות והן ברכישה.

"לדוגמא, לגבי השכרה, דירות שלושה חדרים בבאר שבע יש הבדל של 34 אחוזים ובראשון לציון 32 אחוזים. בתל אביב ארבעה חדרים בשכירות הבדל של עשרה אחוזים בחיפה דירה של חמישה חדשים בהבדל של 25 אחוזים".

על מכירת דירות הוא מציג שורת דוגמאות – ברמת גן מחירה של דירת שלושה חדשים בהבדל של 13 אחוזים, בנתניה 17 אחוזים ובתל אביב 21 אחוזים, "המגמה היא לכל אורך הדרך".

לדברי דינר מדובר במגמה ברורה של מחירי הדירות המונגשות. הוא מציין כי את אפיונן של הדירות המונגשות קבע החוק בשנת 2009 ובהתאם קבלנים בונים דירות מונגשות הכוללות רוחב מסוים של מסדרונות, מעלית, פתח רחב, חניית נכים, נגישות נוחה אל הבניין עצמו ועוד פרמטרים מתחייבים.

לעומת זאת עד לשנה הזו מדובר בדירות קרקע שמטבען הן יקרות יותר.

בהתחשב בנתונים אלה ובהשקעה הנוספת של הקבלן בדירה המונגשת מחירן הגבוה יותר של דירות אלה אינו מפתיע כלל ועיקר, אם כי לטעמו על המדינה להקל על נכים רכישת דירות מונגשות או השכרתן, זאת בעיקר במדינה בה מספרם של הנכים כתוצאה מתאונות דרכים וממלחמות הוא גבוה. "בעיקר בבניינים ישנים, כשאין פתרון אחר, מישהו צריך לתת על זה את הדעת".

יצוין כי האפליקציה שאותה פיתח דינר מאפשרת איתור נכסים לרכישה ולהשכרה באזור מסוים ובחינת השירותים הניתנים בקרבת מקום מאזורי קניות ובילוי ועד בתי כנסת.

לדבריו של דינר האפליקציה משנה את אופן חיפוש הדירות בישראל וכיום גם מתווכי נדל"ן משתמשים בה.